Ketoral Şampuan Egzamaya İyi Gelir mi?

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Uzman
 • 1K Görüntülenme
 • 2 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Seboreik dermatit sıklıkla yüzü, kafa derisini ve göğsü etkileyen yaygın bir pullu döküntüdür, ancak diğer alanları da etkileyebilir. 'Dermatit', 'egzama' için başka bir kelimedir. 'Seboreik' (seb-or-a-ik olarak telaffuz edilir) basitçe, durumun, kafa derisi ve burnun yanları gibi cildin çok sayıda yağ (yağ) bezlerinin bulunduğu bölgelerde ortaya çıktığı anlamına gelir. İki tür vardır: yetişkin ve infantil. Bu bilgi seboreik dermatiti olan yetişkinler içindir. Bebek seboreik dermatiti (beşik başlığı olarak bilinir) yetişkin formundan farklıdır ve ayrı bir Ulusal Egzama Derneği bilgi sayfasında, Seboreik dermatit ve bebeklerde beşik başlığında tartışılmaktadır.
Ketoral Şampuan Egzamaya İyi Gelir mi

Seboreik Dermatit, Sedef ve Egzama Neden Olur?​

Bu durum yetişkin nüfusun %1-3'ünü etkiler ve erkeklerde kadınlardan daha sık görülür. Seboreik dermatitin yetişkin formu ergenlikten itibaren gelişebilir, ancak daha sıklıkla yetişkinlikte ortaya çıkar - prevalans 20 yaşın üzerinde keskin bir şekilde artar, erkeklerde 30 yaşında ve kadınlarda 40 yaşında zirve yapar.

Bu durum cildin yağ bezleri olan bölgelerini etkilese ve yağlı görünümlü bir pulun gelişmesine yol açabilse de, yağlı cilt seboreik dermatitin nedeni değildir. Tipik olarak, cilt aslında tüm egzama türlerinde olduğu gibi oldukça kurudur. Yetişkin seboreik dermatitin, normal cilt sakinlerinin - Malassezia maya türleri (Malassezia furfur, aynı zamanda Pityrosporum ovale olarak da bilinir) aşırı büyümesiyle ilgili inflamatuar bir reaksiyon olduğuna inanılmaktadır. Mayalar normal cilt florasının bir parçasıdır ancak bilinmeyen bir nedenle bazı kişilerde seboreik dermatiti tetiklerler.

Seboreik dermatit bulaşıcı değildir veya diyetle ilgili değildir, ancak hastalık, psikolojik stres, yorgunluk, mevsim değişikliği ve genel sağlık bozulması nedeniyle ağırlaşabilir. Bağışıklık yetmezliği (özellikle HIV enfeksiyonu), ağır alkol alımı ve Parkinson hastalığı ve felç gibi nörolojik rahatsızlıkları olanlar buna özellikle yatkındır. Kaşıntılı olabilir veya olmayabilir ve günden güne değişebilir.

Sedef hastalığı başka bir yaygın cilt hastalığıdır ve sıklıkla seboreik dermatit ile birlikte bulunur. Sedef hastalığı sıklıkla çok pullu bir kafa derisine neden olur (hastaların %80'inde bir miktar kafa derisi tutulumu olduğu tahmin edilmektedir). Ne yazık ki, seboreik dermatitin neden olduğu tahriş, sedef hastalığını şiddetlendirir ve bu, seboreik dermatit unsuru kontrol edilmedikçe yerleşmeyen özellikle zor bir duruma neden olabilir. Bazen buna 'sebo-sedef hastalığı' denir.

Cilt herhangi bir egzama türüyle iltihaplandığında, deterjanlara, sabunlara, şampuanlara vb. maruz kalmak cilt ve saç derisindeki tahrişi şiddetlendirecektir. Bu, seboreik dermatitin daha şiddetli ve kalıcı hale gelmesinde önemli bir faktör olabilir.

Benzer şekilde, birçok cilt tahriş edici madde durumu daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle solventler ve kimyasallar gibi kendin yap malzemelerine maruz kalmayı sınırlamaya özen gösterilmelidir.

Deride Nasıl Görünür?​

Seboreik dermatit, yüzeyinde yağlı görünümlü beyaz veya sarımsı bir pul bulunan, iltihaplı cildin hafif kırmızı alanları olarak görünür. Koltuk altı veya kasık gibi bükülme bölgelerinde pul olmayabilir ve cilt biraz daha parlak görünebilir. Daha fazla maruz kalan alanlarda, ölçek oldukça belirgin ve sarımsı olabilir. Kaşıntılı olabilir ve daha şiddetliyse ağrılı olabilir.

Genellikle, bir veya iki cilt bölgesi etkilenir, ancak seboreik dermatit oldukça geniş olabilir ve şunları içerir:
 • Kafa derisi : Kafa derisinde hafif bir deri dökülmesinden (kepek) bazen ağlayabilen geniş kırmızı ve pullu bölgelere kadar değişebilir.
 • Yüz : Tipik olarak, burnun kenarlarındaki ve kırışıklıklardaki cilt ve bazen de yanaklar kırmızı ve pullu hale gelebilir. Kaşların iç yarısında 'kepek' oluşabilir. Bazen 'blefarit' olarak bilinen bir durum olan göz kapakları ve kirpikler tutulur.
 • Kulaklar : Kulak çevresinde seboreik dermatit oluşabilir. Egzama kulak kanalında (otitis eksterna), kulak memesinde veya kulak arkasında oluşabilir. Ulusal Egzama Derneği, bu durumu daha ayrıntılı olarak ele alan Kulak Egzaması hakkında bir bilgi formuna sahiptir.
 • Genelleştirilmiş : Çok nadiren, dermatit şiddetli ve yaygın hale gelebilir, vücudun geniş bölgelerini kaplayabilir ve daha agresif bir tedavi gerektirir.

Nasıl Teşhis Edilir?​

Tanı genellikle etkilenen bölgedeki cildin öyküsü ve görünümünden yapılır. Doktor bunun bir mantar enfeksiyonu olabileceğini düşünmedikçe, normalde herhangi bir özel teste gerek yoktur, bu durumda mantar testi için deri kazımaları alınır. Tanı hakkında bazı şüpheler varsa biyopsi gerekebilir, ancak bu nadirdir.

Ketoral Şampuan Egzamaya İyi Gelir mi.jpg

Nasıl Tedavi Edilir?​

Seboreik dermatit tedavi edilemez, çünkü bir kişi ciltte Malassezia'ya alerjisi olduğunda, ona maruz kalmak her zaman bir soruna neden olur. Kontrol altında tutmanın tek yolu, seboreik dermatiti baskılayacak, ancak yok etmeyecek maya önleyici tedaviler kullanmaktır. Bununla birlikte, seboreik dermatiti kontrol altında tutmak genellikle zor değildir ve topikal tedavilerin uzun süreli kullanımı güvenlidir. Daha hafif vakalar genellikle reçetesiz satılan ilaçlarla yönetilir ve eczacılar bunlar hakkında tavsiyede bulunabilmelidir.

Maya için ana rezervuar kafa derisidir, bu nedenle ilaçlı bir maya önleyici şampuan kullanılmalıdır. Durumun tüm belirtileri ortadan kalkmış olsa bile, sürekli önleyici tedbir olarak haftada bir maya önleyici şampuan kullanılması tavsiye edilir. Saç derisini tedavi ettikten sonra hala kuru olabilir, bu nedenle yumuşatıcılar kullanılmalıdır.

Saç Derisini Nemlendirmek​

Nemlendirici kremler veya sprey yağlar, saçı ayırarak ve cilde masaj yaparak saç derisine uygulanabilir (merhemler yağ bazlı olduklarından ve yıkanmaları zor olduğundan uygun değildir). Losyon, jel ve sprey yağ formlarındaki tıbbi yumuşatıcılar, örneğin Diprobase losyon, Doublebase jel ve sprey yağı Emollin uygun olabilir. Hindistan cevizi yağı, yumuşatıcı kremler gibi eczanelerden satın alınabilen başka bir seçenektir. Cilt sıcaklığında eriyen katı bir form olarak gelir. Zeytinyağı cilt bariyerine zarar verdiği tespit edildiğinden artık tavsiye edilmiyor; alternatif olarak kokusuz mineral yağ (bebek yağı) önerilir.

Ketoral Şampuan Fayda Eder mi?​

Kullanılabilecek birçok reçetesiz maya önleyici şampuan vardır. Bunlar şunları içerir:
 • Dandrazol (ketokonazol)
 • Nizoral (ketokonazol) – reçeteyle de alınabilir
 • Climbazol içeren şampuanlar
 • Salisilik asit içeren şampuanlar
 • Çinko Pritiyon İçerikli Şampuan
 • Selenyum sulfit
 • Selsun – selenyumun ucuz metalleri ve mücevherleri siyaha boyayabileceğini unutmayın.
Bu şampuanları saç yıkama yerine bir tedavi olarak kullanın. Onları 5-10 dakika bekletin ve sonra durulayın. Tahriş riski olduğundan haftada ikiden fazla kullanmamaya çalışın.

Kafa derisini etkileyen daha şiddetli seboreik dermatit için, bir kafa derisi uygulaması veya bir steroid ve salisilik asit içeren losyon (örn. Diprosalik kafa derisi uygulaması) reçete edilebilir. Bu, kızarıklık ve ölçek semptomlarını kontrol etmeye yardımcı olacaktır.

Katran bazlı şampuanlar veya Dermax (katran bazlı değil), pullanma ve pullanma semptomlarını uzak tutmak için iyidir ve ketokonazol şampuan gibi bir şeyle değiştirilebilirler. Katran bazlı şampuanlar şunları içerir:
 • T-jel
 • Defne özlü katran şampuanı
 • Ardıç katranı şampuanı
Yukarıdaki bakım şampuanlarında olduğu gibi, tahriş olma riski olduğundan, bunları haftada iki defadan fazla kullanmamaya çalışın.

Kafa derisi çok pullu hale gelirse, şampuanla birlikte salisilik asit gibi bir kireç çözücü maddeye ihtiyacınız olabilir. Alternatif olarak, Capasal şampuan, kireç çözücü madde içeren katran bazlı bir şampuandır.

Vücudun Naşka Bir Yerinde​

Dermatit tipik olarak başka yerlerde oldukça hafiftir ve yüz ve kulak çevresi için bir maya önleyici bileşenle birlikte hafif bir topikal steroid kremine iyi yanıt verir. İmidazol grubu oldukça etkilidir ve şunları içerir:
 • Ketokonazol (Ketoral krem)
 • Klotrimazol
 • Dermovate krem
 • Bepanthol krem
 • Eumovate krem
 • Sudocrem krem
 • Advantan krem
Bazen doktorlar, kafa derisinin yanı sıra vücutta da maya önleyici şampuanların kullanıldığını önerebilirler. Bu, göğüs gibi geniş alanları tedavi etmenin iyi bir yolu olabilir. Durulamadan önce şampuanı vücut bölgesinde 5-10 dakika bekletin (bu kuru cildi tahriş edebileceğinden haftada sadece iki kez önerilir). Aralarda, cilt kuru ise yumuşatıcılar kullanılabilir.

Daha küçük bölgelere (yüz gibi) krem kullanmak daha iyidir. Bazen kulak kanalları için maya önleyici kulak damlaları reçete edilir.

Kısa süreli tedavi patlamaları için yüzde veya bükülmelerde hafif topikal steroidler kullanılmalıdır. Steroid cilt kızarıklığını tedavi eder ve herhangi bir tahriş yerleştiğinde ve dermatit kontrol edildiğinde, sadece maya önleyici ajanın kullanılması akıllıca olur. Hafif topikal steroidler ayrıca 7 günlük bir tedavi kursu olarak tavsiye edilen bir kombinasyon tedavisi olarak eczacıdan reçete edilebilir veya satın alınabilir (örn. Daktacort veya Hidrokortizon kremi).

Çok nadiren, seboreik dermatit şiddetli veya yaygın hale gelirse oral maya önleyici tedaviye (örn. Itrakonazol veya Flukonazol) ihtiyaç duyulabilir.

Önemli mesaj, bu durumu uzak tutmak için uzun süreli tedaviye ihtiyaç olduğudur. Tekrarlarsa, tedavinin başarısız olmasından değil, Malassezia mayalarına duyarlılıktan dolayı durumun kalıcı doğasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, maya önleyici önlemlerle devam eden tedavi hayati önem taşımaktadır.

İngiltere'de yaşıyorsanız ve reçeteniz için ödeme yapıyorsanız, çevrimiçi olarak veya bazı kayıtlı eczanelerde başvurabileceğiniz bir NHS reçete ön ödeme sertifikasına (FP95) yatırım yapmaya değer olabilir. Eczanenizden bir PPC (FP95) formu edinmesini isteyin. Bazıları oldukça pahalı olmasına rağmen, tedavilerin çoğu reçetesiz olarak eczacınızdan temin edilebilir.
 
L

Limasi

Üye
Mesajlar
5
Puanları
1
Hocam ben kepek ve kaşıntı için haftada 3 kez ketarol şampuanı kullanıyodum biraz ara verdim şimdi normal şampuan kullandım ama saç diplerinde kepekx kaşıntı, yağlanma ve kırmızı yaralar oldu ne kullanabilirim cevabınız için teşekkür ederim
 
T

tyler

Üye
Mesajlar
23
Puanları
1
10 yıldır konazol şampuanı kullanıyorum severek kullandığım bir ürün hem dökülmeye hemde yağlanmaya çok iyi geliyor
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

A
Cevaplar
1
Gösterim
281
Esra
M
Cevaplar
0
Gösterim
108
mirge
M
H
Cevaplar
0
Gösterim
121
H
L
Cevaplar
1
Gösterim
191
moonlife
M
H
Cevaplar
1
Gösterim
217
A
B
Cevaplar
2
Gösterim
379
Mecnun Ç.
M

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
1
Toplam ziyaretçi
1
Robots
4
Üst Alt