Aspirin saçı gürleştirir mi ?

S

sivalanta

Üye
Mesajlar
13
Puanları
1
Aspirin, genellikle ağrı ve iltihaplanma için insanlara reçete edilen bir ilaçtır. Bazı durumlarda, kalp krizi geçirme olasılığı daha yüksek olan hastalarda kanın pıhtılaşma riskini azaltmak için kullanılır.

Bilmediğiniz şey, aspirinin bazı saç dökülmesi sorunları için de etkili bir çare olabileceğidir. Burada aspirinin saçlarınız için neler yapabileceğine ve ne kadar etkili olabileceğine bakacağız.

Aspirin saçı gürleştirir mi


Aspirin başlangıçta söğüt ağacı kabuğundan elde edilen özlerden yapılmıştır. Sümerler döneminden beri doğal bir analjezik olarak kullanılmıştır. Ancak bugün bildiğimiz ağrı kesici ancak 1899'da kullanıma geçti. Ağrı kesici, dünyada en çok kullanılan ilaçlardan biridir ve çoğu evde temel gıda maddesidir. Fakat saç dökülmesi için aspirin tam olarak nasıl kullanılabilir?

Aspirin saç için çeşitli faydaları olan asetilsalisilik asit içerir. Bu asit bir salisilik asit formudur ve kepeklerin kolay ve hızlı bir şekilde giderilmesine yardımcı olur. Salisilik asit saç derisini temizler, ölü hücreleri ve yağı uzaklaştırır ve oksijeni saç köklerine aktarır. Aynı zamanda bir kese görevi görür ve anti-inflamatuar özellikleri ile kafa derisi iltihabını hafifletmeye yardımcı olur.

Aspirin, kepek önleyici şampuanlarda yaygın olarak kullanılır.​

Kepek şampuanlarının çoğu, aspirinin ana bileşeni olan salisilik asit içerir. Eşsiz moleküler yapısı nedeniyle salisilik asit, kafa derisine derinlemesine nüfuz edebilir ve gözenekleri tamamen temizleyebilir. Bu, sebum birikmesini önler ve saç foliküllerini açar. Sebum, erkeklerde ve kadınlarda saç incelmesine ve saç dökülmesine neden olan bir hormon olan DHT'yi içerir.

Çalışmalar ayrıca salisilik asidin mantar enfeksiyonu, seboreik dermatit veya sedef hastalığı gibi çeşitli durumların neden olabileceği kafa derisi pullanmalarını giderme kabiliyetini de kanıtlamıştır.

Saç Dökülmesi İçin Aspirin Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Kuru ve kimyasal olarak zarar görmüş ince saçlarınız varsa salisilik asit sizin için önerilmez. Aspirin, derinlemesine temizleme ve aşırı sebum üretimini önleme özelliği nedeniyle yağlı saçlarda en iyi şekilde kullanılır.

Saç için aspirin kullanmanın bekleyebileceğiniz bazı faydaları şunlardır:​


  • Saçınızı daha parlak hale getirir: Saçınız donuk görünüyorsa ve aranan parlaklıktan yoksunsa, şampuanınıza biraz aspirin eklemeyi denemelisiniz.
  • Saç uzamasını iyileştirir: Saç derinizi ve saçınızı ovma olarak aspirin kullanmak saç köklerine giden kan akışını uyarır ve bu da saçınızın uzama hızını artırmaya yardımcı olur. Saç ekiminden sonra da büyümeye yardımcı olabilir.
  • Saç renginizi eski haline getirin: Sert su, ısıyla şekillendirme, ürün birikmesi ve günlük olarak parlak güneş ışığına ve serbest radikallere maruz kalma nedeniyle saç renginiz solabilir. Aspirin bunu düzeltmeye yardımcı olabilir.
Öte yandan, günlük aspirin alanlara, kellikle mücadele etmeye çalışıyorlarsa, Rogaine gibi topikal çözümlerle birlikte almamaları tavsiye edilir. Bunun nedeni, Minoxidil'in etkisini ortadan kaldırma gibi olumsuz yan etkilere sahip olduğu gösterilmiştir.

Aspirin Nasıl Saç Bakım Ürününe Dönüştürülür?​

Saç bakımı rutininize aspirin dozları uygulamak için tabletleri ezerek toz haline getirin. Daha sonra diğer bileşenlerle karıştırılabilir ve şampuan veya saç maskesi olarak kullanılabilir. Saçlarınız ilk kullanımdan sonra zaten parlak hale gelecektir. Bununla birlikte, saç için aspirin kullanmanın diğer sonuçlarını görmek için, bir ay içinde haftada bir veya iki kez denemenizi öneririz.

Aspirini saç derinize ovma olarak uygulamak istiyorsanız, işlemi yalnızca haftada bir kez yapın. Saçınız için ne kadar iyi olursa olsun, aşırı pul pul dökülmenin ters etkisi olabilir ve artan yağ üretimini tetikleyebilir, ayrıca saç millerinin etrafındaki koruyucu kalkanı yok edebilir.

Saç maskesi olarak aspirin kullanmak
Aspirin saç maskesi yapmak için 1-2 yemek kaşığı bal, iki ezilmiş aspirin tableti ve biraz su karıştırın. Daha sonra karışımı ıslak saça uygulayın, 30 dakika bekletin ve şampuanla durulayın. Başka bir saç maskesi kullanıyorsanız, ona biraz aspirin tozu ekleyebilirsiniz.

Şampuan içinde aspirin
3-4 aspirin tabletini ezin ve tozu şampuan şişenize ekleyin. Karışımı ıslak saça uygulayın, saç derisinin her yerini iyice ovalayın, birkaç dakika bekletin ve durulayın.

Aspirin ile birlikte hangi şampuanın daha iyi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Elithair'de, saç büyümesini artırmaya yardımcı olmak için formüle edilmiş şampuanımız gibi sülfat ve paraben içermeyen şampuanları kullanmanızı öneririz. Saç köklerini uyarmak için keratin, biotin ve niasin gibi güçlü besinler içerir.
 
R

Rahman

Üye
Mesajlar
8
Puanları
1
Yani aşırı sebum üretimini önlersek dht azalmış mı oluyor?
 
L

lusyus

Üye
Üye
Mesajlar
89
Puanları
6
Günlük 5 mg biotini en az 6 ay kullanın saçları gürleştirir.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
0
Gösterim
37
Mustafa karaca
M
M
Cevaplar
1
Gösterim
50
T
O
Yeni tedavim
isabel
Cevaplar
8
Gösterim
505
I
D
Cevaplar
2
Gösterim
290
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
429
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
428
O

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
40
Çevrim içi ziyaretçiler
22
Toplam ziyaretçi
62
Robots
2
Üst Alt