Sakal Neden Çıkmaz, Nedenleri Nedir?

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Uzman
 • 381 Görüntülenme
 • 1 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Genç erkeklerde sakal çıkmıyorsa mutlaka bu problemin altında yatan bazı sebepleri vardır. Bazı erkeklerin akıllarına bu soru sıkça geliyordur, sakal neden çıkmaz? Bu sorunun cevabını 5 madde ile açıklayamaya çalışacam. Bazıları için sakal uzatmak yavaş ve görünüşte imkansız bir iş olabilir. Yüzdeki kılların kalınlığını artırmak için mucizevi bir hap yok, ancak sakal foliküllerini nasıl uyaracağınıza dair yöntemler var.

Birçok insan sıkça tıraş olmanın yüzdeki tüyleri daha kalın hale getirdiğine inanır. Gerçekte, tıraş olmak cildinizin altındaki saç kökünü etkilemez ve saçınızın uzama şeklini etkilemez.

Diğer bir yaygın yanılgı da, daha kalın sakallı kişilerin daha ince sakallı insanlardan daha fazla testosterona sahip olmasıdır. Testosteron yüzdeki tüylerin büyümesinde rol oynasa da, düşük testosteron nadiren yüzde seyrek tüy büyümesinin nedenidir.

Sakal Neden Çıkmaz.jpg


Bu yazıda, sakalınızı uzatmada sorun yaşamanızın en olası beş nedenini inceleyeceğiz. Ayrıca büyümenizi en üst düzeye çıkarmanın bazı yollarına da bakacağız.

1. Genetik​

Sakalınızın kalınlığı öncelikle genetiğiniz tarafından belirlenir. Babanız ve büyükanne ve büyükbabanız kalın sakallara sahipse, muhtemelen siz de kalın bir sakal bırakabilirsiniz.

Androjenler, derin bir ses ve sakal uzatma yeteneği gibi erkeksi özelliklerin arkasındaki bir grup hormondur. Vücudunuzdaki 5-alfa redüktaz adı verilen bir enzim, androjen hormonu olan testosteronu dihidrotestosteron (DHT) adı verilen başka bir hormona dönüştürür.

DHT (Dihidrotestosteron), saç köklerinizdeki reseptörlere bağlandığında, yüzdeki tüylerin büyümesini uyarır. Ancak etkisinin gücü, saç köklerinin DHT'ye duyarlılığı ile de belirlenir. Bu hassasiyet büyük ölçüde genetiğiniz tarafından belirlenir.

DHT sakal büyümesini uyarmasına rağmen, yüzünüzdeki saç kökü hücreleri buna yanıt vermeyebilir.

2. Yaş​

Erkeklerde genellikle 30 yaşına kadar yüzdeki kıllanma artar. 20'li yaşların başındaysanız veya gençseniz, yaşlandıkça sakalınızın gürleşmeye devam etmesi muhtemeldir.

3. Etnik Köken​

Irkınızın sakalınızın uzaması üzerinde etkisi olabilir. Akdeniz ülkelerinden gelen insanlar, diğer bölgelerdeki insanlara kıyasla gür sakal bırakabilme eğilimindedir.

2016 yılında yapılan bir çalışmada Çinli erkekler genellikle Kafkasyalı erkeklerden daha az sakal büyümesine sahiptir. Çinli erkeklerde yüzdeki tüylenme ağız çevresinde yoğunlaşma eğilimi gösterirken, Kafkasyalı erkeklerin yanaklarında, boynunda ve çenesinde daha fazla saç var.

Aynı araştırmaya göre, insan saçının çapı 17 ila 180 mikrometre arasında değişebilir ve bu da sakal kalınlığına katkıda bulunan bir faktör olabilir. Daha kalın saçlar daha dolgun görünen bir sakala yol açar.

4. Alopesi areata​

Alopesi areata, vücudunuzun saç köklerinize saldırdığı otoimmün bir durumdur. Başınızdaki kılların ve sakalınızdaki kılların yer yer dökülmesine neden olabilir.

Alopesi areatanın tedavisi yoktur, ancak doktorunuz aşağıdakileri içeren birkaç tedavi seçeneği önerebilir:
 • Minoksidil ( Rogaine )
 • Ditranol (Dritho-Scalp)
 • Kortikosteroid kremler
 • Topikal immünoterapi
 • Steroid enjeksiyonları
 • Kortizon tabletleri
 • Oral immünosupresanlar
 • Fototerapi

5. Düşük Testosteron Seviyeleri​

Bazı durumlarda, düşük testosteron, zayıf sakal büyümesinin nedeni olabilir. Son derece düşük testosteron seviyelerine sahip kişilerin yüzünde neredeyse hiç tüy yoktur.

Testosteron seviyeleriniz klinik olarak düşük olmadıkça, muhtemelen sakalınızın büyümesini etkilemiyorlar. Düşük testosteronunuz varsa , muhtemelen aşağıdaki gibi semptomlarınız da olacaktır:
 • Düşük cinsel dürtü
 • Erektil disfonksiyon bozukluğu
 • Tükenmişlik, halsizlik
 • Kas yapımında sorun
 • Artan vücut yağı
 • Sinirlilik ve ruh hali değişiklikleri

Bazı erkeklerin sakal bırakamadığı doğru mu?​

Her erkek sakal bırakamaz. Bazı erkeklerin sakal bırakamamasının en yaygın nedeni genetik faktörlerdir.

Sakal çıkarmakta zorlanan bazı erkekler sakal ekimine yönelmiştir. Sakal implantları artık mevcut olmasına rağmen, pahalıdırlar ve cerrahi bir prosedürdür. Bu nedenle risklerin ve faydaların dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi düşünülmelidir.

Sakal Uzatmak İçin Kullanabileceğiniz Yöntemler​

İnternette, etkinliklerini destekleyen bilimsel kanıtlardan yoksun sakal uzatma formülleri sıkıntısı yoktur. Bu ürünlerin çoğu yılan yağından biraz daha fazlasıdır.

Sakalınızın uzamasını sınırlayan bir tıbbi durumunuz yoksa, sakalınızı kalınlaştırmanın tek yolu yaşam tarzınızdır. Aşağıdaki yaşam tarzı değişiklikleri, sakal büyümesi için genetik potansiyelinizi en üst düzeye çıkarabilir:
 • Sağlıklı diyetle beslen. Dengeli bir diyet yemek , gerekli tüm besinleri almanıza ve saç büyümenizi olumsuz yönde etkileyebilecek mikro besin eksikliklerinden kaçınmanıza yardımcı olabilir.
 • Sabırlı ol. Gençseniz veya 20'li yaşlarınızdaysanız, sakalınız yaşlandıkça gürleşmeye devam edebilir.
 • Stresi azalt. Bazı araştırmalar stresin kafa derisi saç kaybına neden olabileceğini bulmuştur. Stres sakal kalınlığını da etkileyebilir, ancak bağlantı şu anda net değil.
 • Daha fazla uyu. Uyku, vücudunuza kendini onarma şansı verir ve genel sağlığınızı iyileştirebilir.
 • Sigara içmekten kaçının. Sigara içmek vücuda bir çok olumsuz etki yaratır hem cildiniz hem de saç sağlığınız için.

Sakal Çıkması İçin Bilmenizda Fayda Var​

Genetiğiniz, sakalınızın ne kadar kalın çıkacağını belirleyen birincil faktördür. Genetiğinizi değiştiremezsiniz, ancak genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak ve dengeli bir diyet yemek, sakal uzatma potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Birçok erkeğin sakalı 30'lu yaşlarına kadar kalınlaşmaya devam ediyor. Ergenlik çağındaysanız veya 20'li yaşların başındaysanız, olgunlaştıkça sakal uzatmanın daha kolay olacağını fark edeceksiniz.

Babanızın ve büyükanne ve büyükbabanızın sakalına bakmak, yüzünüzdeki tüylerden ne bekleyeceğiniz konusunda size bir fikir verebilir.
 
N

Norman

Üye
Mesajlar
8
Puanları
1
Benimde fazla sakal çıkmıyor. Sadece çene üzerinde ve bıyıklarda var. Yaşım 22 kendi kendine zamanla dolar diyorlar doğrumudur sizce?
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

C
Cevaplar
1
Gösterim
513
Pakito
P
B
Cevaplar
2
Gösterim
240
Z
R
Cevaplar
2
Gösterim
251
R
P
Cevaplar
0
Gösterim
272
Punisher
P
E
Cevaplar
0
Gösterim
202
Erdenay
E
T
Cevaplar
1
Gösterim
291
Luiser
L

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
0
Toplam ziyaretçi
0
Robots
5
Üst Alt