Saç Dökülmesi İçin Çinko Kullananlar Yorumları

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Invincible
 • 528 Görüntülenme
 • 2 Yorum
I

Invincible

Üye
Moderatör
Mesajlar
58
Puanları
1
Saç Dökülmesi İçin Çinko Kullananlar


Saç dökülmesini önlemek için bir çok vitamin, mineral yada bitkisel tabletler kullanılmaktadır. En sık kullanılan takviyeler den birisi çinko mineralidir. Çinko hücre bölünmesi için çok gerekli olan bir mineraldir ancak eksikliği kadar faslasıda zararlı olabilir.

Saç incelmesi veya saç dökülmesi ile ilgili sorunlarınız mı var?​

Eğer öyleyse, bunun nedeni diyetinizde çok fazla çinko bulunması olabilir. Çok fazla çinkonun saç dökülmesine ve diğer sorunlara ne kadar yol açabileceğini gösteren birçok çalışma yapılmıştır. Bu neden? Diyetlerimizde belirli bir miktar çinko bulundurmamız gerekse de, çinkonun fazla olması durumunda saç dökülmesi başta olmak üzere pek çok sorun ortaya çıkabilir.

ÇİNKO​

Çinko insan vücudunda bir eser elementtir (düşük konsantrasyonda ve çok az miktarda gerekli kimyasal element) ancak birçok biyokimyasal işlem için gereklidir. Çinko'ya bağlı temel süreçlerden bazıları, hücre çoğalmasını, hormon seviyelerinin üretilmesini ve korunmasını, protein sentezini ve vitaminlerin ve diğer minerallerin emilimini içerir. Vücuttaki çinko seviyesi vücudun metabolik ihtiyaçlarını karşılamaya yetmediğinde çinko eksikliği durumu teşhis edilir. Çinko eksikliği veya hipozinsemi, elementin yetersiz beslenmesi veya malabsorbsiyonu ile hızlandırılan bir besin eksikliğidir. Ayrıca böbrek hastalığı, kronik karaciğer hastalığı, ishal, orak hücreli anemi, diyabet, kanser gibi belirli hastalık durumlarından ve hatta obeziteyi tedavi etmek için ameliyat olduktan sonra da kaynaklanabilir.

A ve D vitamini eksikliklerinin çinko eksikliğinin önde gelen nedenleri olduğuna dikkat etmek önemlidir. Çinko eksikliğinin başlıca belirtilerinden biri saç dökülmesidir. Diğer belirti ve semptomlar arasında ishal, cilt lezyonları, sedef hastalığı ve kas kaybı yer alır. Akne gelişiminde de rol oynar. Çinko eksikliğinin tedavisiz kalmasına izin verilirse, anoreksiya ve diğer iştah bozukluklarına, kilo kaybına, kelliğe, çocuklarda motor becerilerde ve bilişsel işlevlerde bozulmaya, zatürree, dismenoreye ve hamile kadınlarda sıkıntılı gebeliklere yol açabilir. Çinko eksikliğine en yatkın insan grubu, yaşlılar, anoreksikler, alkolikler, kısıtlı diyet uygulayanlar ve Crohn ve çölyak gibi genel malabsorpsiyona neden olan hastalıkları olanlardır.

Saç Dökülmesi İçin Çinko​

Vücudumuzda çinkoya ihtiyaç duymamızın birçok nedeni vardır. Bu nedenler şunları içerir: Sağlıklı hücreler oluşturmak Hormonları düzenlemek Diğer besinlerin emilimine yardımcı olmak Tabii ki, iyi bir şeyin fazlası da her zaman iyi değildir ve bu çinko için de geçerlidir. Vücutta çok fazla çinkonun DHT (Dihidro testosteron) düzeylerini yükseltebileceği yaygın bir korkudur. Garip gelebilir, çünkü DHT seviyeleri yükselse de üretim sınırlıdır. Çinkonun DHT engelleyici olarak kullanılması etkili değildir. Çinko, saç dökülmesini önlemede ve tedavi etmede bu kadar etkili olmasının nedenlerinden biri olan hormon seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Çinko Dengesi​

Çinko eksikliği saç dökülmesine neden olabileceği gibi, fazla çinko da saç dökülmesine neden olabilir. Vücuttaki yüksek çinko seviyeleri, yalnızca magnezyum ve demir gibi diğer temel minerallerin emilimini bozmakla kalmaz, aynı zamanda testosteron üretimini de teşvik eder. Diğer hormonal dengesizliklerle birleştiğinde yüksek testosteron seviyeleri saçın incelmesine ve sonunda saç dökülmesine neden olur. Öte yandan, demir eksikliği saç dökülmesinin tanımlanmış bir nedenidir. Bu nedenle, çinko eksikliği birden fazla yoldan saç dökülmesine neden olduğu gibi vücuttaki fazla çinko da saç dökülmesine neden olur. Bu bir bakıma iyi haber çünkü çinkonun saç köklerinin büyümesi için çok önemli olduğu anlamına geliyor. Yüksek doz çinkonun saç büyümesinin hem anajen hem de katagen aşamalarını engellediği bildirilmektedir. En iyi çinko dengesini elde etmek için

Çinko Saç Dökülmesini Nasıl Önler?​

Çinkonun saç dökülmesini nasıl önlediğini anlamak için çinko eksikliğinin saç dökülmesine nasıl yol açabileceğini bilmek önemlidir. Bir teori, çinko eksikliğinin saç köklerinin protein yapısında değişikliklere yol açarak yapısal bütünlüklerinin zayıflamasına yol açtığını ortaya koydu. Bu, yeni tüylerin olması gerekenden daha hızlı döküleceği anlamına gelir. Ayrıca, çinko açısından zengin diyetler uygulandığında saçları mat, yaşlanan griden orijinal renklerine dönüşen kayıtlı vakalar vardır. Başka bir çalışma, çinkonun saçların yeniden büyümesi için önemini, mineralin DNA ve RNA üretimindeki çok önemli rolü üzerine koyuyor. Bu, saç büyüme döngüsünün gelişmiş bir anagen aşamasına yol açan folikül hücrelerinin verimli bir şekilde bölünmesi için bir gerekliliktir. Ek olarak,

Yürümek İçin İnce Bir Çizgi​

Doğru miktarda çinko aldığınızdan ve çok fazla veya çok az almadığınızdan emin olmanız çok önemlidir. Çinko eksikliğine sahip olmanın Tümör Nekroz Faktörü alfa'ya (TNF-a) yol açabileceğine dair başka bir teori daha vardır. Bu, bağışıklık sisteminin vücuttaki sağlıklı dokulara zarar vermesine neden olan kimyasal bir habercidir. Buna saç da dahildir ve saç dökülmesine neden olabilir. Çok fazla çinko sağlık sorunlarına yol açabileceği gibi yetersiz çinkoya da yol açabilir. Bu sorunlardan biri, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bakır, magnezyum ve demir de dahil olmak üzere saç dökülmesine neden olabilecek diğer minerallerdeki eksikliktir. Yüksek dozda çinko takviyesi alanlar, saç dökülmesine neden olan anajen gelişme eksikliği yaşayabilir, ancak aynı zamanda, bir çinko tedavisi şekli aslında saç büyümesini teşvik edebilir. Gerçekten yürümek için ince bir çizgi. Bazı minerallerin yeterince bulunmaması, bakır ve diğer saç dökülmesi takviyeleri ve vitaminler dahil olmak üzere yeni kan damarlarının oluşmasını engelleyebilir ve bu da saç büyümesini engelleyebilir ve kafa derisine zarar verebilir. Temel olarak, çok az çinkoya sahip olmak hasara neden olabilir ve çok fazla çinkoya sahip olmak da hasara neden olabilir. Yapılacak en iyi şey, yeterli olması gereken önerilen günlük çinko miktarını aldığınızdan emin olmaktır.

Çinko Kaynakları​

Takviyelere güvenmek zorunda kalmadan diyetinizde yeterince çinko almanın birçok yolu vardır, bu nedenle mineralden çok fazla veya çok az almadığınızdan emin olabilirsiniz. Aşağıdakiler dahil çinko içeren her türlü lezzetli yiyecek vardır:
 • Kırmızı etler
 • Kümes hayvanları
 • Karaciğer
 • Buğday tohumu
 • kabak çekirdeği
 • Karidesler
 • Yumurta sarısı
 • Soya ürünleri
Bunlar çinko bakımından zengin gıdalardan sadece birkaçı ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu diğer besinlerin çoğu. Bazen saç dökülmesi kaçınılmazdır. Bununla birlikte, diyetinizdeki bir şeyden kaynaklanıyorsa, atabileceğiniz adımlar vardır. Bu adımlardan biri, diyetinizde yeterince çinko aldığınızdan emin olmaktır. Özetle çinko Çinko esansiyel bir eser elementtir Hem çinko eksikliği hem de elementin yüksek seviyeleri saç dökülmesine neden olabilir Çinko DNA ve RNA sentezi için gereklidir ve dolayısıyla hızlı bir saç folikülü büyümesi için Çinko hücre zarlarını stabilize eder ve oksidatif maddenin giderilmesine yardımcı olur Saç folikülü hücrelerinin bütünlüğünü teşvik etmek için radikaller Diyette günlük çinko miktarını almak kolay olsa da, çoğu insan çinkonun saç dökülmesini önlediğini göstermiştir.

Çinko takviyesi önemlidir çünkü çoğu insanın diyetinde diyet çinko kaynakları yaygın olsa da, mevcut çinkonun sadece %30'u emilir.

Önerilen günlük çinko alımı 8 – 11 mg'dır, ancak mineralin önerilen günlük dozu şelat olarak verilen 15 mg'dır. Önerilen dozlar tedavinin güvenli tarafında yer alırken, bazı saç dökülmesi uzmanları üst sınırın 25 mg olduğunu savunmaktadır. Ancak aşırı çinko alımını önlemek için 2 – 3 haftadan uzun süre bu üst sınırda çinko takviyesi alınmamalıdır. Çinko vücuttaki bakır miktarını azalttığı için yanına bir miktar bakır takviyesi alınması tavsiye edilir. Ayrıca, çinko takviyesi genellikle selenyum takviyesi ile eşleştirilir çünkü ikincisi, saçı teşvik ettiği bilinen yolları koruyan bilinen bir antioksidandır.
büyüme. Öte yandan çinko, kalsiyum emilimini azaltır ve bunun tersi de geçerlidir. Bu nedenle kalsiyum ile formüle edilmiş çinko takviyelerinden kaçınılmalıdır. Benzer şekilde çinko, süt veya peynir gibi kalsiyum içeriği yüksek gıdalarla birlikte alınmamalıdır.

Diyet lifi mineralleri bağladığı ve emilimini engellediği için lifli yiyeceklerle birlikte alınmamalıdır. Yağsız et, kabuklu deniz ürünleri, balık ve yumurtaların yanı sıra çinko emilimini artırır. Çinko takviyeleri birçok biçimde gelir: sülfat, asetat, glukonat, aspartat, arginat, sitrat, pikolinat ve monometionin (ZMA; ayrıca emilimi teşvik etmek ve herhangi bir magnezyum ve demir eksikliğini gidermek için magnezyum aspartat ve B6 vitamini içerir). Çinkonun amino asit şelatları, takviyelerinin en iyi emilimini sağlar.

Mineral, bazı antibiyotiklerin ve tansiyon ilaçlarının emilimini ve biyoyararlanımını etkileyebileceğinden, çinko takviyelerine başlamadan önce lütfen doktorunuza danışın.

Saç dökülmesini önlemek için çinko tablet yada gıda takviyeleri lullananlar deneyimlerini, yorumlarını, gördüğü faydaları bu konu altıdan paylaşabilirler.
 
E

extreme34

Üye
Mesajlar
2
Puanları
1
Çinko 2 aydır kullanıyorum ve bariz şekilde saç dökülmesini önlediğini gördüğüm güzel bir vitamin
 
N

neu84

Üye
Mesajlar
5
Puanları
1
çinko takviyeyesinin en uygun alım zamanı yatmadan öncedir gece uykusunda büyüme hormonunun daha fazla salgılanmasını sağlar saç içinde aynı şekilde
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

P
Cevaplar
1
Gösterim
546
Yalçınakan
Y
K
Cevaplar
1
Gösterim
212
M
G
Cevaplar
3
Gösterim
432
T
K
Cevaplar
1
Gösterim
288
yenike
Y
C
Cevaplar
3
Gösterim
446
letter
L
C
Cevaplar
1
Gösterim
909
Fearless
F

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
2
Çevrim içi ziyaretçiler
2
Toplam ziyaretçi
4
Robots
5
Üst Alt