Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Saçekimibilgisi
  • 487 Görüntülenme
  • 1 Yorum
Saçekimibilgisi

Saçekimibilgisi

Üye
Üye
Mesajlar
92
Puanları
6
İşte Türkiye'deki saç ekimi ameliyat sonrası önerilerimizin kısa bir versiyonu. Lütfen bunların genel kurallar olduğunu ve doktorla ameliyat sonrası konsültasyondan sonra bazı noktaların değişebileceğini unutmayın. Bu yazıdaki kapsamlı talimatların yanı sıra bir dizi özel saç bakım ürünleri, şapkalar, vitaminler ve diğer dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi alın.

Saç Yıkama İşlemi​

Saç yıkama, saç ekiminin nihai sonucunu etkileyebilecek en önemli şeylerden biridir, bu nedenle her hastaya klinikte saçlarını nasıl doğru şekilde yıkayacağı öğretilir.
Saç yıkama prosedürü 3 ana adımı içerir:
  1. Ekim yapılan bölge losyon/yağ/herhangi bir uygun nemlendirici ile kaplanır ve bu durumda 15-30 dakika bırakılır. Bu, nakledilen greftlerin ve donör alanın etrafındaki kabuklarda yumuşatıcı bir etkiye neden olur. Bu yumuşama aşaması, kurumuş kan izlerinin giderilmesine ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. 15-30 dakika sonra saç derisi ılık su ile yıkanmalıdır. Donör ve ekim yapılan bölge özel medikal şampuanla yıkanır. Bunu yapmak için, elleriniz arasında az miktarda şampuan köpürtün ve tüm saç derisine çok dikkatli bir şekilde uygulayın. ovalamayın. Tüm yıkama aşamaları, avuç içi kullanılarak, basınç uygulanmadan yumuşak bir şekilde gerçekleştirilmelidir.
  2. Yıkadıktan sonra saçınızı kağıt havluyla kurulayın. Ovalamayın – sadece hafifçe vurun. Nemlendirici, kabuklar düşene veya kafa derisi kuruyana kadar kullanılmalıdır. Kuruluk hissi devam ediyorsa, saç yıkamaları arasında nemlendirici kullanmak da mümkündür.
  3. Kabukları gidermek için günlük olarak şampuanlama yapılmalıdır. Yaklaşık 7-10 gün sonra kafa derinizde kurumuş kan veya kabuk izi kalmamalıdır. Ekimden sonra en geç 14 gün içinde saçınızı normal şekilde yıkamaya başlayabilirsiniz. Gerekirse operasyondan sonra saçlar günde bir defadan fazla yıkanabilir. Şişe boşalana kadar özel şampuanı kullanmaya devam edin.
Herhangi bir nedenle bir hasta kendi saç ürünlerini satın alıyorsa, lütfen bunların silikon, parfüm ve boya içermediğinden emin olun.

Saç Ekimi Sonrası Ağrı​

Saç ekimi işleminden sonra birkaç gün hafif ağrı olabilir. Bazı insanlar ameliyattan sonraki ilk günlerde uyumakta zorluk yaşadıklarını bildirirler. Ameliyattan sonra donör bölgede alıcı bölgeden daha fazla ağrı olması yaygındır. Ameliyat sonrası saç ekimi planı, reçetesiz satılan ağrı kesiciler ile rahatlayabilir. Klinikte bunlardan bir paket alacaksınız.

Şişme​

Choi Implanter Pen ile yapılan saç ekiminde şişlik oldukça nadir görülür. Daha büyük saç ekimi operasyonlarında ve saç çizgisine çok fazla iş yapılan ekimlerde daha sık görülür. Şişlik alnı ve göz çevresini etkileyebilir ve en fazla dördüncü günde olmak üzere iki ila beş gün sürebilir. Bu semptomları azaltmak için Deksametazon adı verilen bir ilaç verilir.

Saç Restorasyonunu Takiben Kaşıntı​

Saç ekiminden sonra kaşıntı çok yaygın bir duygudur. Ameliyattan 7-14 gün sonra tüm saçlı deride oluşabilir. Çoğu durumda kaşıntı, dokunun iyileştiğini gösterir. Çok güçlendiği durumlarda antihistamin hapı kullanılabilir.

Doğru Uyku Pozisyonu​

Operasyondan sonraki ilk hafta alıcı bölgelere mümkün olduğunca az dokunmak önemlidir. Hastaların başları birkaç yastık üzerinde yüksekte olacak şekilde sırt üstü uyumasını istiyoruz. Yastıklar gece başınızı kaldırarak saç ekimi sonrası oluşabilecek şişlikleri azaltır. Ayrıca hastaların ilk 7-10 gün klinikte aldıkları özel yastığı kullanmaları önerilir.

İyileşme ve İyileşme Süreleri​

Choi Implanter Pens kullanılarak yapılan herhangi bir saç ekiminden sonra iyileşme hızlıdır. Çoğu hasta ameliyattan sonraki bir veya iki gün içinde kendini iyi hisseder, ancak ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca kafa derisinde bir miktar uyuşma ve hafif ağrı beklenebilir. Ekilen saç köklerinin alt kısmında, alıcı ve verici bölgelerde yaklaşık 7-10 gün boyunca görülebilecek noktalı kırmızı kabuklar olacaktır. Genellikle ameliyattan 10-15 gün sonra hasta normal görünümüne kavuşur. Bu süreden sonra sadece hafif kızarıklık görülebilir. Çok açık tenli hastalarda tedaviden sonra uzun süre kızarıklık görülebilirken, daha koyu saç ve cilde sahip olanlar daha hızlı iyileşme eğilimindedir. Sonuç olarak, saç ekimi sonrası iyileşme, hastanın yaşına da bağlı olan çok bireysel bir süreçtir.

Saç Ekimi Sonrası Traş​

Ekimden 1 ay sonra alıcı bölge tıraş edilebilir. Donör bölgesindeki kabuklar temizlendiği sürece, operasyondan 1 hafta sonra donör alanları traş edilebilir.

Ekilen Saçların Şok Kaybı ve Yeniden Büyümesi​

Genellikle şok kaybı ekimden sonraki ilk 3-4 hafta içinde başlar. 3. ila 5. aydan sonra kaybedilen greftler yavaş yavaş yeniden büyümeye başlar. 5. ayın sonunda yeniden büyüme oranı %30 civarında, 7. ay içinde ise yeniden büyüme oranı %60 civarında olmalıdır. Ameliyatın nihai sonuçları ameliyattan 12 ay sonra değerlendirilmelidir.

Saç Ekimi Sonrası Şapka Takmak​

Klinikte, dışarıdayken veya eve giderken kullanmanız gereken panama tipi bir şapka alacaksınız. Şapka kafa derinizi toz, güneş ve diğer çevresel faktörlerden koruyacaktır. Lütfen bu şapkayı ameliyattan sonraki 5 gün boyunca takın, bundan sonra istediğiniz başka bir şapkayı takabilirsiniz. Ameliyat sonrası dönem için şapka seçimi yapılırken, alıcı bölgeye çok sıkı oturmayacak ve yeni ekilen greftleri çekmeyecek bir şapka seçilmesi önemlidir. Lütfen dışarıdayken veya kabuklar artık olmadığı sürece 2 haftaya kadar şapka takın.

Fiziksel Aktivite​

Saç ekiminden hemen sonra kısa bir yürüyüşe çıkabilir veya sizi fazla terletmeyen fiziksel egzersizler yapabilirsiniz. Ameliyattan 10 gün sonra aktif olarak egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir enfeksiyon riskini en aza indirmek için antrenmandan kısa bir süre sonra duş almanız önerilir.

Saç Derisi Mikropigmentasyonu (SMP) ve Saç Restorasyonu​

Saçlı deride herhangi bir manipülasyon için ameliyattan sonra 3 ay beklenmelidir. Saç ekiminden önce SMP tedavisi yapıldıysa operasyona engel değildir.

Alkol Tüketimi​

Alkol tüketmek saç ekimi sonrası yaraların iyileşme süresini uzatacaktır. Ameliyattan sonra 2 hafta beklemek daha iyi olacaktır.

Güneşe Maruz Kalma​

Ameliyattan sonraki ilk 2 hafta direkt güneş ışığından uzak durmak önemlidir. Ekimden sonraki ilk 6 ay güneşteyken şapka takmanızı öneririz.

İlaç ve Saç Ürünü Önerileri​

Saç Yıkama İçin Şampuan ve Losyon​

Ameliyattan sonra tüm hastalara verilir. Losyon hafifçe vurarak alıcı ve donör bölgelere uygulanmalıdır. Ilık su ve şampuanla yıkanması için yaklaşık 15-30 dakika beklenmelidir. Lütfen alıcı alanını çizmekten kaçının ve havluya çok dikkat edin. Tüm kabuklar düşene kadar her gün saç yıkama yapılmalıdır. Donör bölge yıkamalar arasında kuru hissediyorsa, sakinleştirmek için ince bir losyon tabakası uygulanabilir. Bu durumda yıkamaya gerek yoktur.

Scarex veya Contractubex Kremleri​

Donör bölgedeki yara izini azaltmak için kullanılır. Sadece greftlerin alındığı donör alan(lar)a uygulanabilir. Günde 2 kez kullanılmalıdır. Ameliyattan 14 gün sonra zaten kullanılabilir.

Saç Ekimi Sonrası Antibiyotik Kullanımı​

Antibiyotikler genellikle ameliyattan hemen sonra 3-5 gün süreyle reçete edilir. Olası enfeksiyonları önlemek ve sorunsuz bir iyileşme süreci sağlamak için kullanılırlar. Hastalarımız klinikte antibiyotik alıyor.
İyileşme süreci sırasında bazen antibiyotik krem (Fusidin veya Bacitracin) gerekebilir. Alıcı veya donör bölgelerde sivilce veya yumrular fark edildiğinde bu krem doğrudan iltihaplı bölgelere uygulanmalıdır.

Finasterid (Propecia 1 mg veya Proscar 5 mg)​

Gerekirse reçete edilecektir. Zayıf saçların daha güçlü hale gelmesi ve ileride oluşabilecek saç dökülmesini en aza indirmek için kullanılır. Ayrıca operasyon sonrası şok kaybını en aza indirmek için kullanılır. Hastalar libidoda bir azalma fark edebilir. Bu nadir yan etki geçicidir ve hapı bıraktıktan sonra geçer.

Proscar 5 mg - günde ¼ hap alınır.

Propecia 1 mg - günde 1 hap, tercihen her gün aynı saatte alınır.

Minoxidil (%5 veya %2) - Sprey veya Köpük​

Gerekirse reçete edilecektir. Erkek hastalar %5, kadın hastalar ise %2 versiyonu tercih etmelidir. Doğal saç dökülmesini en aza indirmek ve ekilen greftlerin yeniden büyümesini hızlandırmak için kullanılır.
Minoxidil ekim operasyonundan 1 ay sonra, alıcı ve verici alanlar tamamen iyileştiğinde kullanılabilir.

BİOTİN (GIDA TAKVİYESİ)​

Biotin genellikle saç ve tırnakları güçlendirmek için bir besin takviyesi olarak tavsiye edilir. Nakil sonrası en az 6 ay kullanılmalıdır. Biotin için reçete gerekmez, herhangi bir eczaneden ücretsiz olarak satın alınabilir.

Dermaroller​

Gerekirse reçete edilecektir. Bu cihaz kafa derisine masaj yapmak ve kan dolaşımını iyileştirmek için kullanılır. Ameliyattan 45 gün sonra haftada 2 ila 3 kez kullanılabilir.
 
U

Ugur

Üye
Mesajlar
14
Puanları
1
Arkadaşlar ekim sonrası şampuan öneriniz var mı? Sebamed, revita, revigen, dalin yada hangisi sizce, sizin kullandıklarınız neler?
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

DijitalDoctor
Cevaplar
0
Gösterim
196
DijitalDoctor
DijitalDoctor
Saçekimibilgisi
Cevaplar
1
Gösterim
252
R
Saçekimibilgisi
Cevaplar
0
Gösterim
316
Saçekimibilgisi
Saçekimibilgisi
Saçekimibilgisi
Cevaplar
0
Gösterim
245
Saçekimibilgisi
Saçekimibilgisi
Saçekimibilgisi
Cevaplar
1
Gösterim
708
İsmail
İ
Realty
Cevaplar
0
Gösterim
264
Realty
Realty

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
2
Toplam ziyaretçi
2
Robots
4
Üst Alt