Kadınlarda Göbek Kıllanması Neden Olur?

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Esra
 • 361 Görüntülenme
 • 1 Yorum
Esra

Esra

Üye
Üye
Mesajlar
69
Puanları
6
Kadınlarda Göbek Kıllanması Neden Olur


Kadınlarda göbek bölgesi kıllanması neden olur, kadınların hirsutizm, yüzde veya vücutta çok fazla kıllanma sorunu günümüzde yaygınlaşan bir sorun haline gelmiştir. Hirsutizmli kadınlarda saçlar kaba ve pigmentlidir ve erkeklerin saç çıkmaya eğilimli olduğu bölgelerde (alt yüz, göğüs, sırt ve karın) büyür.

Her kadın için ne kadar saçın fazla olduğunu düşündüğü kişisel bir tercih meselesidir ve bu onun kültürü ve etnik kökeninden etkilenme eğilimindedir.

Tüy alma yöntemleri, tüy büyümesini azaltan ilaçlar ve altta yatan nedenlere yönelik tedaviler de dahil olmak üzere hirsutizm tedavileri mevcuttur.

Kıllanma Belirtileri​

Hirsutizm sadece bir alanı veya birkaç alanı etkileyebilir. Etkilenen alanlar şunları içerebilir:
 • Alt yüz (üst dudak ve çene)
 • Kaşlar
 • Meme uçları ve göğüs ortası
 • Karın Bölgesi
 • Bacaklar
 • İç uyluklar
Hirsutizmli kadınların kollarında ve bacaklarında daha kalın, daha uzun veya daha koyu saçlar olabilir.

Aşırı saç büyümesi genellikle ilk gençlik yıllarında fark edilir. Özellikle menopozdan sonra genellikle yaşla birlikte daha belirgin hale gelir.

Hirsutizme ne sebep olur?​

Saç, küçük saç köklerinden büyür. Erkekler ve kadınlar aynı sayıda ve dağılımda foliküllere sahiptir. Kadınların vücudunun çoğu yerindeki kıllar çok incedir, solgundur ve neredeyse görünmezdir (bu tip kıllara vellus kılları denir ). Ancak erkek hormonlarının ( androjenler olarak bilinir) uyarısı altında vellus kılları daha kaba ve koyu hale gelebilir ve bu da onu daha belirgin hale getirir. Bu tip elbette koyu saçlar terminal saç olarak bilinir .

Tüm kadınların dolaşımında, esas olarak yumurtalıklarda ve adrenal bezlerde yapılan küçük miktarlarda androjenler (erkek hormonları) bulunur. Androjenler aşırı üretildiğinde veya normal seviyelere karşı olağandışı bir hassasiyet olduğunda, hirsutizm meydana gelebilir.

Aşırı androjen üretiminin nedenleri şunları içerebilir:
 • Polikistik over sendromu (PCOS) adı verilen bir durum .
Daha nadir nedenler şunları içerir:
 • Yumurtalık veya adrenal bez tümörleri;
 • Cushing sendromu (vücutta kortizol hormonunun fazla olduğu durumlarda);
 • Konjenital adrenal hiperplazi (adrenal bezleri etkileyen genetik bir durum); ve
 • Bazı ilaçlar.
Birçok hirsutizm vakasında, hormonlarda herhangi bir anormallik bulunmaz ve bu kadınlarda saç köklerinin normal androjen miktarlarına daha duyarlı olması olabilir.

Risk Faktörleri​

Sizin de etkilenen diğer aile üyeleriniz varsa, hirsutizm riskiniz artabilir.

Fazla kilolu olmak hirşutizminizi daha da kötüleştirebilir çünkü vücudunuzun ürettiği androjen miktarını artırabilir.

Testler ve Teşhis​

Doktorunuz, hirsutizminize neden olabilecek veya katkıda bulunabilecek belirtilerinizi ve aldığınız ilaçları soracaktır. Aşırı saç büyümesi ve altta yatan hirsutizm nedenlerini arayan bir fizik muayene yapacaklardır.

Çoğu durumda, hirsutizm teşhisi, hirsutizm görünümü temelinde yapılabilir. Kadınlarda hirsutizm şiddetini belirlemek için kullanılabilecek Ferriman-Gallwey skalası adı verilen görsel bir skala vardır .

Ek semptomları olan (düzensiz dönemler dahil) veya şiddetli veya yeni başlayan hirsutizm olan kadınlarda kan testleri önerilebilir.

Testosteron gibi erkek hormonlarının (androjenler) düzeylerini ölçmek için kan testleri önerilebilir. İlk kan testlerinin sonuçlarına bağlı olarak, hirsutizminizin altında yatan bir neden olup olmadığını anlamak için farklı hormon seviyelerini ölçen başka kan testleri önerilebilir.

Doktorunuz polikistik over sendromu ( PCOS ) olabileceğinden şüpheleniyorsa yumurtalıkların ultrason taraması önerilebilir. Adrenal bezlerinizi kontrol etmek için bir BT taraması da önerilebilir.

Hirsutizm tedavisi​

Kadınlarda hirsutizm tedavisi, kozmetik epilasyon önlemleri ve saçın yeniden büyümesini yavaşlatmak için yapılan tedavinin bir kombinasyonudur .

Epilasyon​

Saç bir kez terminal saça dönüştükten sonra eski haline dönemez. Fazla görünen tüyleri gidermek için kozmetik yöntemler kullanılabilir. Kozmetik epilasyon, tek başına veya etkilenen bölgelerde terminal saç büyümesini azaltmak için kullanılan ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

Bazıları diğerlerinden daha uzun süreli sonuçlara sahip olan bir dizi farklı epilasyon yöntemi vardır. Size en uygun epilasyon yöntemini seçerken maliyet, etkinlik, kolaylık ve yan etkiler göz önünde bulundurulmalıdır. Doktorunuz veya eczacınız size tavsiyede bulunabilir.

Epilasyon yöntemleri ( kendi kendine bakım yöntemleri dahil ) şunları içerir:
 • Elektroliz;
 • Lazer epilasyon;
 • Ağda;
 • Koparma;
 • Tıraş olmak; ve
 • Tüy dökücü kremler.
Lazer epilasyonun uzun süreli etkileri vardır, ancak pahalı olabilir ve birden fazla tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Lazer epilasyon en iyi sonucu, soluk tendeki koyu renkli tüyleri alırken işe yarar.

Pek çok insan tıraşın daha hızlı ve daha kalın saç büyümesiyle sonuçlandığına inanır, ancak aslında durum böyle değildir.

Ağda, yolma veya traş gibi bazı tüy alma yöntemleri, kıl köklerinin iltihaplanmasına (folikülit) neden olabilir ve ağrılı püstüller gelişebilir.

Bazı kadınlar fazla tüyleri almak yerine ağartmayı tercih edebilir. Beyazlatma, açık tenli kadınlarda daha iyi kozmetik sonuçlara sahip olma eğilimindedir.

Kremler​

Eflornithine , yüzdeki ve çene altındaki bölgedeki hirsutizmi tedavi etmek için kozmetik epilasyonla birlikte kullanılabilen bir kremdir. Avustralya'da reçeteyle satılmaktadır. Etkilenen bölgeye krem uygulamak, istenmeyen kalın, koyu renkli tüylerin yeniden büyümesinin yavaşlamasına yardımcı olabilir. İstenen etkinin fark edilmesi yaklaşık 6 haftayı bulabilir.

Eflornithine (marka adı Vaniqa), saçın büyümesi için gerekli olan bir enzimi inhibe ederek çalışır. Devam eden etkiler elde etmek için eflornitin kullanmaya devam etmeniz gerekir - saç büyümesi tedaviyi bıraktıktan birkaç hafta sonra geri dönecektir.

Yan etkiler şunları içerebilir:
 • Kırık cilde uygulandığında batma veya yanma;
 • Cilt tahrişi ve kızarıklık; ve
 • Akne.

Ağızdan alınan ilaçlar​

Yüksek düzeyde erkeklik hormonuna sahip olduğu tespit edilen hirsutizmli kadınlar, istenmeyen tüylerin daha fazla oluşmasını önlemek için oral ilaçlarla tedavi edilebilir. İlaçların saçı incelterek ve saç büyümesini yavaşlatarak hirsutizmi azaltması yaklaşık 6 ay sürebilir. Bu ilaçlara genellikle birkaç yıl devam edilmesi gerekir.

Doktorunuzun önerdiği ilaç şunlara bağlı olacaktır:
 • yakın gelecekte bir hamilelik planlayıp planlamadığınız; ve
 • Menopoz geçirip geçirmediğiniz.
Hamile kalmak istemeyen ve menopoza girmemiş kadınlar oral doğum kontrol hapı (OKP) ile tedavi edilebilir . Kombine oral kontraseptif hap, östrojen ve progestin (progesteronun sentetik bir formu) kadın hormonlarını içerir ve yumurtalıklar tarafından üretilen androjen (erkek hormonları) miktarını azaltarak hirsutizm tedavisine yardımcı olabilir.

Hap ayrıca düzensiz bir döngüye sahip kadınlarda adet dönemlerini düzenlemeye yardımcı olabilir.

Hapın bazı formülasyonları, spesifik anti-androjenik özelliklere ( siproteron veya drospirenon ) sahip bir progestin içerir. Bu formülasyonlar hirsutizm tedavisinde faydalıdır. Siproteron içeren OCP markaları arasında Brenda-35 ED, Diane-35 ve Juliet-35 ED bulunur.

Cyproterone tek başına da verilebilir (Androcur, Cyprone, Cyprostat markaları) . Spironolakton (marka isimleri Aldactone, Spiractin içerir), hirsutizm tedavisinde tek başına veya oral doğum kontrol hapı ile birlikte kullanılabilen başka bir antiandrojen ilaçtır.

Hamile olan veya hamilelik planlayan kadınlarda antiandrojen ilaçlar kullanılmamalıdır.

Menopoz geçiren kadınlar, kombine hormon replasman tedavisi (HRT) ile tedavi edilebilir . Doktorunuz HRT'nin risklerini ve yararlarını sizinle tartışabilecektir.

Kaynak: --https://www.mydr.com.au/womens-health/hirsutism-in-women/
 
N

Nur

Üye
Mesajlar
20
Puanları
1
merhaba diane 35 vücutta oluşan tüylenmeleri önlüyor mu?
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

esrose
Cevaplar
0
Gösterim
298
esrose
esrose
S
Cevaplar
0
Gösterim
211
Simge
S
esrose
Cevaplar
0
Gösterim
203
esrose
esrose
S
Cevaplar
0
Gösterim
417
Simge
S
Shady
Cevaplar
0
Gösterim
193
Shady
Shady
E
Cevaplar
1
Gösterim
298
Volkan
V

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
2
Toplam ziyaretçi
2
Robots
1
Üst Alt