Klorheksidin nedir? Klorheksidin ne işe yarar?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi alia
  • 205 Görüntülenme
  • 0 Yorum
A

alia

Üye
Mesajlar
9
Puanları
1
Klorheksidin, bir antiseptik maddedir. Bu nedenle, cildin üzerinde oluşan mikropların büyümesini engellemek için kullanılır. Klorheksidin, bakteriler, mantarlar ve virüsler gibi mikroorganizmaların büyümesini önler veya öldürür.

Klorheksidin, birçok farklı tıbbi ürün içerisinde bulunabilir. Örneğin; cildin üzerinde oluşan yaraların temizlenmesinde, cilt enfeksiyonlarının tedavisinde veya diş eti enfeksiyonlarının önlenmesinde kullanılabilir. Ayrıca, klorheksidin, ağız ve boğaz enfeksiyonlarının önlenmesinde veya tedavisinde de kullanılabilir.

Ancak, klorheksidin kullanmadan önce mutlaka bir doktor veya eczacının önerisi alınması gerekir. Ayrıca, klorheksidin içeren ürünlerin kullanım süresi kısa olmalı ve doktorunuz tarafından önerilen süreden daha uzun kullanılmamalıdır. Çünkü uzun süreli kullanım cildin alerjik reaksiyonlarına sebep olabilir.

Klorheksidin ne işe yarar?​

Klorheksidin, bir antiseptik maddedir. Bu nedenle, mikroorganizmaların büyümesini önler veya öldürür. Bu özelliği ile cildin üzerinde oluşan enfeksiyonların tedavisinde, yaraların temizlenmesinde, ağız ve boğaz enfeksiyonlarının önlenmesinde veya tedavisinde, diş eti enfeksiyonlarının önlenmesinde veya tedavisinde, cildin üzerinde oluşan sivilce, ekzama gibi durumlar için kullanılabilir.

Ayrıca, cerrahi prosedürlerde, ameliyat alanlarının temizliğinde, cerrahi aletlerin sterilizasyonunda, hastanelerde, sağlık merkezlerinde, laboratuvarlarda, doğumhanelerde veya diğer sağlık kuruluşlarında kullanılabilir.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

E
Cevaplar
2
Gösterim
350
tyler
T
Esra
Cevaplar
0
Gösterim
468
Esra
sevval
Cevaplar
0
Gösterim
206
sevval
sevval
S
Cevaplar
0
Gösterim
226
Simel
S
sevval
Cevaplar
1
Gösterim
221
Simel
S
Shady
Cevaplar
2
Gösterim
252
Mina

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
1
Toplam ziyaretçi
1
Robots
2
Üst Alt