Minoxil Döngü Döneminde Ne Yapmalıyız?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Chemist
  • 339 Görüntülenme
  • 2 Yorum
C

Chemist

Onursal Üye
Moderatör
Mesajlar
111
Puanları
16
Minoxil, saç seyrelmesi yaşayan kişiler için popüler bir üründür. Ürün sprey veya köpük olarak üretilir ve günlük olarak kafa derinize topikal olarak uygulanması amaçlanmıştır.

İnsanlar saçlarını eski haline getirmek için minoksidil kullanmaya ilk başladıklarında, bazıları aslında daha fazlasını kaybetmeye başladıklarını fark eder, en azından kısa bir süre için.

Alopesinin neden olduğu orta derecede saç dökülmesi için minoksidil kullanımını destekleyen çok sayıda klinik çalışma ve tıbbi kanıt vardır. Ama gerçekten işe yarayıp yaramadığını nasıl anlarsınız, özellikle de eskisinden daha fazla saç kaybediyormuş gibi görünüyorsanız?

Minoxidilin neden olduğu saç dökülmesini ele alalım, böylece ne kadar yaygın olduğunu, neyin sebep olduğunu ve endişelenmeniz gerekip gerekmediğini anlayabilirsiniz.

Minoksidil Nasıl Etki Eder?​

Minoxidil, başlangıçta hipertansiyonu tedavi etmek için geliştirilmiş bir ilaçtı.

Araştırmacılar, alopesi olan ve hipertansiyon için minoksidil kullanan kişilerin saçlarının yeniden çıktığını gözlemlediler ve alopesi için dünyanın en popüler reçetesiz tedavisi ilacı oldu. İnsanlar saç dökülmesini tedavi etmek için minoksidil 1986 yılından bu yana kullanıyor.

Minoxidil'in çalışma şekli tam olarak açık değildir. Görünen o ki, minoksidil bazı insanlarda saç dökülmesini azaltırken saç büyümesini de arttırır. Herkes için aynı etki olmayabilir.

Minoxidil ayrıca bir vazodilatör olarak sınıflandırılır, yani kan damarlarınızı genişleterek kanın uygulandığı yerde daha kolay akmasını sağlar. Saç derinize giden kan dolaşımındaki artış, minoksidilin saç büyümesini neden arttırdığının bir parçası olabilir.

Minoxidil ve Saç Büyüme Döngüsü​

Saç kökleriniz büyümenin dört aşamasından geçer. Her folikül aynı anda aynı fazda değildir. Minoxidil'in saç büyümesinin iki aşamasını etkilediğine inanılıyor.

Anagen Faz​

Saç büyümesinin anagen aşaması, “büyüme” aşamasıdır. Bu, saçın kökten dışarı itildiği zamandır. Minoksidil uygulamak anagen fazın uzunluğunu uzatabilir.

Telojen Faz Evresi​

Saçınızın telojen aşaması, uzamasının tamamlandığı ancak henüz dökülmeye hazır olmadığı “dinlenme” aşamasıdır. Klinik denemeler farelerde minoksidil, saçın telojen fazını 20 günden 1 ila 2 güne kısalttı.

Minoksidil Döngüsüne Ne Sebep Olur?​

Minoxidil'in yan etkileri tipik olarak hafiftir. Yaygın yan etkiler arasında hafif kaşıntı ve yanmanın yanı sıra pul pul cilt bulunur. Minoxidil, özellikle ilk kullanmaya başladığınızda saçlarınızın dökülmesine de neden olabilir.

Minoxidil saçınızın dinlenme evresini hızlandırdığı için bazen normalde olduğundan daha hızlı dökülür.

Bununla birlikte minoksidil, saçınızın büyüme evresini de uzatır. Bu, başlangıçta biraz saç dökülmesi beklense de, yeni saç büyümesinin kaybettiğiniz saçların yerini alması gerektiği anlamına gelir.

Herkes minoksidilin bir yan etkisi olarak dökülme yaşamazken, bazıları bunu ciddi şekilde yaşayabilir. Bu özel yan etkinin ne kadar yaygın olduğunu araştıran şu anda mevcut istatistikler bulunmamaktadır.

Minoxidil Dökülmesini Önleyebilir misiniz?​

Minoksidil ile ilgili ilk döngü dönemi dökülmesinş önlemek için fazla bir şey yapamazsınız, hatta ürünü ilk kullanmaya başladığınızda bunu yaşayıp yaşamayacağınızı tahmin edemezsiniz.

Dikkat edilmesi gereken bir şey, daha yüksek minoksidil konsantrasyonu kullanırsanız, yan etki o kadar güçlü olur. Örneğin yüzde 2 konsantrasyonda minoksidil içeren bir köpük kullanmak, yüzde 5 konsantrasyona göre daha az yan etkiye neden olabilir.

Çok fazla saç dökülmesi görüyorsanız, daha az güçlü bir minoksidil dozuna geçmek isteyebilirsiniz. Saç dökülmesinden endişeleniyorsanız ve henüz minoksidil kullanmaya başlamadıysanız, daha düşük bir konsantrasyonla başlayın ve ihtiyacınız varsa daha yüksek bir konsantrasyona kadar çalışın.

Minoxidil Döngü Dönemi Ne Kadar Sürer?​

Minoksidilin sonuçları kişiden kişiye değişir. Genel olarak konuşursak, yaklaşık 8 hafta sürer. Minoxidil ile sonuçları görmeye başlamak için tutarlı kullanım. Sonrasında 4 aylık kullanımdan sonra, saç dökülmesinin sonunu görmeye başlamalı ve saç büyümesini görmeye başlamalısınız.

4 ay olduysa ve hala saç dökülmesi görüyorsanız bunun minoksidil ile ilgisi olmayabilir. Minoxidil'in sizin için doğru ürün olmaması da mümkündür. 4 aylık kullanımdan sonra çok fazla saçınızın döküldüğünü görürseniz, alternatif tedaviler hakkında doktorunuzla konuşun.
 
L

landonx

Üye
Mesajlar
6
Puanları
1
Hocam yaklaşık 6 aydır minoxil forte kullanıyorum ve döngü dönemi olmaya başladı galiba aşırı derecede dökülme yaşıyorum. Saçlarımı kısa kestirip 2 hafta kullanmaya ara verilmesi gerektiği söyleniyor ama ne kadar ara vermem gerekir.
 
M

Merlin

Üye
Mesajlar
11
Puanları
1
Döngü dönemi olsun olmasın her 4-5 ayda bir minoxa mesela 1 aylık aralar falan mı versek nasıl olur?
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

B
Cevaplar
1
Gösterim
299
yunusemre
Y
R
Cevaplar
1
Gösterim
201
Charismax
C
C
Cevaplar
1
Gösterim
694
L
A
Cevaplar
3
Gösterim
2K
E
R
Cevaplar
2
Gösterim
570
Ragna
R
P
Cevaplar
3
Gösterim
596
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
1
Toplam ziyaretçi
1
Robots
4
Üst Alt