Savcılık fake hesabı bulur mu? 2022

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi sevenup
  • 745 Görüntülenme
  • 2 Yorum
sevenup

sevenup

Üye
Mesajlar
9
Puanları
1
Dijital dünyanın gelişmesi ile birlikte siber dolandırıcılık çok fazla arttı, bunun önüne geçmek için bir takım önlemler almaya devam ediyor hükümetler. Daha önceki yıllarda fake hesabın bulunma ihtimali az olsada bugün bu durum neredeyse çok kolay diyebilirim. Savcılık fake hesabı bulmak için bilişim suçları ile irtibata geçer ve facebook meta firmasının başvuru maili var sadece polis mailleri ve gov.tr mailleri ile meta firmasına başvurarak profil linki ve fake hesabın oluşturduğu suç ne ise bununla ilgili bilgileri meta firmasına iletiyor. Facebook, Instagram gibi meta firmasına ait diğer uygulamaların veri tabanındaki ip numaraları firmada ve bu firma ABD yasaları gereği ip bilgini paylaşabilirde paylaşmayabilirde. Bir çok fake hesabın bilgisi paylaşılmamakta. Savcılık adli makamlara büyük suçlar dışında Terör, cinayet, İntihar Cinsel suçlar gibi ve Mahkeme sürecini etkileyecek durumlarda adli makamlarla fake hesabın ip bilgisini paylaşıyor. Özellikle son zamanlarda twitter gibi mecralarda suçluyu hemen bulmaları sizi şaşırtmasın iyi bir takip süreci başlatıp yer bildirimleri, fotoğrafların kareleri incelenerek kişi tespit edilebiliyor.

Fake hesap bulunabilir mi?​

Emniyet genel müdürlüğü siber suçlarla bu konuda çok gayretli çalışıyor, siyasilerden birisi için hakaret aşağılama çok kötü birşey var ise daha önce facebook ve twitter ip adresi paylaşmıyordu, şimdi vermeye başladı diyebilirim.
  • Twitter vermezse google ve apple bu konuda hassas onlar veriyor.
  • Chrome internet tarayıcısı kullanarak girildiyse datayı devlet googledan talep edip alabiliyor.
  • Android Telefon üzerinden girdiyse twitter appi ile girildiyse yine google veriyor.
  • İphone'dan Twitter api ile girildiyse apple veriyor.

Telefon mobilden girildiyse ve suç işlendiyse gps ve simi deaktifse bulunamaz malesef, ayrıca dışarıda başka bir kafe gibi kamera kayıtları olmayan bir yerden girdiyse veya farklı toplumsal wifi den bağlandıysa bunlar çok uğraştırıcı olabilir. Açılan fake hesap google yada apple accountunun anonimse bulunmaz, router seviyesinde vpn kullanmışsa yine bulunamaz. Bulunacağı varsa bilişim suçları bir şekilde bulur önemli bir konu ise üzerine düşüp devletler gerekeni yapar.

Silinen fake hesap bulunabilir mi?​

Suç işlenip ve bunun sonucunda fake hesap kapatılırsa, yada silinirse hesap kapanması birşey değiştirmez. Profil linki ve ismi bulunmaktadır. Fake hesabın suç durumuna göre bulunacağı varsa bulunur, çünkü son verileri göre Abd makamları 90 gün yada 6 ay gibi silinen hesapların ip ve geçmiş bilgileri depoluyor diye biliyorum. Özellikle Ülkemizde 6 ay içinde emniyet veya savcılık bilgi verilmesi gerekiyor.

Fake hesaplarla ilgili veya silinmiş hesaplarla sormak istediklerini sorabilir ve sizlere bilgiler iletebilirim
 
M

mebla

Üye
Mesajlar
7
Puanları
1
facebook, whatsapp, ınstagram bir kaç daha sosyal medya hesabı ile birlikte meta şirketi oldu ileride ise muhtemeln metaverse şirketi olucaklar. Meta şirketi tüm dünyadan gelen verileri istekleri inceleyip adli makamlara geri dönüş yapıyorlar.
 
S

Speaker

Üye
Mesajlar
2
Puanları
1
Suçun önemi çok önemli, eğer suç oluşturuyorsa durum hemen şikayette bulunun
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

Pempom
Cevaplar
1
Gösterim
194
Pempom
Pempom
M
Cevaplar
1
Gösterim
107
H
A
Cevaplar
2
Gösterim
180
A
W
Cevaplar
2
Gösterim
167
S
C
Cevaplar
1
Gösterim
379
Beany
B
S
Cevaplar
1
Gösterim
713
Seray
S

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
0
Toplam ziyaretçi
0
Robots
8
Üst Alt