Minoxil Sakal Çıkarıcı Yorumları

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Chemist
  • 247 Görüntülenme
  • 1 Yorum
C

Chemist

Onursal Üye
Moderatör
Mesajlar
111
Puanları
16
Sakal çıkarmak için günümüzde bir çok genç kişiler minoxidil kullanmaya yöneliyor aslında minoxidil saç çıkarıcı olarak etki gösterir peki sakal uzatmak içinde faydaları varmıdır? İlk olarak Minoxidil nedir bunu açıklayalaım. Minoxidil, Rogaine markası altında reçeteyle satılan 1987 yılında pazara girdi. Artık reçetesiz satılan bu topikal ürün, saç dökülmesini tedavi etmek ve hem erkeklerde hem de kadınlarda saçların yeniden çıkmasına yardımcı olmak için FDA onaylıdır ve köpük veya serum halinde gelir. Minoksidil %2, %5 ve %10 gibi farklı formlarda üretilir. Etkisi incelmiş saçların ve kafa derisindeki saç dökülmesinin tedavisine yardımcı olabilirken, ürünün etiket dışı ancak giderek artan kullanımı sakal gelişimini artırmaktır.

Trikolog Rutlin'e göre, "klinik araştırmalar, sürekli kullanıldığında minoksidilin bazı kişilerin saçlarını etkili bir şekilde yeniden uzatmasını sağladığını göstermiştir." Rutlin, "sonuçların kişiden kişiye değişeceği" uyarısında bulunuyor.

Minoksidil Nasıl Çalışır?​

Engelman bize “minoksidil saç büyümesini iyileştirmenin etkili bir yoludur. Bu saç folikülüne oksijen, kan ve besin akışını teşvik ederek folikülü daha güçlü hale getirir ve saç büyümesini teşvik eder. En yaygın olarak saç büyümesini teşvik etmek ve saçsızlaşma sürecini yavaşlatmak için kullanılır.

Formülasyonun arkasındaki bilim nedir? Emer bize “minoksidil, damar genişletici olarak kullanıldığında damar düz kas hücrelerinde adenozin trifosfat (ATP) duyarlı potasyum kanallarını açarak etki eder. Bu vazodilatasyon ayrıca saç hücrelerinin veya saç köklerinin canlılığını da artırabilir.”

Sakal Uzatmak İçin Minoxidil Kullanabilir misiniz?​

Saç derinizde saç büyümesini teşvik etmek için kullanılan aynı özellikler yüzünüzde de işe yarayabilir mi? Emer, bazı uyarılarla evet diyor. “Bu alanda pek işe yaramıyor ama kullanılabilir. Mikro haddeleme ve Latisse ile birleştiren hastalarımız var. Çalışmalar yapılmamış olmasına rağmen Latisse, minoksidil kullanımıyla daha da gelişmiş gibi görünüyor. Bu kombinasyonda kaşlar için daha da iyi çalışıyor.”

Engelman ise aksine sakal uzatmak için minoksidil kullanımını önermez. "Sakal kılları için etkili bir tedavi olduğu bilinmediğinden, sakal uzatmak için minoksidilden farklı bir yöntem kullanmanızı öneririm" diye açıklıyor. Bunun yerine hint yağı önerir.

Devgan daha da şüpheci. “Kafanızdaki ve yüzünüzdeki kıllar farklı cilt kalitesine ve kıl kökü kalitesine sahiptir. Ek olarak, sakal, ergenlikten sonra daha yüksek miktarlarda bulunan daha güçlü bir testosteron formu olan DHT'ye çok daha bağımlıdır "diye belirtiyor. "Minoksidilin sakal uzatmaya fayda sağladığına dair çok az kanıt var ve 2016'da yapılan tek bir çalışma, sakal uzatmada plasebodan biraz daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor. Bu, normalde aradığımız bilimsel titizlik seviyesinin altında kalıyor."

Minoxidil'den Kimler Kaçınmalı?​

Sakal uzatmak için minoksidili denemeye karar verirseniz, uzmanlarımızın hassas cilde veya kronik cilt koşullarına sahip kişilerin dikkatli davranmaları gerektiği konusunda uyardığını unutmayın. Engelman, " Hassas cilde veya egzama veya sedef hastalığı gibi durumlara sahip olanlar dikkatli olmalıdır" diyor. "Tedaviye başlamadan önce bir yama testi yapmanızı, minoksidil kullanırken cildinizi dikkatle izlemenizi ve herhangi bir sorun geliştiğini fark ederseniz kullanmayı bırakmanızı öneririm."

Minoxidil'i diğer cilt bakımı adımlarınızla birlikte kullanmaya ne dersiniz? Engelman, "Minoksidil uygulamadan önce cildinizi pul pul dökmek ve temizlemek güvenlidir, ancak pul pul dökmenin cildinizi minoksidile karşı daha hassas hale getirebileceğini unutmayın, bu nedenle hassas bir cildiniz varsa bunu önermem" diye ekliyor Engelman. Ancak Rutlin, değerlendirmesinde daha temkinli. “Minoxidil kullanırken toner ya da serum kullanmanızı önermiyorum. Çoğu minoksidil formülasyonu, gereksiz tahrişe neden olabilen propilen glikol ve alkol içerir."

Sakal çıkarmak için minoxidil içeren ürünler kullandıysanız yada kullananlar bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlara tecrübelerinizi yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.
 
S

Selçuk

Üye
Mesajlar
14
Puanları
1
Arkadaşlar ben 26 yaşındayım sakallarım cok seyrekti hatta yok denilenicek kadar azdı. Minoxidili yaklaşık 7-8 aydır kullanıyorum çok iyi sonuçlar aldım. İstyene özel foto atabilirim ama sadece şunu söyleyebılırım kıl kökü olanlar için birebir ama köseler için bişey diyemem.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

C
Cevaplar
1
Gösterim
518
Pakito
P
B
Cevaplar
2
Gösterim
241
Z
R
Cevaplar
2
Gösterim
253
R
P
Cevaplar
0
Gösterim
275
Punisher
P
E
Cevaplar
0
Gösterim
202
Erdenay
E
T
Cevaplar
1
Gösterim
294
Luiser
L

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
2
Toplam ziyaretçi
2
Robots
3
Üst Alt