Sivilce İçin Aldactone Kullananlar İşe Yarıyor mu?

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Esra
 • 3K Görüntülenme
 • 3 Yorum
Esra

Esra

Üye
Üye
Mesajlar
69
Puanları
6
Sivilce İçin Aldactone Kullananlar


Sivilce çıkması için aldactone kullananlar yazımızı sonuna kadar okumanızı öneririm, sivilceler bazen sinir bozucu ve hormon dalgalanmalarından dolayı sürekli çıkması ve bu sorundan kurtulmak zor olabilir. İyi haber şu ki, yardımcı olabilecek ilaçlar var. Zor sivilce ile uğraşan bir kadınsanız, spironolakton iyi bir seçenek olabilir. Aknenizi tedavi etmek için size spironolakton reçete edildiyse bilmeniz gerekenler hakkında konuşalım .

Spironolakton Nedir?​

Spironolakton (Aldactone) bir diüretiktir ("su hapı"), yani idrar yoluyla vücudunuzdan sıvıyı uzaklaştıran bir ilaçtır. Aknenin hormonal nedenlerini hedef alarak kadınlarda akne tedavisinde endikasyon dışı kullanılabilir

Kadınlarda sivilce tedavisinde etkili olmasına rağmen, spironolakton tipik olarak erkeklerde sivilce tedavisinde kullanılmaz çünkü testosteron seviyelerini düşürür ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Spironolakton, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer durumları tedavi etmek için kullanılır:

 • Kalp yetmezliği
 • Ödem (vücudunuzda sıvı birikmesi)
 • Hirsutizm (kadınlarda istenmeyen erkek tipi saç büyümesi durumu)

Spironolakton Sivilce İle Nasıl Yardımcı Olur?​

Spironolakton, vücudunuzun testosteron gibi androjen hormonları üretimini yavaşlatır. Bu hormonlar cildin çok fazla yağ üretmesine neden olarak gözenekleri tıkar ve akneye neden olur.

Androjen hormonları erkeksi özellikleri desteklerken, herkes - hatta kadınlar - normal vücut işlevleri için belirli miktarda androjene ihtiyaç duyar. Ancak hormonları aşırı miktardan düşürmek akneye yardımcı olabilir.

Anahtar çıkarımlar:

 • Akne için spironolakton kullanmak, sağlık hizmeti sağlayıcılarının kadınlarda akne semptomlarına yardımcı olmak için önerebileceği bir yaklaşımdır.
 • Akne için spironolakton almak, ilacın işe yaraması birkaç hafta kadar sürebilir, ancak oldukça ucuzdur.
 • Spironolakton genellikle pek çok yan etkiye sahip değildir. Sebep olabileceği en yaygın yan etkiler arasında meme hassasiyeti, baş dönmesi ve daha sık tuvalete gitme sayılabilir.

Spironolakton Sivilce İçin Ne Kadar Sürer?​

Spironolaktonun sonuçlarını hemen göremeyebilirsiniz. Çoğu insan birkaç hafta içinde daha az sivilce ve yağlı cilt görmeye başlar , ancak ilaca verdiğiniz yanıt farklı olabilir. Araştırmalar ayrıca insanların ilacı ne kadar uzun süre kullanırlarsa o ilaçtan o kadar fazla fayda elde etme eğiliminde olduklarını bulmuştur.

Akne İçin Spironolakton Kullanım Dozu​

Spironolakton, günde bir kez ağızdan aldığınız bir tablettir. Akne için dozlar tipik olarak 25 mg ila 200 mg arasında değişir. Sağlayıcınız, durumunuza bağlı olarak sizin için en iyi dozun ne olduğunu belirleyecektir.

Akne, spironolaktonun etiket dışı kullanımı olarak kabul edilir. Bu nedenle akne tedavisi için standart bir doz FDA tarafından belirlenmemiştir.

Spironolakton'u yemekle birlikte veya yemeksiz alabilirsiniz. Ancak bir yol seçip ona bağlı kaldığınızdan emin olun. Ayrıca tuvalete gitmenize neden olabileceğinden yatmadan önce almaktan kaçının.

Sağlayıcınız, sivilcenizle savaşmak için birlikte çalışabilmeleri için spironolaktonu oral doğum kontrol hapları gibi diğer sivilce tedavileriyle birleştirmenizi önerebilir . Buna karşılık, kombinasyon size her iki tedaviden tek başına daha iyi sonuçlar verebilir.

Akne İçin Aldactone Ne Kadar Süre Kullanılır?​

Spironolaktonu ne kadar süre kullanmanız gerektiğine siz ve sağlayıcınız karar vermeniz gerekecektir. Tam faydayı elde etmek birkaç hafta sürebilirken, ilaca verdiğiniz cevaba bağlı olarak daha uzun veya daha kısa bir süre kullanabilirsiniz.

Sizi rahatsız eden yan etkiler yaşıyorsanız (aşağıya bakın), sağlayıcınızdan ilacı daha erken kesmesini isteyebilirsiniz. İlaç konusunda başarılıysanız, sağlayıcınız ilacı daha uzun bir süre için reçete edebilir.

Spironolaktona ek olarak başka sivilce tedavileri kullanıyorsanız, sonunda bunları durdurabilir, ancak yeni sivilcelerin oluşmasını önlemek için spironolakton kullanmaya devam edebilirsiniz. Bunun nedeni, bu diğer ilaçların bazılarının, özellikle antibiyotiklerin, bakteriyel antibiyotik direnci nedeniyle zamanla daha az etkili hale gelebilmesidir . Antibiyotikler, tıkanmış gözeneklere bulaşabilen ve iltihaba neden olabilen bakterileri hedefler ve bakteriler uzun süre kullanılırsa ilaca dirençli hale gelebilir.

Ne kadar süre spironolakton alırsanız alın, önce sağlayıcınıza danışmadan onu veya başka herhangi bir ilacı almayı asla bırakmayın.

Aldactone Hangi Yan Etkileri Vardır?​

Çoğu insan spironolaktonda başarılıdır, ancak tüm ilaçlar yan etkilere neden olabilir.

Spironolaktonun en yaygın yan etkileri şunlardır:

 • Çok tuvalete gitmek
 • Menstrüel döngünüzdeki değişiklikler
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Tükenmişlik
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Düşük cinsel dürtü ( düşük libido )
Spironolakton ayrıca potasyum seviyenizi de yükseltebilir ( hiperkalemi olarak bilinen bir durum ). Bu nedenle, tüm randevularınızı sağlayıcınızla birlikte tutmanız önemlidir. Spironolaktondayken potasyumunuzu kontrol etmek için kan testleri göndermenizi isteyebilirler.

Son olarak, hamileyseniz, potansiyel olarak doğum kusurlarına yol açabileceğinden spironolakton almamalısınız . Sağlayıcınız, hamile kalmanızı önlemek için spironolakton kullanırken doğum kontrolü reçete edebilir.

Spironolakton almayı bıraktıktan sonra herhangi bir yan etki genellikle ortadan kalkar. Sizi rahatsız eden herhangi bir yan etki yaşarsanız, sağlayıcınızla konuştuğunuzdan emin olun.

Aldactone İle Kilo Alacak mıyım?​

Spironolaktonun kilo alımına neden olabileceğine dair endişeler var, ancak çok fazla destekleyici kanıt yok. Örneğin, ilacın prospektüsü kilo alımını yan etki olarak listelemez.

Kilo alımının yanı sıra birçok kişi, spironolaktonun ilk kullanmaya başladıklarında cildinin daha kötü görünmesine neden olacağından endişe duymaktadır. Bu, bazı akne tedavileri için geçerli olsa da, genellikle spironolaktonla ilgili bir sorun değildir.

Spironolaktonun Hangi Etkileşimleri Vardır?​

Bazı ilaçlar ve diyet maddeleri spironolakton ile etkileşime girebilir ve vücudunuzdaki potasyum seviyelerini yükselterek kalp sorunlarına yol açabilir. Örnekler şunları içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • Yüksek tansiyon ve kalp hastalığını tedavi etmek için kullanılan anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri (lisinopril, enalapril, benazepril)
 • Yüksek tansiyon ve kalp hastalığını tedavi etmek için de kullanılan anjiyotensin II reseptör blokerleri (losartan, valsartan, olmesartan) veya ARB'ler
 • Kalp yetmezliğini ve kalp ritmi sorunlarını tedavi eden Digoksin (Lanoxin)
 • Artrit gibi durumlardan kaynaklanan ağrı ve iltihabı tedavi etmek için kullanılan nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (ibuprofen, naproksen, meloksikam) veya NSAID'ler
 • Organ nakli olan kişilerde organların reddedilmesini önlemeye yardımcı olan ve artrit ve sedef hastalığı gibi diğer durumları tedavi eden siklosporin (Sandimmune)
 • Kalp, karaciğer veya böbrek hastalığından kaynaklanan şişliği tedavi etmek için kullanılan bir diüretik olan triamteren (Dyrenium)
 • Nu-Salt ve NoSalt gibi tuz ikameleri
Bunun, spironolaktonun etkileşime girebileceği tüm ilaçların tam bir listesi olmadığını unutmayın. Bir eczacı veya sağlık kuruluşu ile kontrol etmek en iyisidir. Reçetesiz (OTC) ve bitkisel takviyeler de dahil olmak üzere, aldığınız tüm ilaçların bir listesini paylaştığınızdan emin olun. Bu şekilde akne için spironolakton almanın sizin için güvenli olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilirler.

Son olarak, spironolakton alırken alkolü sınırlamak en iyisidir. Alkol, çok hızlı ayağa kalktığınızda kan basıncınızın düşmesine bağlı olarak baş dönmesine neden olan bir durum olan ortostatik hipotansiyon riskinizi artırabilir.

Akne İçin Spironolakton Dışında Bazı Alternatifler Nelerdir?​

Spironolakton sizin için bir seçenek değilse, aknenizi tedavi etmek için başka seçenekler de vardır. Akne için spironolaktonun ana alternatifi , bazen "kombine oral kontraseptifler" olarak adlandırılan oral doğum kontrol haplarıdır.

Akne için diğer tedaviler şunları içerir:

 • Retin-A ve retinol gibi retinoidler
 • Benzoil peroksit
 • Topikal klindamisin (Cleocin, Evoclin) veya eritromisin (Erygel)
 • Ağızdan aldığınız antibiyotikler
 • İzotretinoin
Sağlayıcınız, bu ilaçlardan hangisinin sizin için en iyisi olduğunu bulmak için sizinle birlikte çalışabilir.

Alt Çizgi​

İster tek başına ister diğer akne tedavileriyle birlikte kullanılsın , spironolakton, kadınlarda inatçı sivilceleri temizlemeye yardımcı olabilecek etkili ve nispeten uygun fiyatlı bir ilaçtır. Ancak sonuçları görmek biraz zaman alabilir.

Akne için spironolakton almayı düşünüyorsanız, sağlayıcınızla konuşun. Bu ilacın sizin için uygun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir veya gerekirse başka seçenekler önerebilirler.
 
Shady

Shady

Üye
Üye
Mesajlar
52
Puanları
6
Merhaba evli bayanlar aldactone kullanabilir mi?
 
B

Burçin

Üye
Mesajlar
8
Puanları
1
polikistik over nedeniyle ile doktor kontrolünde 1 yıl kullandım aynı zamanda tüylenme problemimi bitirdi, etkili bir ilaç doktor tavsiyesi olmadan kullanmayın zira regl kanamasını çamura çeviriyor.
 
A

ayneyn

Üye
Mesajlar
2
Puanları
1
Bende 1 aydır diane 35 kullanıyorum bende de sivilce arttı senin sizin son durumun nedir
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

E
Cevaplar
2
Gösterim
257
tyler
T
Esra
Cevaplar
0
Gösterim
397
Esra
sevval
Cevaplar
0
Gösterim
181
sevval
sevval
S
Cevaplar
0
Gösterim
195
Simel
S
sevval
Cevaplar
1
Gösterim
197
Simel
S
Shady
Cevaplar
2
Gösterim
225
Mina

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Sponsor Bağlantı

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
65
Çevrim içi ziyaretçiler
31
Toplam ziyaretçi
96
Robots
3
Üst Alt