Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 173 Görüntülenme
  • 0 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Androgenetik alopesi, hem erkeklerde hem de kadınlarda yaygın lolarak görülen bir saç dökülmesi şeklidir. Erkeklerde bu durum erkek tipi kellik olarak da bilinir. Saç, her iki şakağından başlayarak, tepe bölgelere doğru ilerleme yaparak dökülür. Zamanla, saç çizgisi gerileyerek karakteristik bir "M" şekli oluşturur. Saç ayrıca tepede (başın üst kısmına yakın) incelir ve genellikle kısmi veya tam kelliğe ilerler.

Kadınlarda saç dökülme şekli erkek tipi kellikten farklıdır. Kadınlarda saçlar başın her yerinde incelir ve saç çizgisi geri çekilmez. Kadınlarda androgenetik alopesi nadiren tamamen kelliğe yol açar

Erkeklerde androgenetik alopesi, koroner kalp hastalığı ve prostat büyümesi dahil olmak üzere birçok başka tıbbi durumla ilişkilendirilmiştir . Ek olarak prostat kanseri , insülin direnci bozuklukları (diyabet ve obezite gibi) ve yüksek tansiyon ( hipertansiyon ) androgenetik alopesi ile ilişkilendirilmiştir. Kadınlarda, bu saç dökülmesi formu, artan polikistik over sendromu (PCOS) riski ile ilişkilidir . PCOS, düzensiz adet kanamasına, akneye, vücudun başka yerlerinde aşırı kıllanmaya (hirsutizm) ve kilo alımına yol açabilen hormonal bir dengesizlik ile karakterizedir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir.png

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Kimlerde Görülür​

Androgenetik alopesi, hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmesinin sık görülen bir nedenidir. Bu saç dökülmesi şekli, Amerika Birleşik Devletleri'nde tahminen 50 milyon erkeği ve 30 milyon kadını etkilemektedir. Androgenetik alopesi, bir kişinin gençliğinde başlayabilir ve risk yaşla birlikte artar; 50 yaş üstü erkeklerin yüzde 50'sinden fazlasında bir dereceye kadar saç dökülmesi vardır. Kadınlarda saç dökülmesi en çok menopozdan sonra görülür.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Neden Olur​

Çeşitli genetik ve çevresel faktörler, androgenetik alopesiye neden olmada muhtemelen rol oynamaktadır. Araştırmacılar bu duruma katkıda bulunabilecek risk faktörleri üzerinde çalışıyor olsa da, bu faktörlerin çoğu bilinmemektedir. Araştırmacılar, bu saç dökülmesi formunun androjen adı verilen hormonlarla, özellikle de dihidrotestosteron adı verilen androjenle ilişkili olduğunu belirlediler. Androjenler, doğumdan önce ve ergenlik döneminde normal erkek cinsel gelişimi için önemlidir. Androjenlerin hem erkeklerde hem de kadınlarda saç büyümesini ve cinsel dürtüyü düzenleme gibi başka önemli işlevleri de vardır.

Saç büyümesi deri altında folikül adı verilen yapılarda başlar. Her bir saç teli normalde 2 ila 6 yıl uzar, birkaç ay dinlenme evresine girer ve sonra dökülür. Döngü, folikül yeni bir saç çıkarmaya başladığında başlar. Saç foliküllerinde artan androjen seviyeleri, daha kısa bir saç büyüme döngüsüne ve daha kısa ve daha ince saç tellerinin büyümesine neden olabilir. Ek olarak, dökülen tellerin yerini alacak yeni saçların büyümesinde bir gecikme vardır.

Araştırmacılar androgenetik alopeside birkaç genin rol oynadığından şüphelense de, sadece bir gendeki varyasyonlar, AR geni, bilimsel çalışmalarda doğrulanmıştır. AR geni, androjen reseptörü adı verilen bir protein yapmak için ekiler sağlar. Androjen reseptörleri vücudun dihidrotestosteron ve diğer androjenlere uygun şekilde yanıt vermesini sağlar. Araştırmalar, AR genindeki varyasyonların saç foliküllerinde androjen reseptörlerinin aktivitesinde artışa yol açtığını göstermektedir. Bununla birlikte, bu genetik değişikliklerin androgenetik alopesi olan erkek ve kadınlarda saç dökülmesi riskini nasıl artırdığı belirsizliğini koruyor.

Araştırmacılar androgenetik alopesi ile erkeklerde koroner kalp hastalığı ve prostat kanseri ve kadınlarda polikistik over sendromu gibi diğer tıbbi durumlar arasındaki bağlantıyı araştırmaya devam ediyor. Bu bozuklukların bazılarının yüksek androjen seviyeleri ile ilişkili olabileceğine inanıyorlar, bu da androjene bağlı saç dökülmesi ile neden ortaya çıkma eğiliminde olduklarını açıklamaya yardımcı olabilir. Tanımlanmamış diğer hormonal, çevresel ve genetik faktörler de söz konusu olabilir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Aileden Geçer​

Androgenetik alopesinin kalıtım paterni belirsizdir çünkü birçok genetik ve çevresel faktörün dahil olması muhtemeldir. Bununla birlikte, bu durum ailelerde kümelenme eğilimindedir ve kalıcı kellik saç dökülmesi olan yakın bir akrabaya sahip olmak, durumu geliştirmek için bir risk faktörü gibi görünmektedir. Eğer sizin de anne yada baba tarafında kellik olan bireyler varsa AR genini almış olabilirsiniz. Ergenliğe girmekle birlikte artış gösteren androjen hormonları saç dökülmesini tetikleyebilir. Saç yapınızı sürekli kontrol altında tutmalı şakak bölgenizdeki açılmaları izlemeniz gerekmektedir. Kafanızın her iki tarafında açılmaların genişlediğini fark ettiğiniz durumda erkenden müdahale ile saçları korumanız uzun yıllar saç dökülmesinden sizi uzak tutacaktır.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

O
Yeni tedavim
oscar
Cevaplar
6
Gösterim
398
oscar
O
D
Cevaplar
2
Gösterim
244
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
381
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
381
O
A
Cevaplar
1
Gösterim
223
DijitalDoctor
DijitalDoctor
B
Cevaplar
1
Gösterim
360
erdemir
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
40
Çevrim içi ziyaretçiler
21
Toplam ziyaretçi
61
Robots
5
Üst Alt