Azelderm Krem Kullananlar Yorumları

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 1K Görüntülenme
  • 4 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Saç dökülmesini önlemek için minoxidil ile birlikte azelderm krem kullananlar olarak çok etkili sonuçlar gösterdiğini söylemek mümkündür. Azelderm krem kıl köklerinde bakterilerin, mantarların sebep olduğu iltihabı kurutarak sivilce oluşmasınım önüne geçer.

Azelderm Krem Kullananlar Yorumları.jpg


Azelderm krem 30 Gr tüpte satışa sunulan içinde %20 oranında azelaik asit bulunan bir kremdir. Asıl kullanım alanı cilt lekelerini yok etmek, sivilce iltihaplarını ve kıl kökü iltihabını önlemek için kullanılır. Ayrıca erkek tipi saç dökülmesi içinde çok etkili olarak kullanılmaktadır. Yaşlandıkça saç seyrelmesi veya kellik yaşamaya başladıysanız androgenetik alopesi (erkek ve kadın tipi saç dökülmesi) olabilir. Bu yaygın saç dökülmesi türü, başa çıkmak için çok sinir bozucu olabilir. Ancak, yardımcı olabilecek çözümler var. Azelaik asit, androgenetik alopesi için çok güçlü bir maddedir.

Azelaik Asit Nedir?​

Azelaik asit, dikarboksilik asit ailesindeki organik bir bileşiktir. Doğal olarak oluşur ve cilt, kepekli tahıllar, çavdar, arpa, hayvansal ürünler ve benzeri diğer kaynaklarda bulunur.

İnsanlar için azelaik asit enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur ve antibakteriyel, antioksidan, gözenek tıkayıcı, cilt lekesi tedavisi ve iltihap önleyici olarak işlev görür. Yani azelaik asitten çok fazla fayda görüyoruz.

Yararları, azelaik asidin istenmeyen protein sentezini azaltma ve yağ bezi aktivitesini kontrol etme yeteneği ile tanınmasına yol açmıştır. Yaygın olarak iki inflamatuar cilt durumu olan akne ve rozaseayı tedavi etmek için kullanılır.

Bu aynı özelliklerin çoğu, onu saç dökülmesi için etkili bir tedavi haline getirir. Özellikle DHT'yi bloke ettiği bilinmektedir.

DHT Nedir?​

Dihidrotestosteron, testosterondan beş kat daha güçlü olan bir androjendir (erkeklik hormonu). Erkek cinsiyet özelliklerinin (erkeklere özgü tüm fiziksel özelliklerin) gelişmesine yardımcı olan önemli bir hormondur. Buna göğüs, sırt ve yüzdeki kılların gelişimi de dahildir.

Ne yazık ki, DHT kafa derisindeki saçların büyümesine de zararlı olabilir. Saç kökleriniz bir döngü içinde şu aşamalardan geçer: anagen, katagen ve telojen. Anagen evresinde saçlarınız uzar. Katagen faz geçişlidir ve folikülünüzün kendini yenilemesine izin verir. Telojen evresi bir dinlenme dönemidir.

DHT, saç köklerinin büzülmesine ve telojen fazda daha fazla zaman geçirmesine neden olarak anagen fazı kısaltır. Başka bir deyişle, saçlarınız daha az uzar. Sonuç olarak, saç folikülleri kafa derisinden çıkmaya yetecek kadar saç üretmeyi bırakacaktır.

DHT erkekler için özellikle gelişim ve ergenlik döneminde çok önemliyken, fazlası saç dökülmesinin istenmeyen yan etkisine neden olabilir. Bu nedenle, birçok saç tedavisi kafa derisinde DHT'yi bloke etmeye odaklanır.

Azelaik Asitin DHT Üzerindeki Etkisi​

DHT, serbest testosteronu DHT'ye dönüştüren 5-alfa-redüktaz adı verilen bir enzim tarafından üretilir. Azelaik asit, bu enzimi inhibe ederek DHT'yi bloke etmeye yardımcı olur. Bu süreç, 5-alfa-redüktazın serbest testosteron yerine azelaik asidi "yutmasına" neden olarak çalışır.
Finasterid gibi benzer şekilde çalışan başka maddeler de vardır. Bununla birlikte, bunların çoğu doğal olarak meydana gelmez ve daha sık yan etkilere sahiptir. Tersine, azelaik asidin yalnızca kullanıcıların %1'inden daha azında yan etkilere neden olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, bunlar uygulama tarafının nispeten hafif tahrişidir.

Azelaik asit, bir DHT engelleyici olarak en iyi bilinen özelliklerden bazılarına sahiptir. Birkaç çalışma, saç büyümesini teşvik etmede etkili olabileceğini göstermiştir. Ayrıca diğer popüler tedavilere kıyasla yüksek biyoyararlanımı ve üstün toksikolojik profili vardır.

Azelaik Asit ve Saç Büyümesi​

Azelaik asit tarafından saç büyümesini teşvik etmek için kullanılan birincil mekanizma, 5-alfa-redüktaz inhibisyon özellikleridir. Ancak, basitçe DHT'yi engellemekten bile daha etkili görünüyor. Bir antibakteriyel, antioksidan ve anti-inflamatuar madde olarak azelaik asit, saç dökülmesine katkıda bulunan diğer birçok faktörle savaşabilir.

Ayrıca, son araştırmalar, saç dökülmesinin genetik bir formu olan alopesi areataya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Alopecia areata, kelliğe neden olmak için farklı mekanizmalara sahiptir ve tedavisi androgenetik alopesiden daha da zordur. Bu, azelaik asidin yerleşik DHT bloke edici özelliklerinin ötesinde kapsamlı bir saç dökülmesi tedavisi olduğunu göstermektedir.

Azelaik asit, saç büyümesini de destekleyen diğer bileşenlerle birlikte kullanıldığında en etkili olsa da, tek başına yardımcı olabilir. Kontrollü çalışmalar, bu maddeyi kullanan hastalarda saç dökülmesinin azalmasına ve büyümenin artmasına neden olmuştur.

Azelaik Asit İçeren Ürünler​

Azelaik aik asit içeren azelderm krem vardır. Bu kremi sabah minoxil, finasterid, estradiol, spiro yada diğer saç dökülmesi losyonlardan önce deriye mercimek tanesi kadar sürüp yayın. Çok sürmemeye dikkat edin. Deride ince bir tabaka halinde yaymanız gerekir. Hafif masaj yaparak deriye emilmesini sağlayın. Kremi sürdükten 5 dakika sonra losyonu sürebilirsiniz. Saçlarınızı 3 güne yıkayın.

Ayrıca azelaik asit saf toz halde satın alarak minoxil, estradiol, finasterid yada spiro gibi losyonların içine katabilirsiniz. 60 ml losyona 2 gr yani bir çay kaşığının yarısı kadar katılabilir. Ölçüsüne dikkat edin yoksa saç derisini aşırı kurutma ve tahriş yapabilir.

Spectral Dnc-N Saç Dökülmesi Önleyici Sprey​

Spectral DNC-N , diğer bileşenlerin yanı sıra azelaik asit içeren DS Laboratories tarafından oluşturulan topikal bir saç dökülmesi tedavisidir. Bu tedavinin hem erkeklere hem de kadınlara androgenetik alopesi (ve diğer saç dökülmesi biçimleri) ile baş etmesine yardımcı olduğu klinik olarak kanıtlanmıştır. Azelaik aside ek olarak, bu güçlü tedavideki bileşenlerden bazıları şunlardır:
  • Nanoxidil: Bu vazodilatör, saç köklerine besin ve oksijen getirmek için kafa derisindeki iyon kanallarını açmaya yardımcı olur. Minoxidil (Rogaine) ile benzer bir mekanizmaya sahiptir. Bununla birlikte, daha düşük bir moleküler ağırlığa sahiptir ve bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Azelaik asit saç köklerini DHT'den korurken, nanoksidil anajen fazın uzamasına yardımcı olabilir.

  • Bakır Peptitler: Bu anti-inflamatuar ajan, saç köklerinizi oksidatif hasardan korur. Ayrıca dokunun yeniden şekillenmesini teşvik etmeye yardımcı olur. Bunun saç büyümesini uyardığı, foliküllerin boyutunu arttırdığı ve saç dökülmesine karşı savaştığı klinik olarak gösterilmiştir.

  • Adenozin: Bu madde ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Cildin papilla hücrelerinde büyüme faktörlerinin ifadesini düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca saç büyümesini teşvik etmede etkili olduğu klinik olarak kanıtlanmıştır.

  • Kafein: Bu bileşen sadece kahveniz için iyi değildir. DHT'nin etkilerini tersine çevirmeye yardımcı olur. Ayrıca kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirir ve anagen fazını uzatır.
Miristoil pentapeptid-17, lizofosfatidik asit, retinol ve lesitin de Spectral.DNC-N formülasyonuna dahildir. Bu bileşenler birlikte saç dökülmesini yavaşlatır ve yeni, güçlü ve sağlıklı saçların büyümesini iyileştirir.
 
G

geek

Üye
Mesajlar
17
Puanları
1
Azelderm kremi saç dökülmesi yaşayanların bilmesi çok zor, saç dökülmesini durdurmak için gayret edip öğrenme aşamasına geçince azelderm kremin dht bloke etmeye yardımcı bir ürün olduğunu göreceklerdir.
 
Z

Zafer

Üye
Mesajlar
12
Puanları
1
Hocam 100 ml losyona kaç gr azelaik asit toz katmamız gerekiyor
 
Panelist

Panelist

Üye
Mesajlar
38
Puanları
6
Ben şakaklara sürüyorum aşırı yağlanmayı önlüyor dht azaltıcı etkileri var
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

O
Yeni tedavim
oscar
Cevaplar
6
Gösterim
420
oscar
O
D
Cevaplar
2
Gösterim
258
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
399
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
401
O
A
Cevaplar
1
Gösterim
234
DijitalDoctor
DijitalDoctor
B
Cevaplar
1
Gösterim
372
erdemir
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
46
Çevrim içi ziyaretçiler
24
Toplam ziyaretçi
70
Robots
5
Üst Alt