Zeytin yaprağı çayı faydaları ve zararları

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi esrose
 • 188 Görüntülenme
 • 3 Yorum
esrose

esrose

Üye
Mesajlar
26
Puanları
1
Zeytin ağacının yaprağından yapılan çay binlerce yıldır Akdeniz'in her yerinde sevilmektedir. Bu bitki çayının bazı faydalarını da sizlere anlatmaya başlayabilmeniz için, bu güçlü demlemenin özünü yakalayan bir zeytin yaprağı çayı tedarik ettik. Boyları 4 cm'den 10 cm'ye kadar değişebilen kurutulmuş zeytin yapraklarından yapılır. Uzun yeşil gümüşi yapraklardır.

Zeytin yaprağı çayı faydaları ve zararları.jpeg


Zeytin yaprağında bulunan aktif bileşikler, diğer güçlü antioksidanlarla birlikte hidroksitirosol, oleuropein ve tirozoldür. Bu bitki çayında bulunan yüksek miktarda antioksidan, vücudun hastalıklara ve erken yaşlanmaya karşı etkili bir şekilde savaşmasına da yardımcı olabilir.

Oleuropein aslında doğal bir böcek ilacıdır. Bakteriyel hasarla savaşabilir. Oleuropeinin insan vücudunu bakterilerden, virüslerden ve mantarların neden olduğu enfeksiyonlardan koruyabildiği de gösterilmiştir.

Zeytin yaprağı çayının diğer bir bileşeni olan hidroksitirosolün, bugüne kadar doğada bulunan en güçlü antioksidanlar arasında olduğuna inanılıyor. Bu bileşen, yeşil çayda bulunan antioksidanların değerinden on kat daha güçlüdür. Hidroksitirosol, antioksidan özelliklere sahip bir tür fenolik fitokimyasaldır ve zeytin ağacında bulunan doğal olarak oluşan bir bileşiktir. Oksijen radikali emme kapasitesi değeri bitkilerde bulunan en yüksek değerlerden biridir. Zeytin yapraklarında, yüksek kaliteli, taze sızma zeytinyağında ve doğal olarak kurutulmuş sofralık zeytinlerde bol miktarda bulunur.

Bir başka oldukça güçlü ve verimli antioksidan tirozol, vücut hücrelerinin oksidasyonun neden olduğu yaralanmalardan korunmasına yardımcı olur.

İşte zeytin yaprağı çayı ve/veya zeytin yaprağı özünden alabileceğiniz bazı sağlık yararları:

 • Anti-viral ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir.
 • Mantar önleyici özelliği vardır (yani patojenlerin üreme sürecini durdurarak doğal öldürücüdür)
 • Kolesterolü düşürebilir (Zeytin yaprağının düşük yoğunluklu lipoproteinleri (LDL) veya kötü kolesterolü düşürdüğü gösterilmiştir)
 • Antiinflamatuar özelliklere sahiptir
 • Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
 • Arterleri rahatlatarak kan akışını artırmaya yardımcı olabilir
 • Güçlü bir bağışıklık sistemini korur ve geliştirir.
 • Kan şekeri seviyesini azaltabilir
 • Erken yaşlanmayı önler.
 • Kronik yorgunluğu tedavi ederek enerji seviyelerini artırabilir.
 • Ruh halinizi yükseltebilir.
 • Alerji tedavisine yardımcı olur
 • Kas spazmlarını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Zeytin yapraklarından yapılan çay, maya enfeksiyonları ve herpes gibi viral enfeksiyonlarla savaşır.
 • Bazı araştırmalar, antioksidanların karaciğer, meme ve prostat kanseri gibi tümörleri ve kanserleri tedavi etmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Zeytin Yaprağı Çayı, bu durumlarda önleyici etkisi ile bilinir ve normal DNA onarımını sürdürür.
Zeytin Yaprağı Yan Etkileri:

Kan basıncınızı düşürmedeki inanılmaz gücünden dolayı zeytin yaprağı çayı önlem alınmadan içilmemelidir. Kan basıncını ve kandaki glikoz seviyelerini düşürme kabiliyeti nedeniyle, bu çay, tansiyonu ve glikoz seviyesi düşük olanlar için oldukça tehdit olabilir.
Kan basıncını ve glikoz seviyelerini düşüren ilaçlarla etkileşimin tehlikeli olabileceğini unutmayın.

Dikkatli olun ve doktorunuza danışın, tansiyonunuzu izleyin ve her zaman ihtiyaçlarınıza ve koşullarınıza uygun doğru çayı seçin.

Diyabetiniz varsa, doktorunuzun bu bitki çayını günlük diyetinizle onayladığından emin olun.

Tadım Profili:

Zeytin Yaprağı Çayı çok eşsiz ve hoş bir tada sahiptir ve diğer çaylardan çok farklıdır. Tanınabilir bir şeyle karşılaştırma yapmamız gerekirse, çok hafif veya zayıf bir yeşil çayla karşılaştırılabilir, ancak çok hoş ve belirgin bir tada sahiptir. Damakta hafif bir acılık fark edilebilir. Bu, esas olarak oleuropein ve hidroksitirosol bileşenlerinden kaynaklanmaktadır. Çay üç dakika veya daha uzun süre demlenirse rengi koyulaşır, tadı daha belirgin olur ve acılığı daha yoğun hale gelir. Zeytin yaprağının suda çözünen, iyileştirici kimyasallarından daha fazlasını içerdiğinden, demleme ne kadar güçlü olursa (yaprakları daha uzun süre demlerseniz), daha yüksek tıbbi değerler içerecektir.

Zeytin Yaprağı ve Yeşil Çay:

Zeytin Yaprağı Çayı, Yeşil Çay için ideal bir alternatiftir - çünkü tamamen kafeinsizdir! Kafeinin zararlı etkileri olmadan bir enerji artışı alabilirsiniz. Zeytin yaprağının ayrıca yeşil çayın antioksidan kapasitesinin iki katına ve C vitamini içeriğinin dört katına sahip olduğu gösterilmiştir.

Zeytin Yaprağı Çayı Tüketim Dereceleri:

Birçok bitkisel ilaçta olduğu gibi, günde tüketilen miktar, onu bir sağlık toniği olarak mı yoksa vücudunuzun ciddi bir enfeksiyon veya hastalıkla başa çıkmasına yardımcı olmak için mi içtiğinize bağlı olacaktır.

Mükemmel bir genel sağlık toniği için: Günde 1 ila 3 bardak, açık kehribar rengi, 3 ila 5 dakika demlenmiş.

Yüksek düzeyde stres veya hastalıkla mücadele eden zayıflamış veya aşırı çalışan bir bağışıklık sistemine yardımcı olmak için: Günde 2 ila 5 bardak daha koyu, daha acı bir tada sahip, 5 ila 15 dakika demlenmiş çay.

Mükemmel Bir Bardak Zeytin Yaprağı Çayının Yapılışı:

Kaliteli temiz su ile başlamak önemlidir. İstenilen miktarda suyu kaynatın ve yaprakların yanmaması için üzerine dökmeden önce biraz soğumasını bekleyin. Bu, tada yardımcı olur ve fitokimyasalların zarar görmesini önler. Dilerseniz zeytin yaprağı çayınızı aşağıdaki ücretsiz katkılardan ve bitkilerden herhangi biriyle tatlandırabilirsiniz: Bal, Limon, Süt, Tarçın, Gül Yaprakları, Nane veya Lavanta Çiçeği.

Zeytin Yaprağı Buzlu Çay:

İnfüzyonunuzun soğumasına izin verin ve serinletici sağlıklı bir içecek olarak 2 güne kadar tadını çıkarmak için buzdolabında saklayın.

Zeytin Yaprağı Çay Deposu:

Zeytin yaprağı çayınızı ağzı kapalı ambalajında serin, karanlık ve kuru yerde muhafaza etmek kaydıyla 2 yıla kadar saklayabilirsiniz. Ayrıca, tüm Zeytin Yaprağı Çayı paketlerimizin doğrudan arka etikette yazılı bir son kullanma tarihi olduğunu unutmayın.
 
Ö

Ösgee

Üye
Mesajlar
5
Puanları
1
Merhaba canım bende bu çayı zayıflamak için kullancam hangi markayı önerirsin aktarlarda varmıdır bu çay.
 
 • Konu Sahibi Konu Sahibi
 • #3
esrose

esrose

Üye
Mesajlar
26
Puanları
1
Canım aktarlarda vardır ancak zeytinyağı satan dükkanlara sor orjina kaliteli marka olmasına dikkat et.
 
Aktarcı

Aktarcı

Üye
Mesajlar
15
Puanları
1
Zeytin yaprağı suyu saç losyonu içinede katılıyor saç derisinde antioksidan etki göstererek kepeği, kaşıntıyı önlemede faydası vardır.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

P
Cevaplar
1
Gösterim
411
Yalçınakan
Y
K
Cevaplar
1
Gösterim
161
M
G
Cevaplar
3
Gösterim
385
T
K
Cevaplar
1
Gösterim
240
yenike
Y
C
Cevaplar
3
Gösterim
385
letter
L
C
Cevaplar
1
Gösterim
840
Fearless
F

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Sponsor Bağlantı

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
13
Çevrim içi ziyaretçiler
10
Toplam ziyaretçi
23
Robots
11
Üst Alt