Seboreik Dermatit Nedeniyle Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar mı?

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Invincible
 • 2K Görüntülenme
 • 1 Yorum
I

Invincible

Üye
Moderatör
Mesajlar
58
Puanları
1
Günümüzün en yaygın saç sorunlarından biri olan seboreik dermatit nedeniyle dökülen saçlar tekrar çıkar mı? Saçlı deride bir çok bakteri vardır normalde bu bakteriler herhangi bir zarar vermez ancak bazı sebeplerden dolayı bu bakterilerde artış meydana gelir. Yanlış saç yıkama ve bilinçsiz kullanılan bazı saç ürünleri kafa derisinin sebum dengesini bozarak aşırı yağlanmaya ve beraberinde seboreik dematite neden olabilmektedir.
Seboreik Dermatit Nedeniyle Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar mı.jpg

Seboreik Dermatit Neden Olur​

Saçlı deride çoğalan bakteriler zamanla deriye zarar vermeye başlar ve deride oluşan tahribat kendini yenilemeye başlar. Bu süreçte deride kabuklanmalar ortaya çıkar. Aşırı yağlanma ile kullanılan bazı ürünler deride tahrişe sebep olur. Bakteriler tahriş olan deriyi yuva haline getirir. Sürekli kaşıma isteği deride alerjik reaksiyon olduğunu gösterir. Yanlış beslenme tarzı aşırı yağlı yiyecekler yağlanmayı tetikleyebilir. Strese faktörüde sebumu artırarak yağlanmayı çoğaltır.

Seboreik Dermatit Nasıl Geçer​

 • Öncelikle saçlarınızı her gün yıkamaktan kaçının.
 • Çok sıcak su ile saç yıkamayın.
 • Saçlı deriyi tahriş eden sert saç losyonları kullanmayın yada çok sürmeyin.
 • Ketoral şampuan ile 3 güne 1 saçlarınızı yıkayın.
 • Kullanım süresi 4 haftadır.
 • İlk yıkama işlemi 2 defa olması gerekir. İlk yıkama 2-3 dakika ikinci yıkamada 5 dakika yıkayın.
 • Eğer geçmezse dermatoloğa muayane olun.

Seboreik Dermatit Nedeniyle Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar mı?​

Seboreik dermatit kalıcı saç kaybına neden olmaz. Belirtiler iyileştikten sonra dökülen saçlar tekrar çıkacaktır. Saçlarım dökülmeye daha dirençli olması için biotin vitamini alabilirsiniz.

Bazı saç dökülmesi türleri özellikle erkek tipi androjenik dökülmeler beraberinde yağlanmayı tetikleyebilir. Dökülmeleri önlemek için kullanılan minoxidil gibi losyonların içinde propilen glikol kimyasalı vardır. Bu çözücü madde saç derisinde uzun süre beklemesi irritasyona sebep olarak deriyi kavlatır. Kuruyan deri parçalara ayrılır kepeğe dönüşür. Ölü deri hücreleri ile birleşerek sarı kalıntılara dönüşür.

Bu tip rahatsızlıklar için etkili şampuanları denemenizi öneririm. Ketokonazol içeren şampuanlar, climbazol, zinc pryrithione, selenyum, salisilik asit içeren şampuanları kullanabilirsiniz.

Başka alternatif yöntemlerde vardır, saçlarınızı sirkeli su ile yıkamak, şampuan içine 3-4 tane 500 mg aspirin katmak seboreik dermatite çözüm olabilir. Özellikle salisilik asit çözücü etkisi olduğundan kepeği, yağı, kiri, yağlanmayı parçalayarak temizler.
 
B

Burçin

Üye
Mesajlar
8
Puanları
1
Benim 2 yıldır sebore var yapmadığım şey kalmadı saçlara dokunduğunda kökten koopuyo aşırı yağdan saç derisi nefes alamıyor birde stres çok tetikliyor. Dermovate losyon kullandım geçirdi ama geri geliyor ne yapmam lazım
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

O
Yeni tedavim
oscar
Cevaplar
6
Gösterim
398
oscar
O
D
Cevaplar
2
Gösterim
244
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
381
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
381
O
A
Cevaplar
1
Gösterim
223
DijitalDoctor
DijitalDoctor
B
Cevaplar
1
Gösterim
360
erdemir
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
31
Çevrim içi ziyaretçiler
16
Toplam ziyaretçi
47
Robots
5
Üst Alt