Dutasterid kullananlar yorumları saç çıkarıyor mu?

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Uzman
 • 1K Görüntülenme
 • 4 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Dutasterid Kullananlar hem prostat büyümesinin önüne geçmek hem de saç dökülmesi sorunların giderilmesi için yararlanmaktadır. Sentetik ilca grubu içerisine dâhil olan Dutasterid, kellik sorununa ek olarak iyi huylu prostat tedavisi için de oldukça etkilidir. Dutasterid ile ilgili ABD’ de halen çalışmalar devam etmektedir. Ancak prostat kanseri ilacı olarak ve saç dökülmesinde en etkili tedavi edici olarak onaylanmıştır.

Dutasterid Ne İçin Kullanılır?

 • Dutasterid ilacı genişlemiş prostat olarak da bilinen iyi huylu prostat hastalığının semptomlarının tedavi edilmesi için kullanılabilmektedir.
 • Dutasterid ilacı androgenetik alopesi sorununun tedavi için tercih edilmektedir.
 • Dutasterid erkeklerde kullanımından farklı olarak transseksüel kadınlar için de kullanılmaktadır. Kombinasyon şeklinde ve hormon tedavisine destek olmak amacı ile Dutasterid ilacı kullanılmaktadır.

Dutasterid Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Dutasterid kullananlar öncelikli olarak doktorlarının önerdiği şekilde ve dozda kullanıma dikkat etmelidir.
 • Dutasterid içerisindeki etkin maddelere karşın aşırı duyarlılık olmasına dikkat edilmelidir. Ciddi cilt reaksiyonları meydana gelebilir.
 • Hamile olanların veya hamile kalma riski bulunanların da Dutasterid kullanmaması gerekir.
 • Dutasterid kullananlar en az 6 ay kan bağışı yapmamalıdır. Genital organlarda kusurların meydana gelmesine neden olabilir.

Dutasterid Kullanmanın Yan Etkileri

Dutasterid kullananlar bazı yan etkiler ile karşı karşıya kalabilirler. Ancak üreme sistemi ile ilgili meydana gelen etkiler genellikle geçici ve orta şiddetli şekilde meydana gelmektedir. Dutasterid kullanmanın meydana getireceği ve en sık görülen yan etkiler ise şu şekilde sıralanabilir:
Şiddetli baş ağrısı
 • Adet dönemindeki değişiklikler
 • Gastrointestinal rahatsızlıkların meydana gelmesi
 • Ani baş dönmesi
 • Dutasterid kullananlar erkek ise jinokomasti meydana gelme riski
 • Libido kaybı
 • Cinsel işlevde bozukluklar
 • Depresyon
 • Kalp yetmezliği
Androgenetik Alopesi saç dökülmesi günümüzde başta erkekler olmak üzere kadınlarda da görülür. Kadınlarda androjen hormonı yüksekliğine bağlı olarak ortaya çıkan bu durumun önüne erken müdahale ederek geçilebilir. Kadınlarda ilk olarak muayene olunmalı çıkan tahlil sonuçlarına göre tedaviye başlanması gerekir.

Kadınlar dutasterid ilacını doktor önerisi olmadan kullanamaz. Bu nedenler aldactone, diane 35 gibi ilaçlar kullanılabilir.

Dutasterid Kullananlar Yorumları

Dutasterid Losyon Kullanımı​

Avodart ilacını saç dökülmesini önlemek için kullanan pek çok erkek ilacın yan etkilerinden dolayı kullanmayı yarıda kesmektedir. İlacın ciddi anlamda cinsel yaşam üzerinde etkisi olması bırakmanın en temel nedenlerinden biridir. Bunun önüne geçebilmek için topikal olarak saç losyonu hazırlayıp kullanma seçeneği mevcuttur. Avodart losyon bölgesel kullanım şeklidir ve etken madde dutasteridi direk hedef noktaya ulaşmasını sağlar. Losyon genellikle pasif difüzyon olarak saç gözeneklerinden emilim olur. Emilimi hücreye gerekli miktarda iletmek için yardımcı preparatlar kullanılır. Bunlar propilen glikol, gliserin ve dmsocdur. Dimetil sülfoksüt toksit etkisinden dolayı pek tercih edilen bir kimyasal değildir. Dutasterid losyon hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler etil alkol %96, propilen glikol, laktik asit ve distile sudur. Nasıl hazırlanacağı konusu forumumuzda vardır.
 
L

Lauri

Üye
Mesajlar
10
Puanları
1
ben bir ara bu ilacı kullandım avodart yan etkileri ağır finasteride göre o yüzden finans daha mantıklı ama şuda var ön tarafa kesinlikle dutasterid daha etkili
 
R

ruadrash

Üye
Mesajlar
7
Puanları
1
ben bir ara bu ilacı kullandım avodart yan etkileri ağır finasteride göre o yüzden finans daha mantıklı ama şuda var ön tarafa kesinlikle dutasterid daha etkili
Finasterid etkisi yok bence 1 yıl kullandım dökülenleri çıkarmadı. Var olan saçlara çok az faydası oldu
 
K

KillThat

Üye
Mesajlar
2
Puanları
1
Arkadaşlar dutasteridi kullanalı 2 ay oldu aşırı unutkanlık başladı yaşım 24 sizce devam etmeli miyim sınavlarım var olumsuz etkiler yapabilir mi?
 
K

kelaynak

Üye
Mesajlar
15
Puanları
1
Arkadaşlar dutasteridi kullanalı 2 ay oldu aşırı unutkanlık başladı yaşım 24 sizce devam etmeli miyim sınavlarım var olumsuz etkiler yapabilir mi?
Olumsuz etkiler tabii ki de dutasterid ciddi yan etkileri olabilecek bir ilaç
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

O
Yeni tedavim
oscar
Cevaplar
6
Gösterim
398
oscar
O
D
Cevaplar
2
Gösterim
244
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
381
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
381
O
A
Cevaplar
1
Gösterim
223
DijitalDoctor
DijitalDoctor
B
Cevaplar
1
Gösterim
360
erdemir
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
15
Çevrim içi ziyaretçiler
6
Toplam ziyaretçi
21
Robots
4
Üst Alt