Dimetil Sülfoksit Nedir Nasıl Kullanılır

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Uzman
 • 626 Görüntülenme
 • 6 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Dimetil Sülfoksit Nedir Nasıl Kullanılır


Dimetil Sülfoksit Nedir ve hangi hastalıklar için kullanılır sorusu sıkça merak edilmektedir. DMSO olarak da bilinen Dimetil Sülfoksit reçeteli olarak temin edilebilen ve besin takviyesi olarak kullanılan bir ilaçtır. Ağız yolu ile alınan Dimetil Sülfoksit aynı zamanda damarlara da enjekte edilebilmektedir.

1960’lı yıllara gidildiğinde bilim insanlarının Dimetil Sülfoksit ‘i küçük moleküleri deriden geçirmek amacı ile kullandıkları bilinmektedir. O dönemden beri DMSO farklı hastalıkları ve sağlık sorunlarını tedavi etmek amacı ile kullanılmaya devam etmiştir.

Zaman içerisinde DMSO kullanan kişilerde oluşabilecek riskler ve faydalar da araştırmalar ile kendini belli etmektedir.
Dimetil Sülfoksit sağlık için oldukça yararlıdır. Yanıkların tedavisinde sıkça kullanıldığı bilinen DMSO aynı zamanda ağrılı olan bölgedeki acıyı dindirmek için de tercih edilmektedir.
İltihaplanmanın giderilmesi ve şiddetli baş ağrısı sorunlarının geçmesi için kullanılmaktadır. Romatizmal eklem rahatsızlığı ve kireçlenme için de uygulandığı bilinmektedir. Topikal olarak Dimetil Sülfoksit, katarakt da dahil olma üzere pek çok göz hastalığı için tercih edilmektedir.

Dimetil Sülfoksit Kullanım Alanları

Dimetil Sülfoksit son olarak mesane sorunu olarak bilinen interstisyel sistit hastalığının tedavisi için Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanmıştır. İlacın içeriğine bakıldığı zaman bileşim olarak farklı hastalık için onaylanmış kullanımının bulunmadığı bilinmektedir.
Ancak pek çok hastalığa yararlı olduğu düşünülmektedir. Dimetil Sülfoksit’in en çok kullanıldığı sağlık sorunları arasında artrit, kemoterapitinin yan etkilerinin giderilmesi ve vücuttaki genel ağrılar yer almaktadır.
Dimetil Sülfoksit, yapı olarak cilt tarafından oldukça kısa sürede ve kolaylıkla emilebilmektedir. Topikal ilaçların daha kısa sürede uygulanabilmesi için bir aracı olarak da gerekli araştırmalara konu olmuştur.
Özellikle mesane yıkama ve mesanedeki rahatsızlıkların giderilmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Dimetil Sülfoksit’in genel olarak vücutta yaptığı etkiler ağrının kısa sürede hafiflemesi ve mesanenin rahatlamasını sağlamaktır.
Ayrıca mesanenin kapasitesini artırmak gibi olumlu etkileri olduğu da kanıtlanmıştır. Bu tür hastalıklar dışında Dimetil Sülfoksit kullanımı ise hem ağrının hem de iltihabın azaltılmasını sağlamak için tercih edilmektedir.
Diğer ağrı kesici ilaçlara ek olarak bir alternatif şekliden Dimetil Sülfoksit kullanılmaktadır. Ancak yine de tek başına ağrılı bölgenin iyileşip iyileşmediğini sağladığını öğrenmek için araştırma yapılmalıdır.

DMSO Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Dimetil Sülfoksit olarak da bilinen DMSO ilacı pek çok sağlık sorunu için destekleyici veya doğrudan etki eden bir ağrı kesici olarak tercih edilmektedir. DMSO’nun etki ettiği bazı hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:
Mesane İltihabı
Dimetil Sülfoksit ismi ile bilinen ilaç özellikle mesane bölgesindeki rahatsızlıkların iyileştirilmesi için tercih edilmektedir.
FDA onaylı olması da bu hastalığa olumlu etkilerinin kanıtlandığını gösterir. Sistit rahatsızlığına bağlı olarak meydana gelen ağrıları ve diğer semptomları iyileştirir.

Karmaşık Bölgesel Ağrılar

Krem şeklinde Dimetil Sülfoksit ilacının direkt olarak cilde uygulanması ile bölgedeki ağrıların kısa sürede iyileşmesi sağlanabilmektedir.
Zona
Direkt olarak Zona hastalığına etki etmemektedir. Ancak Dimetil Sülfoksit üzerinde yapılan araştırmalara göre Zona hastalığına bağlı olarak meydana gelen ağrıların hafifletilmesini sağladığı bilinmektedir.

Kemoterapinin Meydana Getirdiği Deri ve Doku Hasarı

Kemoterapi tedavisi gören hastaların kullandığı bazı ilaçlar doku ve deri hasarına neden olabilir. Dimetil Sülfoksit ise bu hasarın iyileştirilmesinde oldukça etkili bir ilaçtır.

Dimetil Sülfoksit Yan Etkileri

Pek çok ilaçta olduğu gibi Dimetil Sülfoksit kullanımının da bazı yan etkileri görülmektedir. Ancak bildirilen yan etkilerinin pek çoğunun hafif düzeyde atlatıldığı bilinmektedir.
Yine de hissedilen belirtilerin direkt olarak kullanılan Dimetil Sülfoksit miktarı ile orantılı olduğu düşünülmektedir. En yaygın görülen Dimetil Sülfoksit yan etkileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Şiddetli baş ağrısı
 • Aniden gelen mide bulantısı
 • Şiddetli ve sık kusma
 • Karın bölgesinde şiddetli ağrı
 • Yüksek ateş
 • İshal
 • Ateş ile birlikte hızla ilerleyen titreme
 • Kalp ritminde düşüklük
 • Ciltte dökülme ve kaşıntı
 • Deride kalınlaşma ve pürüzlenmelerdir.
Dimetil Sülfoksit kullanmanın riskleri uzmanlara göre ilacın ne kadar sık ve fazla kullanıldığı ile ortaya çıkmaktadır. Reçeteli olarak verilen Dimetil Sülfoksit ilacının uzman kontrolü dışına aşırı kullanımı kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Bazı kişilerde DMSO kullanımı ciddi sağlık sorunlarının ve reaksiyonların oluşmasına neden olabilir. Özellikle sakinleştirici ve kan inceltici ilaç kullanan kişilerde risklerin ve yan etkilerin daha sık görüldüğü gözlemlenmiştir.
 
D

Dert ortağı

Üye
Mesajlar
6
Puanları
1
Kullananlar arkadaşlar varsa acaba nasıl bir yan etki yasadilar
 
M

Mirage

Üye
Mesajlar
24
Puanları
1
Ben kullanıyorum losyonun içine 5 ml katıyorum dökülen bölgelerdeki ağrıları kesti çok etkili olduğunu düşünüyorum
 
M

Mirage

Üye
Mesajlar
24
Puanları
1
Yok ön saçlarım dökülüyor diplerinde gerileme oluşan saç çizgimde sürekli bir ağrı iğne batar gibi rahatsız edici his oluşuyor losyon önlüyordu içine dmso ekleyince tamamen kesildi
 
E

Edward

Üye
Mesajlar
19
Puanları
1
100 ml estradiol losyon yaptım içine 10 ml katsam yan etki yapar mı?
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
0
Gösterim
33
Mustafa karaca
M
M
Cevaplar
1
Gösterim
44
T
O
Yeni tedavim
isabel
Cevaplar
8
Gösterim
489
I
D
Cevaplar
2
Gösterim
287
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
426
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
426
O

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
2
Toplam ziyaretçi
2
Robots
16
Üst Alt