Kafein %3 Saç Toniği Kullananlar Yorumları

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi GÖKDEMİR
 • 1K Görüntülenme
 • 12 Yorum
G

GÖKDEMİR

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
9
Kafein, dünyada en çok tüketilen psikoaktif veya merkezi sinir sistemi (CNS) uyarıcısıdır. Bu bitki sekonder metaboliti, ksantin alkaloidleri grubuna aittir ve 60'tan fazla farklı bitki türünde bulunur, ancak sentetik olarak da üretilebilir. Kafein içeceklerde ve yiyeceklerde tüketilir. Kahve ve yeşil ve siyah çayın yanı sıra çikolatanın iyi bilinen bir bileşenidir ve örneğin alkolsüz içeceklerde veya şişelenmiş suda bir gıda katkı maddesi olarak kullanılır.

Kafein %3 Saç Losyonu Kullanıcı Yorumları.jpg

Kafein ve Saç Dökülmesini Önler mi?​

Kafein kaynaklı PDE enzimlerinin inhibisyonu, hücre içi cAMP konsantrasyonlarını arttırır, bu da hücre metabolizması ve proliferasyonu üzerinde uyarıcı etkilere neden olur. Bu nedenle kafeinin, saç büyüme fazının erken sonlanmasından kaynaklanan saç dökülmesinden muztarip kişilerde faydalı olma potansiyeli yüksektir. Saç dökülmesi, depresyon ve anksiyete dahil olmak üzere çeşitli psikolojik kaygılara yol açabilir ve yaşam kalitesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Saç dökülmesine verilen ortak tepkiler arasında özgüven kaybı, düşük benlik saygısı ve artan öz bilinç yer aldığından, kişinin benlik ve kimlik duygusunu etkiler.

Günümüzde saç dökülmesi yaygın bir sorun haline gelmiştir. Yaşlanmaya bağlı olarak artışda gösterebilir. Saç dökülmesinin en alakalı türü androgenetik alopesidir (AGA). 50 yaşına kadar erkeklerin en az %50'sini etkiler. AGA kalıtsaldır, androjene bağımlıdır ve belirli bir düzende ortaya çıkar. Kadınlarda AGA'daki doğrudan androjen bağlantısı halen güncel araştırma aşamasındadır. Bu derlemede her iki tip saç dökülmesi de AGA olarak adlandırılmaktadır. Bununla birlikte, kadın tipi saç dökülmesi, kadınlarda saç derisi saç dökülmesinin bu karakteristik klinik görünümü ve dağılım şekli için daha uygun bir terim olacaktır. Kadınların yaklaşık %40'ı 70 yaşına kadar saç dökülmesi problemini yaşamaktadırlar. AGA'da saç dökülmesi olgusu, saç büyümesinin fizyolojisi (saç folikülü döngüsü) ile açıklanabilir.

Testosteron (5 ng/mL–5 μg/mL) ve kafeinin (10–1.500 μg/mL) saç folikülü büyümesi üzerindeki etkilerini değerlendirmek için, AGA'lı erkeklerin verteks bölgesinden kafa derisi biyopsileri alındı ve saç folikülleri birlikte alındı. kök kılıfları ile mikrodisseke edildi ve 8 güne kadar HOCM'de tutuldu [ 59]. Saç şaftı uzaması (günlük) ve keratinosit proliferasyonu (çalışma sonu) kaydedildi. Saç folikülü büyümesi testosteron tarafından baskılandı ve kafein, araştırılan en düşük 10 ve 50 μg/mL konsantrasyonlarında uygulandığında zaten testosteronun neden olduğu bu büyüme baskılanmasını tersine çevirdi. Testosteronun yokluğunda, bu kafein konsantrasyonları, saç matrisi keratinosit proliferasyonu Ki67 için markörün immünositokimyasal etiketlemesi ile ölçülen dermal papilladaki keratinosit proliferasyonunun yanı sıra saç büyümesini de uyardı. Buna karşılık, daha yüksek kafein konsantrasyonlarının (100, 500 ve 1,500 μg/mL) inhibitör etkileri olduğu gözlendi. Yüksek kafein konsantrasyonlarının, saç folikülü metabolizmasının aşırı uyarılmasına neden olabileceği ve bu durumunda çohücre yenilenme sürecinin durması ve son olarak saç teli uzamasının durmasına neden olacaktır. Sonuç olarak, bu çalışma, kafeinin saç foliküllerinin testosteron kaynaklı büyüme baskılanmasına karşı koyabileceğine dair net kanıtlar sunarken, aynı zamanda inhibitör etkilerden kaçınırken en iyi fizyolojik yanıtı üretmek için optimal kafein dozunun seçilmesinin önemini vurguladı.

Hormon etkileşimsiz tedavi arayışlarım devam ediyor bunlardan birisi kafein diğer arginine. Saç için kafeini araştırma yaparken bazı çalışmaları okudum. Saç dökülmesine kafein losyonun etki etmedi için optimal dozun %3 oranında olması gerektiğidir. Piyasada satılan ve kafein içeren bazı ürünleri kullandım ama sonuç hep hayal kırıklığı oldu. mAraştırdığım kadarıyla zira bu ürünlerin temel dayanağı olan bir çalışmada içerdiği kafein miktarı oransal olarak 0.005 ler gibi komik düzeydeydi. Bu oran saç dökülmesini önlemede çok yetersizdir.

Kafein yapısı itibariyle anti apoptik etken olmasının yani duymuşunuzdur kahve veya çay kafein içerir ve uyku gidericidir uyarıcı etkileri ile kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi vardır. Diğer bir özelliği ancak bilinmeyen önemli bir etkisi ise hücrelerde inflamasyon sürecindeki sağladığı olumlu etkiler. Saf kafein özetle ca+ iyonu nun inflamasyon sürecinde ki etkisini baskılayarak deride oluşan mast hücrelerinden salınan histamin degranülasyonuna sebep olarak pgd2 miktarlarını normal düzeye getirerek hücre için inflamasyonu engelleyerek çalışır ve yan etkisi olmayan başarılı bir moleküldür.

Saç Ekimi Sonrası Kafein Losyon Kullanmak Faydalı Olur mu?​

Kafeinli losyonlar cilde kolayca nüfuz eder, bu nedenle doğrudan saç derinize uygulamak saç köklerine ulaşmasına yardımcı olacaktır. Saç ekimi yapıldıktan 3 ay sonra kafein losyon kullanılabilir. Saç köklerimdekiökan dolaşımını hızlandırır. Saçların hızlı uzamasını sağlayıp şok dökülmenin süresini kısaltabilir.

Kafeinli losyonların, veya saç ürünlerinin androgenetik etkileri. alopesiyi tersine çevirmede etkili olabileceğini ortaya koymaktadır.

Aslında, Minoxidil gibi ilaçlı saç uzatma tedavileriyle karşılaştırılabilir bir etkiye sahip olup olmadığı konusunda araştırmalar halen devam etmektedir.

Kafein saç dökülmesini çeşitli şekillerde azaltabilir:

 • Saç büyümesini bastırmak için genlerinizi etkileyen bir hormon olan dihidrotestosteronun (DHT) etkilerine doğal olarak karşı koyar.
 • TGF-β2 protein seviyelerini düşürür ve saç büyümesini teşvik etmek için IGF-1 saç büyüme düzenleyicisini arttırır
 • Saçınızın dış kök kılıfını koruyarak saçın zarar görmesini ve kırılmasını engeller.
Bununla birlikte, kafeinin saç dökülmesi üzerindeki etkilerini inceleyen kanıtların çoğu, gerçek hayattaki hasta analizlerinden ziyade yüksek düzeyde kontrollü laboratuvar çalışmalarına dayanmaktadır.

Bu umut verici sonuçların saç dökülmesi olan insanlara gerçekten yardımcı olup olmayacağını tam olarak bilmiyoruz.

Kafein Losyon Hazırlanışı​

Kafein çoğunlukla bitkilerden elde edilir sentetik olarak üretimi de vardır genelde birbirine yapışmış beyaz kristaller veya beyaz kristalize toz halinde bulunur. Yapılan araştırmalarda suda az çözündüğü kaynar su ve kloroformda serbestçe çözünür, susuz alkol ve eterde hafifçe çözünür. Fakat kafein oda sıcaklığına döndüğünde kristallenmektedir. Bu kristallenmeyi önlemek için çözülen kafein miktarı belli bir oranı aşmamalıdır.

*Losyonlar cam şişede hazırlanmalıdır.

*Dermaroller ile uygulama yapılmalıdır.

Kafein - Arginine - Biberiye Yağı Canlandırıcı Losyon 100 ml​

 • Saf Toz Kafein.......................3 gr
 • Saf Toz Arginine..................2 gr
 • Biberiye yağı.........................20ml
 • Etil alkol.....................................20 ml
 • Zytrec damla.........................10 ml
 • Distile su....................................20 ml
 • Gliserin.......................................30 ml
Hazırlanışı: Kafeini şişe içine dökün üzerine etil alkol ile distile suyu ilave edin benvari usulü 60 derecede ısınmış suya şişeyi koyun içindeki Kafeini eritin. Kafein eridikten sonra üzerine diğer bileşenleri ekleyin. Günde bir kez 1-2 ml arası saç diplerine uygulayıp yayın.
 
E

EmreKR

Üye
Mesajlar
15
Puanları
1
Gökdemir hocam bende uzun süredir düşünüyordum kafein losyonu tedaviden sonra saçları korumak amacıyla kullanabilirim diye düşünmüştüm yanlış hatırlamıyorsam pge2 artışını da sağlıyordu saf kafein temin edebileceğimiz güvenli bir yer var mı?
 
 • Konu Sahibi Konu Sahibi
 • #3
G

GÖKDEMİR

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
9
Alabileceğin bir yer var
 
 • Konu Sahibi Konu Sahibi
 • #5
G

GÖKDEMİR

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
9
Son düzenleme:
D

drwho

Üye
Mesajlar
2
Puanları
1
Hocam peki faydasını gördünüz mü bilgi verebilir misiniz
 
 • Konu Sahibi Konu Sahibi
 • #7
G

GÖKDEMİR

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
9
Antiandrojen losyonların içine katarak faydasını görürsün tek başına fazla bi etki etmez
 
B

blacklotus

Üye
Mesajlar
7
Puanları
1
hocam merhaba linkteki 200mg'lık kafein kapsülü oral kullansak zararı yada yararı olur mu?

 
 • Konu Sahibi Konu Sahibi
 • #9
G

GÖKDEMİR

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
9
Oral kullanımda dolaşıma katılan kafeini vücuttaki bütün hücreler bunu kullanmaya başlar saç folikülüne ulaşmayabilir hemde saç kökleri uyanması için etkili olmayabilir. Bölgesel kullanım direk saç köküne belirli miktarda uygulandığında istediğimiz etkiyi verebilir.
 
D

derapak

Üye
Mesajlar
1
Puanları
1
Son zamanlarda toptan sabun doğalından alıyorum. Özellikle zeytinyağı sabunu saçlara çok iyi gelir, kibarca uygulanmalı tabi.
 
L

lastmorn

Üye
Üye
Mesajlar
58
Puanları
8
Son zamanlarda toptan sabun doğalından alıyorum. Özellikle zeytinyağı sabunu saçlara çok iyi gelir, kibarca uygulanmalı tabi.
Bende şampuan yerine doğal sabun kullanıyorum çok memnunum saçımı yumuşak ve canlı yapıyor şampuanları bırakmanın sebebi yağlanma ve kepek yapması
 
E

Ersin

Üye
Mesajlar
2
Puanları
1
biraz geç öğrenmiş olabilirim ama kafeinin saca faydası varmış testesteronu engelleme konusunda da etkili olduğunu okudum losyona değilde şampuan içine kafein katarak kullansak aynı etkiyi verir mi?
 
L

lastmorn

Üye
Üye
Mesajlar
58
Puanları
8
biraz geç öğrenmiş olabilirim ama kafeinin saca faydası varmış testesteronu engelleme konusunda da etkili olduğunu okudum losyona değilde şampuan içine kafein katarak kullansak aynı etkiyi verir mi?
Vermez şampuana katmana gerek yok tonik yapacaksın.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

O
Yeni tedavim
oscar
Cevaplar
6
Gösterim
350
oscar
O
D
Cevaplar
2
Gösterim
216
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
339
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
352
O
A
Cevaplar
1
Gösterim
201
DijitalDoctor
DijitalDoctor
B
Cevaplar
1
Gösterim
328
erdemir
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Sponsor Bağlantı

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
68
Çevrim içi ziyaretçiler
41
Toplam ziyaretçi
109
Robots
5
Üst Alt