DMSO Dimetil sülfoksit İçilir mi?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi lusyus
  • 1K Görüntülenme
  • 3 Yorum
L

lusyus

Üye
Üye
Mesajlar
89
Puanları
6
DMSO İçilir mi?


DMSO veya dimetil sülfoksit , kağıt imalat endüstrisinin bir yan ürünü olarak Çam ağaçlarından elde edilir ve ilk olarak 1800'lerin ortalarında bir Rus kimyager tarafından izole edilmiştir. Ayrıca kökün 70+ kükürt bileşiğinden biri olarak sarımsakta doğal olarak bulunur. Onlarca yıllık araştırmaya ve uzun tartışmalı bir tarihe rağmen, dimetil sülfoksit (DMSO) tıp uzmanları ve halk tarafından neredeyse bilinmiyor.

DMSO Ne İçin Kullanılır?​

Herhangi bir rahatsızlığı olmayan tedbir ve genel sağlık amaçlı DMSO kullanımı, dahili olarak kişinin kilosuna göre oranla her 25 kiloda 1 litre içme suyuna 1 gram ( bir çay kaşığı dolusu ) DMSO eklenerek tüketilir

Harici yani cilt yüzeyine uygulamak için genel kullanım boyun ve üzeri baş kısmı için 1 e3 % 30 DMSO % 70 saf, distile su ile seyreltilerek sprey şeklinde, damlatma yada masaj şeklinde uygulanır (öncesinde eller ve uygulanacak bölge dezenfekte edilmeli) ve uygulama sonrası ilgili bölgeye 3 saat kadar bir şey uygulanmamalıdır.

DMSO son derece çok yönlü bir terapidir. Yeni başlayanlar için, oral, topikal olarak ve hem damar hem de kas enjeksiyonu yoluyla uygulanabilen birkaç bileşikten biridir. Sağlığı geliştirici özelliklerini doğrulayan binlerce çalışmanın sonuçları, DMSO'nun gerçekten önemli bir terapötik anti-inflamatuar olduğu ve çok çeşitli zayıflatıcı koşulların yönetilmesinde umut vaat ettiği görüşünü güçlü bir şekilde desteklemektedir:

Artrit - Dokulara nüfuz etme yeteneği ile DMSO, osteoartrit, romatoid artrit ve hatta gutta ağrı ve iltihabı azaltmada değer gösterir.

Ateroskleroz - Laboratuar testlerinde, DMSO, diyet kolesterolünün neden olduğu ateroskleroz gelişimini (atardamarların daralması) geciktirme ve ciddi şekilde yüksek seviyelere rağmen dokularda kolesterol birikimini baskılama yeteneğini göstermiştir.

İlaç ekstravazasyon hasarı - Ekstravazasyon, bir damardan sızıntı veya doğrudan infiltrasyon yoluyla bir ilacın ekstravasküler boşluğa (yumuşak doku) kaçışını ifade eder. Kemoterapi ilaçları çevre dokulara sızdığında (ekstravazat), etkiler ciddi şekilde zarar verebilir. Birçok çalışma, DMSO uygulamasının etkilenen hastalarda ekstravazasyon doku hasarını önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermiştir.

Herpes - DMSO, herpes tedavisinde alfa-interferon merheminin penetrasyonunu arttırmak için kullanılmıştır.

İnterstisyel sistit - DMSO'yu idrar kesesine aşılamak, bu kronik inflamatuar durum için FDA onaylı bir ağrı giderici tedavidir.

Refleks sempatik distrofi - DMSO, öncelikle ekstremitelerde ezici ağrı ile karakterize bir otonom sinir sistemi bozukluğu olan bu durumun ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.

Skleroderma (cildin sertleşmesi) - Cleveland Clinic'te yapılan temel çalışmalarda, topikal DMSO'nun cilde kan akışını arttırırken anti-inflamatuar etkiye sahip olduğu bulundu.

Gerilmeler ve burkulmalar - DMSO, topikal olarak kullanıldığında ağrının hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasını ve hareketliliğin artmasını sağlar. Cildin yağlı zarlarından geçer ve neredeyse anında şişliği ve iltihabı azaltır.

Keloidler, Yaralar, Yanıklar, Morluklar - Günde iki veya üç kez uygulanan %50 ila %80'lik bir konsantrasyon, birkaç ay sonra kabarmış bir yara izini düzleştirir. Yüzeysel yanıklarda oldukça değerlidir ve bir yaralanmaya hızlı bir şekilde uygulandığında herhangi bir morarmayı ortadan kaldırabilir.

DMSO Neden Bu Kadar Etkili?​

Kükürt bileşikleri tüm vücut hücrelerinde bulunur ve vazgeçilmezdir. Vücudun detoksifikasyonunda yer alan bir dizi kimyasal reaksiyon için gereklidirler. Bir kükürt kaynağı olarak DMSO, ağır metal detoksifikasyonuna yardımcı olur. Kükürt, toksik ağır metallerle (cıva, kurşun, alüminyum, kadmiyum, arsenik, nikel) bağlanır ve bunları idrar, dışkılama ve terleme yoluyla ortadan kaldırır. DMSO, hücreleri mekanik hasardan korur ve diğer birçok farmasötik ilaca kıyasla sonuç elde etmek için çok daha az miktarda gereklidir. Vücudumuzdaki bazı moleküller eşit olmayan sayıda elektron ürettiği ve sayının kararsızlığı diğer hücreleri yok etmelerine neden olduğu için bu çok önemli bir mekanizmadır. DMSO bu moleküllere bağlanır ve daha sonra vücuttan atılırlar. DMSO etkili bir ağrı kesicidir,

Ayrıca merkezi sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve cilt yoluyla emildiğinde beyin dahil vücudun tüm bölgelerine ulaşır. Yani bir bölgeye uygulanan DMSO, sistemik etkisinden dolayı sıklıkla başka bir bölgede ağrının azalmasına neden olur. DMSO cilde ve kan-beyin bariyerine zahmetsizce nüfuz eder, dokulara nüfuz eder ve kan dolaşımına girer. Kan damarlarını genişleterek ve oksijen dağıtımını artırarak ve kan trombosit yapışkanlığını azaltarak yaralanma bölgesine kan akışını daha da iyileştirir. DMSO, vücuttaki yabancı maddeleri ve patojenleri yok eden beyaz hücrelerin ve makrofajların üretimini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir. Kükürt bileşikleri arasında, DMSO, muhtemelen, herhangi bir başka tek kimyasal için şimdiye kadar gösterilen en geniş yelpazeye ve en fazla sayıda terapötik uygulamaya sahip olanıdır. Her koşulda yararlılığının anahtarı olan iyileşmeyi uyarır. En güçlüsü olmasa da, insanoğlunun bildiği en güçlü serbest radikal süpürücüler arasındadır.

DMSO Nasıl Kullanılır​

DMSO genellikle cilde bir jel, krem veya sıvı içinde uygulanır. Ağızdan alınabilir, ancak bu sadece daha şiddetli iç detoksifikasyon için olmalıdır. Hem sıvı hem de jel formunda bulunan DMSO'yu topikal uygulanabilir.

DMSO ile ilgili Önemli Noktalar:

DMSO, sıcaklığa çok duyarlı bir üründür. Sıvı DMSO soğuk bir ortamda kristalleşebilir ve kristalleşecektir. Bu meydana gelirse, DMSO şişesini sıcak bir yere (15°C – 20°C) yerleştirin veya saklayın; birkaç saat içinde sıvı forma geri dönmelidir. Daha hızlı sonuçlar için şişeyi temiz bir kilitli torbaya koyun, ağzını kapatın ve ılık suya koyun. Hiçbir koşulda mikrodalgaya koymayın!
DMSO'yu kullanırken daima temiz ellere ve cilde sahip olduğunuzdan emin olun. DMSO, güçlü bir ağrı kesici ve taşıyıcıdır. Ellerinizde ve/veya cildinizde kir veya başka bir şey varsa, DMSO bunu dermise yedinci katmana kadar derin dokularınıza indirir ve tahrişe veya rahatsızlığa neden olabilir. Duştan sonra DMSO kullanıyorsanız, vücuttaki gözenekler tamamen açık olduğundan ve vücut tarafından çok fazla DMSO emilerek tahrişe veya rahatsızlığa neden olabileceğinden 30 dakika ila bir saat beklemeniz önerilir. Ayrıca, DMSO'nun uygulandığı alanları kapsamayın; havada kurumasına izin verilmelidir. DMSO rejimine başlarken, ürün çok güçlü olduğu için küçük bir miktarla başlamanızı ve dozu kademeli olarak artırmanızı öneririz. DMSO hala çok güçlüyse, ürünün gücünü azaltmak için Estradiol yada finasterid gibi diğer topikal ürünlerle 50:50 oranında karıştırmanızı öneririz. DMSO'nun güçlü bir kükürt ve sarımsak kokusu vardır. Uygulandığında ağzınızda sarımsak tadı hissedebilirsiniz. Bu normal bir olaydır.
 
E

elbola

Üye
Mesajlar
4
Puanları
1
ben estradiol losyon içine %10 oranında dmso kattım saç dökülmemi azalttı çok etkisi olduğunu düşünüyorum yalnız çok katmamak gerekli cilde zarar verebiliyormuş
 
H

Hairs07

Üye
Mesajlar
9
Puanları
1
arkadaşlar dmso içiliyor mu sağlık için tehlikeli olmaz mı?
 
K

Kami

Üye
Mesajlar
26
Puanları
1
arkadaşlar dmso içiliyor mu sağlık için tehlikeli olmaz mı?
Herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişiler tedbir ve genel sağlık amaçlı DMSO kullanımı, dahili olarak kişinin kilosuna göre oranla her 25 kiloda 1 litre içme suyuna 1 gram ( bir çay kaşığı dolusu ) DMSO eklenerek tüketilebilir yazıyor internette.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

esrose
Cevaplar
0
Gösterim
270
esrose
esrose
S
Cevaplar
0
Gösterim
185
Simge
S
esrose
Cevaplar
0
Gösterim
174
esrose
esrose
S
Cevaplar
0
Gösterim
387
Simge
S
Shady
Cevaplar
0
Gösterim
170
Shady
Shady
E
Cevaplar
1
Gösterim
270
Volkan
V

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
2
Toplam ziyaretçi
2
Robots
2
Üst Alt