B12 Vitamini eksikliği saç döker mi?

Aktarcı

Aktarcı

Üye
Mesajlar
15
Puanları
1
B12 vitamini suda çözünebilen, DNA sentezinde, yağ asitleri ve amino asitlerin vücut içinde kullanımında oynadığı rol sayesinde vücut içerisindeki hemen her hücrenin ihtiyaç duyduğu bir B vitamini türlerinden birisidir. En önemli etkileri beyin fonksiyonları, sinir sisteminin sağlığı ve alyuvarların üretimi için gereklidir.

1- B12 vitamini nedir?​

B12 vitamini, vücudunuzun sinir hücrelerini ve kan hücrelerini sağlıklı tutması için önemlidir. Aynı zamanda vücudunuzun, tüm hücrelerinizdeki genetik materyal olan DNA'yı yapmasına yardımcı olur. B12 vitaminini vücut kendi başına üretmez, bu yüzden onu yiyecek ve içeceklerle tüketmemiz gerekir. B12 vitamini et ve süt ürünleri gibi birçok hayvansal üründe bulunur. Bu önemli besin maddesi olmadan, diğer fiziksel, nörolojik ve psikolojik sorunların yanı sıra sağlığımız için zararlı olabilecek bir tür kansızlık geliştirebiliriz.

B12 Vitamini eksikliği saç döker mi.jpg


2- B12 eksikliğini belirleme​

B12 vitamini eksikliği, vücudunuz ya yeterli B12 vitamini alamadığında ya da yediğiniz gıdalardan yeterli B12 vitamini ememediğinde ortaya çıkar. Bu, vücudun işleyişini engelleyebilir.

B12 eksikliğini teşhis etmek oldukça zordur. Kansızlık çok önemli bir yan etki olsa da, kansızlık geliştirmek gerekli değildir ve vücudunuzda B12 vitamini eksikliği olduğunu gösteren başka belirtiler de olabilir. Tedavide gecikme hasta üzerinde büyük bir etkiye sahip olabileceğinden, bu belirtileri tanımlayabilmek ve bir sağlık uzmanı tarafından teşhis konulabilmesi önemlidir.

B12 eksikliği erken evrelerinde asemptomatiktir. Bu eksikliğin bazı belirtileri, zamanla biriktikçe ortaya çıkmaları uzun zaman alabilir. Uzmanlara göre saçınızla ilgili daha belirgin belirtiler olabilecek iki sorun var.

3- B12 eksikliğinin saç dökülmesi yapar mı?​

B12 vitamini, saç köklerinize oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin yapımında yardımcı olur. Sonuç olarak, B12 vitamini seviyeleri düşük olduğunda, saç kökleriniz verimli bir şekilde yeni saç çıkaramayabilir. Bu saç dökülmesine neden olacaktır. B12 eksikliği ayrıca düşük demir seviyeleri, saç incelmesi ve saç dökülmesi ile bağlantılı anemi semptomlarına da yol açabilir. The British Journal of Nursing'de yayınlanan bir araştırma, 1000 hastadan yaklaşık yüzde 30'unun saç dökülmesi, ağız ülseri veya bulanık görme yaşadığını gösterdi.

Gençseniz ve saçlarınız beyazlıyorsa bunun nedeni B12 vitamini eksikliği olabilir. Araştırmaya göre, B12 vitamini eksikliği erken saç beyazlamasına neden olabilir. Archives of Dermatology'de yayınlanan bir rapora göre, B12 eksikliği ile saçta hipopigmentasyon veya saç rengi kaybı bildirilmiştir.

4- Diğer genel semptomlar​

Saç dökülmesi ve erken saç beyazlaması dışında, B12 vitamini eksikliği de bir dizi başka semptomlara yol açabilir. Bunlar arasında garip bir bitkinlik hissi, baş dönmesi, bayılma, baş ağrısı ve migren sayılabilir. Kırılgan tırnaklar da B12 eksikliğinin bir işareti olabilir.

Diğer semptomlar arasında enfeksiyona yatkınlık artışı, nefes darlığı, ses tellerinde ses kısıklığı ve kas güçsüzlüğü ve ağrıları yer alır. Eğer vücudunuzda B12 vitamini yoksa veya yeterince ememiyorsanız, nabız artışı, kulak çınlaması, soğuğa karşı hassasiyet ve grip olma hissi gibi ateşli belirtiler de yaşayabilirsiniz. Bir kişi yukarıda belirtilen semptomların birinden veya birçoğundan muzdarip olabilir.

5- B12 eksikliğinin beyin üzerindeki etkisi​

B12 vitamini eksikliği beyin sağlığınızı da etkileyebilir. Bilişsel gerilemeye, hafıza sorunlarına, konsantrasyon sorunlarına, yönelim bozukluğuna, depresyona ve çok ağlama, çabuk sinirlenme veya öfke patlamaları gibi ruh hali değişimlerine yol açabilir. Diğer karmaşık sağlık sorunları arasında kaygı, deliryum, sanrılar, paranoyak, panik davranış, halüsinasyonlar, psikoz, bipolar bozukluk ve obsesif-kompulsif kişilik bozukluğu yer alır. B12 vitamini eksikliğine bağlı olarak bunama ve Alzheimer benzeri belirtiler de gelişebilir. Bu tür semptomlar yaşarsanız acil tıbbi tedavi almanız önemlidir.

6- B12 vitamini açısından zengin besinler​

B12 vitamini yönünden zengin gıdaların alımını artırmak, B12 vitamininin önlenmesine ve tedavisine yardımcı olabilir. Eksiklik daha şiddetli ise, doktorunuz B12 takviyeleri veya enjeksiyonları önerebilir.

B12 vitamini, hayvan karaciğeri ve böbrek gibi et gibi hayvansal ürünlerde bulunur; ve sardalye, ton balığı, alabalık ve somon gibi balıklar. Yumurtalar, özellikle B2 ve B12 olmak üzere harika bir B vitamini kaynağıdır. Yoğurt ve peynir gibi süt ve süt ürünleri de iyi bir B12 vitamini kaynağıdır. B12, belirli tahıllar, ekmek ve besin mayası gibi, kendilerine belirli vitamin ve besin maddelerinin eklendiği takviye edilmiş gıdalarda da bulunabilir.
 
hmd

hmd

Üye
Mesajlar
7
Puanları
1
B12 eksikliği gerçekten saç döküyor doğru. Fakat mutlaka vitamin değerlerinizi kontrol ettirdikten sonra b12 gıda takviyeleri kullanmanızı tavsiye ederim. fazlalığı herşey de olduğu gibi vitaminlerde de zarar vermektedir.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

P
Cevaplar
1
Gösterim
514
Yalçınakan
Y
K
Cevaplar
1
Gösterim
199
M
G
Cevaplar
3
Gösterim
420
T
K
Cevaplar
1
Gösterim
271
yenike
Y
C
Cevaplar
3
Gösterim
429
letter
L
C
Cevaplar
1
Gösterim
890
Fearless
F

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
2
Toplam ziyaretçi
2
Robots
11
Üst Alt