Ekilen Saçların Tuttuğu Nasıl Anlaşılır

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Saçekimibilgisi
 • 445 Görüntülenme
 • 2 Yorum
Saçekimibilgisi

Saçekimibilgisi

Üye
Üye
Mesajlar
92
Puanları
6
Ekilen Saçların Tuttuğu Nasıl Anlaşılır.jpg


Saç ekimi, saç derisinin sınırlı veya hiç büyüme göstermeyen bölgelerindeki saç büyümesini yeniden sağlamayı amaçlar. Saç dökülmesi ve saç incelmesi yaşlanmanın normal bir parçasıdır, ancak hastalık veya kafa derisi travması nedeniyle de ortaya çıkabilir. Saç dökülmesi yaşayan bazı kişiler kozmetik veya rekonstrüktif nedenlerle saç ekimi yapmayı tercih edebilirler.

Beklendiği gibi, müşteri görüşleri açısından başarı, doktordan doktora büyük ölçüde değişebilir. Bunu etkileyen faktörler, mevcut teknoloji ile birlikte doktorun beceri ve deneyimini içerir. Tanınmış doktorlar dürüstçe neredeyse yüzde 100 başarı oranları elde ediyor. Bu, en iyi şekilde, doktorlar ve hastalar, her hastanın özel ihtiyaçlarına göre planlar geliştirmek ve saç kurtarma stratejilerini belirlemek için zaman ayırdıklarında elde edilir.

Saç ekimi çeşitleri:

İki ana saç ekimi türü vardır. Saç ekimi sırasında cerrah donör bölge dedikleri başın arkası gibi kalın saç bölgelerinden kökleri alır. Foliküller daha sonra etkilenen kafa derisi bölgesinde küçük parçalara implante edilir. Aşağıda saç köklerinin alınma şekline göre 2 ana ekim bulunmaktadır: -

Foliküler ünite strip cerrahisi veya Foliküler ünite Transplantasyonu (FUSS veya FUT): Cerrah, donör alandan bir parça deriyi çıkarır ve bölgeyi dikişlerle kapatır. Daha sonra donör cildi bir veya daha fazla saç folikülü içeren küçük foliküler ünitelere bölmek için bir mikroskop kullanırlar ve istenen alana yerleştirirler.

Foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE): Cerrah, donör alan folikülünü çıkarmak için küçük bir zımba kullanır. Bu işlem yine de bazı küçük yara izlerine neden olsa da bu işlem daha az görünür olabilir ve kişinin genellikle dikişe ihtiyacı olmaz.

Bu tekniklerin her ikisi de etkilidir ancak bazı durumlarda farklı sonuçlar üretebilir. FUE, FUSS'tan daha fazla beceri gerektirir ve daha fazla zaman alır. Ancak FUE, cerrahın bu teknikle ilgili çok deneyimi varsa olağanüstü sonuçlar sağlayabilir.
Her bir prosedür, her ikisi de lokal anestezi içeren cerrahın implante ettiği folikül sayısına bağlı olarak birkaç saat sürer. Genellikle hasta tedavi gününde evine gidebilir.

Saç ekiminde başarı: parametrelere bağlıdır:

Cerrah becerileri + klinik altyapı + kullanılan teknoloji + saç ekimi işleminden sonra hastanın çabaları = saç ekiminin başarısı.


Saç ekiminin başarı oranı miktarı değil, cerrahın elde ettiği memnuniyettir. Başarı oranı, aşağıdakiler gibi birçok parametreye bağlıdır:

 • Doğru ameliyatın sağlanmasında klinik altyapı önemli rol oynar.
 • Ameliyat sırasında kliniğin kullandığı teknoloji.
 • Ameliyatı yapacak olan cerrah
 • Saç ekimi sonrası tedaviye hasta katkısı ve desteği.
Saç ekimi başka bir daha zor müdahale kadar karmaşık bir ameliyat değildir. Ancak saç ekiminin olumlu veya olumsuz sonuçlarını çeşitli faktörler belirler. Doğal ve başarılı bir saç ekimi yaptırmanın parametrelerinden bahsedelim.

Saç ekimi öncesi değerlendirme prosedürü:

Bir cerrahla görüşme sırasında doktorunuz kafa derisini inceleyecek ve hastanın başarı oranını açıklayacaktır.

 • İyi bir saç ekimi adayından, sorularınızın cevaplarına uyan doğru cerrahı seçin.
 • Ameliyat öncesi iyileşme sürecini nasıl yürütmelisiniz?
 • Transplantasyonla ilgili mitleri bilmeniz gerekir.
 • Gerçekler, en iyi sonuçları almak için yapılması gerekenler vb.
 • Ayrıca ekim işleminin sizin durumunuzda başarılı olup olmaması saçınızın kalitesine de bağlıdır.
Başarı hedefe bağlıdır:

Bazı hastalar sadece özgüvenlerine vurgu yapar ve diğerleri çok erken yaşta kel olmadıklarından emin olmak ister. Doğru bir cerrah size her zaman hedefinizin ne olduğunu soracak ve ardından sizin için en uygun saç ekimi türünü FUE veya FUT olarak önerecektir .

Senin saçın, senin bakımın:

Saç ekimi işlemi birkaç saat veya bir gün sürdüğü için cerrahın çok uğraşarak tamamlaması gerekir. Ameliyattan sonra aynı gün eve gidebilirsiniz, ancak doktorunuzun talimatlarına uyduğunuzdan emin olun. Doktorunuz muayeneler yoluyla iyileşmenizi hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Aşağıdaki gibi özen gösterin:

 • Ekim bölgesini rahatsız etmeden yavaşça duş alın.
 • Yüz şişmesi veya cerrahi alan olup olmadığını kontrol edin.
 • Gerekirse ağrı kesici verin.
Saç ekimi sonrası bakım:

Cerrahınız elinden gelenin en iyisini yapsa ve başarılı bir şekilde FUE veya FUT yaptırsanız ve doktorun talimatlarına uymazsanız saç ekimi başarısız olabilir. Her adımı ve ardından uygun talimatları takip etmek önemlidir.

Her şey saç ekiminden sonra nasıl hissettiğinizle ilgili:

Başarı oranının büyük ölçüde nakilden sonra nasıl hissettiğinize bağlı olduğunu hatırlamak da önemlidir. Saç ekimi kişiliğinizi güçlendirir.

Bir nakilde greft sağkalımı:

Başarılı saç ekimleri için greftlerin hayatta kalması ve ekildikleri yeni alanlara uyum sağlaması gerekir. Klinik çalışmalar, implante edilen tüm greftlerin yaklaşık %85-95'inin ekilen bölgede kolayca büyüdüğünü göstermektedir. Bu yüksek oran, saç ekimlerinin genellikle çok başarılı olduğunu gösterir.

Bazı hastalar, diğer nakillerde olduğu gibi, greft adı verilen bir reddedilme olgusunun olacağından korkarlar. Bu korku yersizdir çünkü saç kökleri vücutları tarafından “bağışlanır”, dolayısıyla reddedilmezler.

Greftin optimal büyümediği durumlar olabilir. Kaş veya bıyık gibi saç ekimi gerektirebilecek bazı yara izleri normal cilde göre daha az kan akışına sahip olacağından greft alımı biraz daha az olur. Bu tür alanlarda doktor başarısızlık korkusuyla tek seansta beklediğiniz yoğunluğu size vermiyor olabilir. Yoğunluğu artırmak için her zaman tekrar seansına gidebilirsiniz.

Ekilen saçların doğal görünümü:
Saçlar, nakledilmiş olsun ya da olmasın, bir ila dört saçtan oluşan küçük gruplar halinde doğal olarak uzar. Bezler, kaslar ve bağ dokusundan oluşan ve foliküler üniteler oluşturan bir destek sistemi ile çevrilidirler. Bazı klinklerde sadece bu doğal folikül ünitesini ekim için kullanılır.

Eski günlerde saç ekimi ameliyatı için iğne kullanımı oldukça yaygındı, bu nedenle oyuncak bebek benzeri delici bir görünüm olma ihtimali var. Bu tür bir etki birkaç on yıl önce yaygındı. Deneyimli bir cerrah, doğal bir görünüm sağlamak için birçok faktörü göz önünde bulundurur. Bu yönler, hastanın mevcut saçına tam olarak uyması gereken greftlerin açısı, rengi, dokusu, yönü ve çapıdır.

Ayrıca, daha doğal bir görünüm elde etmek için enseden alınan saç kökleri gibi saç çizgisindeki bazı düzensizliklerin ve tesadüflerin yan yana olması gerekir. Saç çizgisinin doğal eğriliği hastanın yaşına göre ayarlanmalıdır; bu da dikkate alınmalıdır. Hadi görelim!

Başarı oranı:

Saç ekimi, saç dökülmesine neden olan birçok nedenden sonra saç büyümesini yeniden sağlamak için etkili bir yöntemdir. Saç ekiminin başarı oranı, cerrahın beceri ve deneyimi ile insan donörün saçının kalınlığı gibi birçok faktöre bağlıdır. Diğerleri yukarıda görülüyor.

FUT'un yüzde kaçı başarılı?

FUT ile doktorlar, yüzde 95 ile 98 arasında başarı oranları ile alıcı bölgelere foliküler greftleri nakletebilmelidir ve bazı durumlarda yüzde 100 bile başarılı olabilir. Konsültasyon sürecinde doktorlar ve hastalar, hastanın spesifik saç dökülmesinin düzeyine, saç çizgisinin yönüne ve hastanın kişisel hedeflerine göre yeterli kapsama sağlamak için gereken foliküler ünite sayısını tartışmalıdır. Bu sefer de tartışılmalı.

Ekilen saç köklerinin genellikle kalıcı saç kökleri yeniden çıkmadan döküldüğü anlaşılmaktadır. Bu, hastaların bir naklin başarısız olduğuna dair endişelerini ifade etmelerine neden olabilir. Yaşadığınız şey saç ekimi sürecinin normal bir parçasıdır. Saygın bir saç ekimi doktoru, hastaların nihai sonuçlara ulaşılana kadar uygun beklentileri anlaması için önce saç ekimi sürecini açıkça anlatacaktır.

Başarılı FUE saç ekimlerinin yüzde kaçı?
FUE prosedürü, alıcı bölgeye nakledilmek üzere donör bölgeden bireysel foliküler üniteler çıkarıldığından daha fazla zaman alır. Bunun manuel olarak mı yoksa doktorlar için mevcut olan birçok otomatik ekipman türünden biriyle birlikte mi yapıldığına bakılmaksızın, bunun FUE seçen hastaların nihai başarı oranı üzerinde minimum etkisi vardır. Saç ekiminin başarısını belirleyen en önemli faktörler, ekilen saç köklerinin genel başarısı ve hastanın nihai sonuca kendi gözüyle baktığında aldığı memnuniyettir.

Yeterli kapsama sağlamak için doğru hacimde foliküler üniteler nakledilirse, FUE saç ekimlerinin %100 başarılı olması gerekir. Beklenen bu başarı seviyesinin, işlemleri gerçekleştiren saç ekimi doktorlarının FUE prosedürlerini ve diğer saç ekimi seçeneklerini gerçekleştirme konusunda deneyimli, bilgili ve kalifiye olduğu varsayımına dayandığını belirtmek önemlidir. Kalıcı olarak kaybedilenleri geri getirmenin mümkün olmadığı için beklentilerin gerçekçi tutulması gerektiğini hastaların anlaması gerekir. Beklenen sonuçlarla ilgili olarak doktorla yapılacak uygun bir sohbet, nelerin elde edilebileceği konusunda size daha iyi bir fikir verecektir.

Çözüm:

Şikayetler aldığımızda genellikle ameliyat sonrası bazen daha yüksek yoğunluk isteyen hastalardan geliyor. Saç derisinin her bölgesine yerleştirilebilecek greft sayısındaki doğal sınırlamalardan kaynaklanan yoğunluk eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Alıcı alana yerleştirilebilecek greft sayısı, donör alanda doğal olarak büyüyen kök sayısından daha azdır. Bunun nedeni, kafa derisine kan beslemesinin yalnızca birkaç grefti desteklemesidir.
 
E

emir06

Üye
Mesajlar
3
Puanları
1
Sac ekimi yapılıp tutmayan arkadaşlar neden tutmadı. Yanlış ekim ya da sonrasında sonuçları paylaşırsanız.
 
A

Alahan

Üye
Mesajlar
46
Puanları
6
Bunun cevabını forumu araştırarak bulabilirsiniz. Arkadaşların tek tek gelip şu sebepten tutmadı bu sebepten tutmadı demesi zaman alır.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

DijitalDoctor
Cevaplar
0
Gösterim
181
DijitalDoctor
DijitalDoctor
Saçekimibilgisi
Cevaplar
1
Gösterim
240
R
Saçekimibilgisi
Cevaplar
0
Gösterim
285
Saçekimibilgisi
Saçekimibilgisi
Saçekimibilgisi
Cevaplar
0
Gösterim
233
Saçekimibilgisi
Saçekimibilgisi
Saçekimibilgisi
Cevaplar
1
Gösterim
681
İsmail
İ
Realty
Cevaplar
0
Gösterim
249
Realty
Realty

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
1
Toplam ziyaretçi
1
Robots
1
Üst Alt