Hamilelikte kaç ay folik asit kullanılmalı?

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Sema
 • 185 Görüntülenme
 • 0 Yorum
S

Sema

Üye
Mesajlar
5
Puanları
1
Folik asit ne için kullanılır, Folik asit, genel olarak vücutta DNA sentezi ve hücre bölünmesinde rol oynayan bir B grubu vitaminidir. Bunun yanı sıra, hamile kadınlar için önemli bir rol oynar çünkü bebeğin gelişimi ve sağlıklı bir sinir sistemi oluşumu için gereklidir. Ayrıca, folik asit homosistein düzeylerini düşürür ve kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilir. Dünya Sağlık Örgütü bizim kendi sağlık bakanlığımız da mutlaka anne adaylarının gebelik planladığı dönemde ilk 46 hafta civarı folik asit almaları ve gebelik oluştuktan sonra da ilk 3 ay mutlaka folik asit kullanmalarını öneriyor.

Gebelik öncesi ve sonrası folik asit faydası​


 1. Döllenmeyi Artırır: Folik asit, hamile kalmanın için önemli bir vitamin olduğu için gebelik öncesi alımı döllenme şansını artırabilir.
 2. Düzenli Menstruasyon Döngüsünü Destekler: Folik asit, hormon düzenini ve düzenli adet döngüsünü destekler, bu da döllenmeyi kolaylaştırır.
 3. Bebeklerin Nöral Tüp Defektini Önler: Folik asit, bebeklerin nöral tüp defekti oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Nöral tüp defekti, bebeklerin beyin ve spinal kordunun doğru şekilde gelişmemesine neden olan bir durumdur.
 4. Kanser Riskini Azaltır: Folik asit, vücutta DNA hasarını azaltabilir ve kanser riskini azaltabilir.
 5. Stresi Azaltır: Folik asit, beyindeki serotonin ve norepinefrin düzeylerini artırarak stresi azaltabilir.
 6. Beyin ve Sinir Sistemini Destekler: Folik asit, beyin ve sinir sistemini destekler ve düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar.
 7. Anemi Tedavisinde Yardımcı Olur: Folik asit, demir absorpsiyonunu artırarak anemi tedavisinde yardımcı olabilir.
Sonuç olarak, gebelik öncesi folik asit alımı, hamile kalmayı kolaylaştırır ve bebeklerin sağlıklı gelişimi için önemlidir. Doktorunuzla konuşarak gereken dozajı ve alım zamanını belirleyebilirsiniz.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

esrose
Cevaplar
0
Gösterim
289
esrose
esrose
S
Cevaplar
0
Gösterim
198
Simge
S
esrose
Cevaplar
0
Gösterim
189
esrose
esrose
S
Cevaplar
0
Gösterim
404
Simge
S
Shady
Cevaplar
0
Gösterim
184
Shady
Shady
E
Cevaplar
1
Gösterim
284
Volkan
V

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
0
Toplam ziyaretçi
0
Robots
3
Üst Alt