Saç ekimi sonrası yüzde şişlik nasıl geçer

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Saçekimibilgisi
  • 190 Görüntülenme
  • 0 Yorum
Saçekimibilgisi

Saçekimibilgisi

Üye
Üye
Mesajlar
92
Puanları
6
Saç restorasyonu, minimal invaziv olmasına ve dolayısıyla vücuda karşı nazik olmasına rağmen hala cerrahi bir işlemdir. Saç ekimi işlemi sırasında herhangi bir komplikasyon olmamasına rağmen sonrasında her zaman şişlik riski vardır.

Saç ekiminden birkaç gün sonra alın ve gözleri etkileyen şişlikler oluşabilir. Şişlik görsel olarak rahatsızlığa neden olsa da kişinin sağlığı için tehlikeli değildir. Birkaç gün içinde kendi kendine düzelecektir.

İçte ve dışta şişme, vücudun alışılmadık bir bölgesinin genişlemesini ifade eder. Enflamasyon sonucu veya vücuttaki fazla sıvının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Vücut her türlü travmaya bu şekilde tepki verir. Enfeksiyon ve ödem de cerrahi yaralardan kaynaklanabilir. Diğer bir neden ise saç ekimi öncesi kafaya çok fazla sıvı verilmesinden kaynaklanan anestezi olabilir. Şişlik, ameliyat sırasında verilen ilaçlardan da kaynaklanabilir.

Saç Ekimi Ameliyatı Sonrası Şişlik: Neden Olur?​

Saç ekimi yaptıran hastalarda alında veya göz altlarında şişlik olabilir. Cerrahın ağrıyı ve kanamayı hafifletmek için anestezik ve adrenalin gibi spesifik maddeleri kafa derisine enjekte ettiği saç ekimi operasyonunun bir sonucu olarak da şişlik gelişebilir. Doğru tedavi ile şişlik birkaç gün devam edebilir ancak enfeksiyona ve hastada rahatsızlığa da neden olabilir.

Saç Ekimi Ameliyatı Sonrası Şişlik: Bunu Önlemek veya Azaltmak İçin İpuçları​

Göz çevresine soğuk kompres uygulamak şişliğin azalmasına yardımcı olabilir. Soğuk kompres kullanımı, göz çevresindeki kan damarlarını daraltmaya yardımcı olarak şişliği azaltır. Soğuk kompreslerin aşırı kullanımı ise yeni saç köklerinin oluşmasını engelleyebileceğinden, uygulama dikkatli yapılmalıdır.
Egzersiz, bazı insanların günlük rutinlerinin önemli bir unsurudur. Ancak saç ekiminden sonra kaçınılması gereken şeylerden biridir. Saç ekiminden 3-4 gün sonra hasta günlük aktivitelerine dönebilir. Ancak ödem oluşturabileceği için ağır fiziksel aktivitelerden bir süre kaçınmalıdır. Yorucu fiziksel aktivitenin neden olduğu şişlik, kan pıhtılaşmasına neden olabilir. Terleme, yoğun eforun bir sonucudur. Terleme, enfeksiyon olasılığını artırarak iyileşme sürecini zorlaştırabilir.

Saç ekimi ameliyatından sonraki iyileşme döneminde başın yüksekte tutulması çok önemlidir. Bu nedenle uyurken bile baş düz ve vücuttan yüksekte tutulmalı, baş öne eğilmemelidir. Ayrıca uyurken sırt ağırlığı desteklenmeli, baş açısı uygun şekilde ayarlanmalı ve boyun altına şişliği azaltmak için birkaç yastık konulmalıdır.

Saç ekimi ameliyatı olduktan sonra yeterince su içmek önemlidir. Bunun nedeni işlem boyunca uygulama bölgesine enjekte edilen sıvıların su ile temizlenmesine yardımcı olmasıdır. Hastanın şişliğin azalmasına yardımcı olması için bol su tüketmesi önerilir. Her gün 2-3 litreden fazla su içmek iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bu tür prosedürlerde su kritiktir çünkü sıvıların lenfatik sistemden daha hızlı temizlenmesine yardımcı olur.

Sıvıları cilt altına bastırmak için alnın ortasından yanlara doğru hafifçe süpürme hareketi yapılmalıdır. Bu süre zarfında cilt çekilmemeli ve saç ekimi yapılan bölgeye dokunulmamalıdır.

Reçeteli ilaçlar düzenli olarak alınmalıdır​

Saç ekimi sırasında oluşabilecek rahatsızlıkları gidermek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için doktor size bazı ilaçlar verecektir. Tedaviye ek olarak, tedavi etkinliğini etkileyen unsurlardan biri de işlem sonrası önerilere tam olarak uyulmasıdır. Aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçlar ise kan sulandırıcı ve ödem oluşturabileceğinden bir haftadan uzun süre kullanılmamalıdır.

Şişlik saç ekiminin tipik ama önemsiz bir yan etkisidir ve birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Ancak bazı durumlarda şişlik kötüleşir ve uzun süre devam edebilir. Bu senaryoda, doktorun tedavi tavsiyesine uyulmalıdır.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

H
Cevaplar
2
Gösterim
199
Aydem
A
R
Cevaplar
0
Gösterim
141
Ragna
R
E
Cevaplar
2
Gösterim
182
Alahan
A
H
Cevaplar
3
Gösterim
142
sercan
S
M
Cevaplar
3
Gösterim
186
Batu01
B
K
Cevaplar
1
Gösterim
355
Erdem
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
54
Çevrim içi ziyaretçiler
27
Toplam ziyaretçi
81
Robots
5
Üst Alt