Azelaik Asit Dht İnhibitör Saç Dökülmesi İçin Faydası

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Chemist
  • 344 Görüntülenme
  • 5 Yorum
C

Chemist

Onursal Üye
Moderatör
Mesajlar
111
Puanları
16
Azelaik Asit Dht İnhibitör Saç Dökülmesi.jpg


Yaşlandıkça saç seyrelmesi veya kellik yaşamaya başladıysanız androgenetik alopesi (erkek ve kadın tipi saç dökülmesi) olabilir. Bu yaygın saç dökülmesi türü, başa çıkmak için çok sinir bozucu olabilir. Ancak, yardımcı olabilecek çözümler var. Azelaik asit, androgenetik alopesi için çok güçlü bir maddedir.

Azelaik Asit Nedir?​

Azelaik asit, dikarboksilik asit ailesindeki organik bir bileşiktir. Doğal olarak oluşur ve cilt, kepekli tahıllar, çavdar, arpa, hayvansal ürünler ve diğer bu tür kaynaklarda bulunur.

İnsanlar için azelaik asit enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur ve antibakteriyel, antioksidan, gözenek tıkayıcı, cilt lekesi tedavisi ve iltihap önleyici olarak işlev görür. Yani azelaik asitten çok fazla fayda görüyoruz.

Yararları, azelaik asidin istenmeyen protein sentezini azaltma ve yağ bezi aktivitesini kontrol etme yeteneği ile tanınmasına yol açmıştır. Yaygın olarak iki inflamatuar cilt durumu olan akne ve rozaseayı tedavi etmek için kullanılır.

Bu aynı özelliklerin çoğu, onu saç dökülmesi için etkili bir tedavi haline getirir. Özellikle DHT'yi bloke ettiği bilinmektedir.

DHT Nedir?​

Dihidrotestosteron, testosterondan beş kat daha güçlü olan bir androjendir (erkeklik hormonu). Erkek cinsiyet özelliklerinin (erkeklere özgü tüm fiziksel özelliklerin) gelişmesine yardımcı olan önemli bir hormondur. Buna göğüs, sırt ve yüzdeki kılların gelişimi de dahildir.

Ne yazık ki, DHT kafa derisindeki saçların büyümesine de zararlı olabilir. Saç kökleriniz bir döngü içinde şu aşamalardan geçer: anagen, katagen ve telojen. Anagen evresinde saçlarınız uzar. Katagen faz geçişlidir ve folikülünüzün kendini yenilemesine izin verir. Telojen evresi bir dinlenme dönemidir.

DHT, saç köklerinin büzülmesine ve telojen fazda daha fazla zaman geçirmesine neden olarak anagen fazı kısaltır. Başka bir deyişle, saçlarınız daha az uzar. Sonuç olarak, saç folikülleri kafa derisinden çıkmaya yetecek kadar saç üretmeyi bırakacaktır.

DHT erkekler için özellikle gelişim ve ergenlik döneminde çok önemliyken, fazlası saç dökülmesinin istenmeyen yan etkisine neden olabilir. Bu nedenle, birçok saç tedavisi kafa derisinde DHT'yi engellemeye odaklanır.

Azelaik Asitin DHT Üzerindeki Etkisi​

DHT, serbest testosteronu DHT'ye dönüştüren 5-alfa-redüktaz adı verilen bir enzim tarafından üretilir. Azelaik asit, bu enzimi inhibe ederek DHT'yi bloke etmeye yardımcı olur. Bu süreç, 5-alfa-redüktazın serbest testosteron yerine azelaik asidi "yutmasına" neden olarak çalışır.

Finasterid gibi benzer şekilde çalışan başka maddeler de vardır. Bununla birlikte, bunların çoğu doğal olarak meydana gelmez ve daha sık yan etkilere sahiptir. Tersine, azelaik asidin yalnızca kullanıcıların %1'inden daha azında yan etkilere neden olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, bunlar uygulama tarafının nispeten hafif tahrişidir.

Azelaik asit, bir DHT engelleyici olarak en iyi bilinen özelliklerden bazılarına sahiptir. Birkaç çalışma, saç büyümesini teşvik etmede etkili olabileceğini göstermiştir. Ayrıca diğer popüler tedavilere kıyasla yüksek bir biyoyararlanım ve üstün toksikolojik profile sahiptir.

Azelaik Asit ve Saç Büyümesi​

Azelaik asidin saç büyümesini teşvik etmek için kullandığı birincil mekanizma, 5-alfa-redüktaz inhibisyon özellikleridir. Ancak, basitçe DHT'yi engellemekten bile daha etkili görünüyor. Bir antibakteriyel, antioksidan ve anti-inflamatuar madde olarak azelaik asit, saç dökülmesine katkıda bulunan diğer birçok faktörle savaşabilir.

Ayrıca, son araştırmalar, saç dökülmesinin genetik bir formu olan alopesi areataya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Alopecia areata, kelliğe neden olmak için farklı mekanizmalara sahiptir ve tedavisi androgenetik alopesiden daha da zordur. Bu, azelaik asidin yerleşik DHT bloke edici özelliklerinin ötesinde kapsamlı bir saç dökülmesi tedavisi olduğunu göstermektedir.

Azelaik asit, saç büyümesini de destekleyen diğer bileşenlerle birlikte kullanıldığında en etkili olsa da, tek başına yardımcı olabilir. Kontrollü çalışmalar, bu maddeyi kullanan hastalarda saç dökülmesinin azalması ve büyümenin artmasıyla sonuçlanmıştır.
 
E

erbay

Üye
Mesajlar
13
Puanları
1
Hocam hangi formu daha etkili olur? Krem veya toz formu hangisini kullanalım?
 
D

Dejampe

Üye
Mesajlar
12
Puanları
1
Bende merak ediyorum konuyu takipteyim.
 
F

Fearless

Üye
Mesajlar
7
Puanları
1
Dostum azelaik asiti bir kaç sitede araştırma yaptım saç için fda dan onayı varmış.
 
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
  • #5
C

Chemist

Onursal Üye
Moderatör
Mesajlar
111
Puanları
16
Dostum azelaik asiti bir kaç sitede araştırma yaptım saç için fda dan onayı varmış.
Akne için fda onayı var diye biliyorum ama akne ile saç dökülmesi mekanizması neredeyse aynı
 
PLAYMAKERS

PLAYMAKERS

Üye
Mesajlar
40
Puanları
8
Hocam hangi formu daha etkili olur? Krem veya toz formu hangisini kullanalım?
İkiside etkisi aynı ama kullanımı farklı serum içindeki azelaik her tarafa uygulanması bakımından daha ektili olur. Krem her tarafa uygulanamaz ve belli bir süre sonra gözenekleri tıkama yapabilir
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
0
Gösterim
37
Mustafa karaca
M
M
Cevaplar
1
Gösterim
50
T
O
Yeni tedavim
isabel
Cevaplar
8
Gösterim
505
I
D
Cevaplar
2
Gösterim
290
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
429
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
428
O

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
36
Çevrim içi ziyaretçiler
22
Toplam ziyaretçi
58
Robots
3
Üst Alt