Minoxil Döngüsü Nedir, Ne Zaman Geçer?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 781 Görüntülenme
  • 4 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Erkek tipi saç dökülmesini önlemek için en sık kullanılan ürünlerden biri olan minoxidil ilk başlarda saç yapısında döngü denilen saç dökülmelerine sebep oluyor. Döngü saçların doğası gereği yenilenme işlemine verilen addır. Bir saç teli normalde 7 yılda bir döngü dönemine girer ve bu dönemde dinlenme fazı dediğimiz telojen fazda kalır. Bu süre 4-5 ay kadar sürer saç kökü tekrar saç üretmeye başlar.

Minoxidil saç büyümesinde nasıl etkisi ettiği tam olarak anlaşılamamıştır. Saç büyümesini başlatan pge2 prostaglandin seviyelerinde artış yaparak kılcar damarları genişletir. Bu sayede trombosit oranı artar, saç kökleri daha fazla oksijen ve besin almaya başlar. Saç kökü eski kalitesiz saçları atar yerine daha sağlam sağlıklı saç teli üretmeye başlar.

Bu durum bütün saçlarda olmaz. Sadece dht hormonu etkisine maruz kalıp incelmiş saçlarda meydan gelir. Sağlıklı saçlar bu durumdan etkilenmez normal düzenleri de büyümeye devam eder.

Saç Yaşa Döngüsü Nedir?​

Saçın uzaması, doğası gereği döngüseldir ve büyüme, yenilenme ve gerileme aşamaları ile tıpta karakterize edilir. Buna saç yaşam döngüsü denir. Her bir saç teli üç ana aşamadan geçerek ömürlerini devam eder.

  • Anajen aşaması, saçın büyüme aşamasıdır ve iki ila altı yıl sürer. Saçların yaklaşık %85'i ile ilgilidir. Saç telleri bu aşamada saç folikülü tarafından üretilir. Saç folikülünün (boyutu) ve saç gövdesinin (uzunluk) özellikleri, dermal papillada bulunan hücrelerin hacmine ve sayısına bağlıdır. Saçlar anajen fazı sırasında, dermal papilladaki fibroblastlar saç gövdesini oluşturmak için folikülün tabanında bulunan matriks hücrelerinin proliferasyonunu, göçünü ve farklılaşmasını tetikleyen sinyaller verir. Bu aşamada saçlar ayda yaklaşık 1 cm uzar.
  • Katajen aşaması, saçın geçiş veya dejenerasyon aşamasıdır ve iki ila üç hafta sürer. Bu geçiş aşamasında, şişkin bölgeler apoptoza girerek saç folikülünün alt kısmının gerilemesine neden olur. Bu süre zarfında, şişkin bölge hareketsizdir ve saç uzaması durur. Bu aşamada saç folikülleri hazırlık yapar.
  • Telojen aşaması, aktivasyon ve proliferasyon açısından dinlenme aşamasıdır (saçların yaklaşık % 10'u etkilenir). Bu aşamada saç teli üretimi oluşmaz. Bu iki ila üç aylık saç dökülmesi evresinde, başka bir anajen aşamasına giren yeni bir saçla dışarı itilen ölü saç dökülür.
Minoxil dht hormonundan dolayı zarar görmüş saçları hızla döngü aşamasına sokmaktadır. İlk 4-5 ay içinde var olan saçların yoğunluğunda azalmalar meydana gelir. Kişi saçlarım çokülüyor diye minoxidil kullanmayı bırakabilir. Bu durumda sabırlı olmak gerek panik yapmadan minoxil kullanmaya devam edilmeli ürün kullanımı bırakılmamalıdır. Minoxidil kullanımı bırakılırsa saç döngü düzenleri bozulacak, çıkışlar yavaşlayacak ve seyrekliklerin kapanmadı daha uzun zaman alacaktır.

Uyguladığınız tedavinize biotin vitamini eklemeniz gerekebilir. Günde 1 tane 5 mg biotin almak var olan saçların kalitesini artıracak yeni çıkcak saçların daha sağlıklı olmasına fayda sağlayacaktır. Biotini 2 mg yada 5 mg olarak 1 yıl boyunca kullanabilirsiniz.
 
B

bafralı

Üye
Mesajlar
3
Puanları
1
Merhaba hocam yaklaşık 4 aydır minoxil forte kullanıyorum ve saçlarımda döngü dönemi başladı mevcut saçlar aşırı derecede dökülüyor, saçlarımı 5 numara kestirip 1 hafta ara verdim, biraz araştırdım ara verilmesi gerektiği söleniyor ama ne kadar ara verilmeli bilemedim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
 
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
  • #3
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Kullanmaya ara vermeyin düzenli olarak bir yıl kullanın ilk aylarda dökülmeler normaldir, bu geçicidir, sonraki aylarda dökülen saçların çıkışları hızlanacaktır, maksimum etkisi 12 ay sonunda görülür. Bir yıl sonunda günde 1 kez kullanmaya devam edin.
 
A

Aybars

Üye
Mesajlar
10
Puanları
1
Arkadaşlar saçlarında açık olmayanlar sadece saç incelmesi yaşayanlar minoxili kullanması doğru olur mu? Yada kullanmak zorunda kalsa nasıl kullanmalıdır bilgi verebilir mi?
 
T

toledo

Üye
Mesajlar
6
Puanları
1
Valla ben de minoxil kullanmaya başlayacağım ama saçlar zaten seyrek tekrar döngüye sokup tamamen kel yapacak diye başlayamıyorum şimdi estradiol losyon kullanacağım.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

B
Cevaplar
1
Gösterim
271
yunusemre
Y
R
Cevaplar
1
Gösterim
170
Charismax
C
C
Cevaplar
1
Gösterim
628
L
A
Cevaplar
3
Gösterim
2K
E
R
Cevaplar
2
Gösterim
526
Ragna
R
P
Cevaplar
3
Gösterim
552
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
35
Çevrim içi ziyaretçiler
19
Toplam ziyaretçi
54
Robots
6
Üst Alt