Minoxidil Ne Kadar Sürede Etki Eder?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 469 Görüntülenme
  • 1 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Saç dökülmesi için kullanıcıların merak etiği sorulardan birisi minoxidil ne kadar sürede etkisini gösterir bu sorunun cevabını şöyle açıklayalım. Minoxidil, erkek tipi saç kelliklerini tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir saç dökülmesi ve yeniden saç çıkma tedavisidir. Sıvı veya köpük olarak mevcuttur ve doğrudan saç derinizin belirgin saç dökülmesi olan bölgelerine uygulanır.

Minoxidil Ne Kadar Sürede Etki Eder.jpg


Minoxidil genellikle Rogaine® markası altında satılmaktadır. Bugün, aynı zamanda genel bir saç dökülmesi ilacı olarak da mevcuttur.

Saç seyrelmesi veya saç çizgisinde azalma gibi kelliğin erken belirtilerinden bazılarını yaşıyorsanız , mevcut saçınızı korumak ve yeniden büyümeyi teşvik etmek için topikal bir tedavi olarak minoksidili araştırmış olabilirsiniz.

Diğer saç dökülmesi tedavilerinde olduğu gibi minoxidil hemen etkisini göstermeye başlar, ancak gözle görülür sonuçlar elde etmesi birkaç ay sürebilir.

Aşağıda, minoksidilin saç dökülmesi tedavisi olarak nasıl çalıştığını ve saçınızdaki gelişmeleri görmek için minoksidili ne kadar süreyle kullanmanız gerekebileceğini açıkladık.

Ayrıca, saç dökülmesini daha da önlemek ve saçları yeniden büyütmek için minoksidil ile aynı anda kullanabileceğiniz diğer bilim temelli saç dökülmesi ilaçlarını ve ürünlerini de listeledik.

Minoxidil Nasıl Etki Eder?​

Minoxidil, saç büyüme döngünüzün telojen (dinlenme) aşamasını kısaltarak ve saçlarınızı anagen (aktif büyüme) aşamasına taşıyarak çalışır.

Bunu anlamak için saçınızın nasıl büyüdüğü, döküldüğü ve kendini nasıl değiştirdiği sürecini hızlıca gözden geçirmek önemlidir.

Saçınız uzadıkça birkaç farklı aşamadan geçer. Bu aşamalar birlikte saç büyüme döngüsü veya saç büyüme süreci olarak adlandırılır .

Döngünün anagen fazında saçınız tüm uzunluğuna kadar uzar. Araştırmalar, saçlarınızın yüzde 85 ila 90'ının herhangi bir zamanda bu aşamada olduğunu gösteriyor. Ortalama olarak, saç büyüme döngüsünün anagen aşaması, saçınızın sürekli olarak büyüdüğü iki ila altı yıl sürer.

Saçınız tüm uzunluğuna ulaştığında, anagen fazdan saçın kafa derinizden ayrıldığı katagen faza geçer. Daha sonra saç, tüm saç yapısının birkaç ay boyunca dinlendiği telojen fazına girer.

Son olarak, eski saç, saç folikülünden yerine yeni bir saç çıkmasıyla birlikte kafa derinizden tamamen ayrılır ve dökülür.

Minoxidil bu döngünün telojen fazını kısaltır, yani saçlarınız dinlenmede daha kısa zaman harcar. Aynı zamanda anagen aşamasını veya büyüme aşamasını uzatır ve saçlarınızı bu aşamaya normalde olduğundan daha erken girmesi için uyarır.

Minoxidil ayrıca saç derinize kan akışını iyileştiriyor gibi görünüyor, bu da saçlarınızın tam potansiyellerine ulaşması için ihtiyaç duydukları besinleri sağlamaya yardımcı olabilir.

Bu birleşik etkiler, erkek tipi kelliğe yatkınsanız, büyümeyi teşvik etmeye ve saçınızın kalınlığını, yoğunluğunu ve genel görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur.

Minoxidil Ne Kadar Sürede Etki Eder?​

Minoxidili ilk kullanmaya başladığınızda ilk 3 ay içinde saç dökülmesine artış görebilirsiniz. Bu minoxidilin etki ettiği anlamına gelir. İlk aylar minoxili sabah ve akşam aynı saatte kullanmalısınız. Kullandığınızda çok fazla sürmeyin 1 ml olarak dökülen bölgelere damla olarak damlatın hafifçe yayın. Saçınızda 4 saat beklemesi gerekir. İlk 4 ay sürede saç dökülmesine artış olur buna saç döngüsünde yenilenmeler denir. Bu sürede panik yapıp losyon kullanımını bırakmayın. Saçların döngü süresi bozulur ve toparlanması aylar alabilir. Eski güçsüz saçı kökler atara yerine yeni saçlar üretmeye başlar. Bu döngü süresi 5. ayda biter bu aydan sonra yeni saçlar çıkmaya başlar. Maksimum sonuçlar 12. ayın sonunda gözükür. Bu süreden sonra günde 1 kez kullanmaya devam edin. Tedavinize mutlaka dht önleyici ilaçlar yada losyonlar kullanmayı ihmal etmeyin.

Minoxidil ve Saç Dökülmesi

Minoxidil, saçlarınızın büyüme döngüsünün anagen fazına zamanından önce girmesine neden olduğundan, saçınızın daha iyi görünmeden önce daha kötü görünmesine neden olabilir.

Bununla, minoksidil tedavisinin ilk birkaç haftası veya ayı boyunca saç dökülmenizin arttığını fark edebileceğinizi kastediyoruz .

Bunun nedeni, saçlarınızın anajen evreye başlamadan önce saç büyüme döngüsünün telojen ve dökülme evrelerinden hızla geçmesi gerekmesidir.

Minoxidil'i ilk kullanmaya başladığınızda, yastık kılıfınızda veya saç fırçanızda normalden daha fazla başıboş tüy fark edebilirsiniz.

Bu normaldir ve genellikle panik yapmak için bir neden değildir. Bunun yerine, her zamanki gibi minoksidil uygulamaya devam etmek en iyisidir. Birkaç ay boyunca, dökülme sona erecek ve yeni saç büyümesi geliştirmeye başlayacaksınız.

Minoxidil Etkili mi?

Evet. Minoxidil'in etkilerini inceleyen çok sayıda çalışma, neredeyse tamamı erkek tipi kellik olan erkekler için olumlu sonuçlar verdi.

Journal of the American Academy of Dermatology'de 2004 yılında yayınlanan bir çalışmada , bir grup dermatolog, androgenetik alopesinin (erkek tipi kellik için tıbbi bir terim) neden olduğu saç dökülmesi olan 900'den fazla erkekte topikal minoksidil %5'in etkilerini inceledi. .

12 aylık çalışmanın sonunda, erkeklerin yüzde 62'sinin saç dökülmesinden etkilenen küçük bir cilt alanına sahip olduğunu buldular. Diğer erkeklerin yüzde 35,1'i olumlu veya olumsuz bir değişiklik göstermezken, yüzde 2,9'u daha fazla saç dökülmesi yaşadı.

Genel olarak, erkeklerin yüzde 84,3'ü minoksidil solüsyonunu "çok etkili", "etkili" veya "orta derecede etkili" olarak değerlendirdi.

Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi'nde de yayınlanan 2007'den farklı bir çalışma , 16 haftalık tedavi boyunca topikal minoksidil %5'in etkilerini plasebo ile karşılaştırdı.

16 hafta sonra, %5 minoksidil kullanan erkekler, terapötik olmayan plasebo kullananlara kıyasla saç büyümesinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış gösterdi.

Minoksidil grubundaki erkekler, saç dökülmesi durumunun öznel bir değerlendirmesinde de iyileşmeler gösterdi.

Son olarak, başka bir çalışmada erkek tipi kellik olan erkeklerde %5 minoksidilin %2 minoksidil ile etkileri karşılaştırılmıştır .

Araştırmacılar, minoksidilin her iki versiyonunun da iyi tolere edildiğini, ancak daha güçlü %5'lik solüsyonun saçın yeniden büyümesini teşvik etmede daha etkili olduğunu buldular.

Kısacası, mevcut araştırmalar, minoksidilin saç dökülmesini önlemek ve saç büyümesini teşvik etmek için bir tedavi seçeneği olarak iyi çalıştığını göstermektedir.
 
E

Erman

Üye
Mesajlar
2
Puanları
1
merhaba saçlarımda seboreik dermatitden dolayı minoxil süremiyorum aşırı yağlanmaya ve kabuklanmaya sebep oluyor. Minoxili kullanalı 2 ay oldu saçlarımda dökülmeler var ve durmuyor ne yapmam gerek yardımcı olurmusunuz?
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

B
Cevaplar
1
Gösterim
286
yunusemre
Y
R
Cevaplar
1
Gösterim
182
Charismax
C
C
Cevaplar
1
Gösterim
657
L
A
Cevaplar
3
Gösterim
2K
E
R
Cevaplar
2
Gösterim
541
Ragna
R
P
Cevaplar
3
Gösterim
575
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
40
Çevrim içi ziyaretçiler
22
Toplam ziyaretçi
62
Robots
2
Üst Alt