D Vitamini eksikliği saç dökülmesi yapar mı?

C

Chemist

Onursal Üye
Moderatör
Mesajlar
111
Puanları
16
Alopesi olarak da bilinen saç dökülmesi, hormonlar, genetik, yaşam stresi ve ilaçlar dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Saç dökülmesi bazen düşük D vitamini seviyeleri de dahil olmak üzere bir vitamin eksikliğinin işareti olabilir. İşte D vitamininin saç dökülmesini nasıl etkileyebileceği ve bu konuda ne yapılacağı hakkında daha fazla bilgi.

D Vitamini eksikliği saç dökülmesi yapar mı.jpeg

D Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olabilir mi?​

D3 vitamini deride keratinositler tarafından metabolize edilir. Bunlar saç, tırnak ve derideki bir protein olan keratini işleyen deri hücreleridir. Vücutta yeterli D vitamini olmadığında, saç köklerindeki keratinositler saç büyümesini ve dökülmesini düzenlemekte zorlanırlar.

Chicago'da bir dahiliye doktoru olan Dr. Arielle Levitan, "D vitamini eksikliği ile alopesi arasında bir bağlantı vardır ve genellikle erkeklerde veya kadınlarda saç incelmesi veya saç dökülmesinin yaygın nedenlerinden biridir" diyor.

Uluslararası Moleküler Bilimler Dergisi'nde 2017 yılında yapılan bir inceleme , düşük D vitamini düzeylerinin aşağıdakilerle bağlantılı olduğunu buldu:

  • Telogen effluvium veya aşırı saç dökülmesi
  • Alopesi areata, saçların kümeler halinde döküldüğü bir otoimmün bozukluk
  • Kadın tipi saç dökülmesi
Indian Dermatology Online Journal'da 2019 yılında yapılan bir araştırma, D vitamini eksikliklerinin zamanla saç dökülmesini kötüleştirebileceğini buldu. International Journal of Trichology tarafından 2016 yılında yapılan bir araştırma, saç dökülmesi olan genç insanlar arasında kadınların daha fazla D vitamini eksikliği gösterdiğini buldu.

D Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesini Önleyebilir mi?​

D vitamini eksikliği saç dökülmesine katkıda bulunuyorsa, D vitamini takviyeleri yardımcı olabilir. D vitamini bir hap halinde gelebilir veya saç dökülmesini tedavi etmede umut vaat eden bir sedef ilacı olan kalsipotriol gibi kremler yoluyla cilde uygulanabilir.

"D vitamini takviyesi çoğu zaman yardımcı olabilir, çünkü çoğu insan saç dökülmesini düzeltmede - diğer temel besinlerle birlikte - tipik olarak demir, C vitamini ve biyotin - eksiktir. Kesinlikle mevcut saçların kalınlaşmasına yardımcı olur, ”diyor Levitan. "Alınacak miktar, kişinin ihtiyaçlarına, kim olduklarına, güneşe maruz kalma durumuna ve diğer tıbbi sorunlara bağlı olarak değişir."

10 ila 30 dakika güneşe maruz kalmak D vitamini almanın bir yoludur, ancak bu cilt kanseri risklerini artırabilir . D vitamini oluşturmak için gereken güneş miktarı, cilt tipinize, cildinizin ne kadar maruz kaldığına ve nerede yaşadığınıza bağlı olarak değişir. Levitan'a göre, günde 800 ila 2.000 IU veya 20 ila 50 mikrogram D vitamini almak genellikle yeterlidir ve "çok fazlası toksisiteye neden olabilir." Bazı insanlar optimum kan seviyelerini korumak için günde 5.000 IU'ya ihtiyaç duyar ve maksimum biyoyararlanım için sabahları Magnezyum ile D Vitamini alınmalıdır.

Otoimmün koşullardan kaynaklanan alopesi veya vücudun kendi saç köklerine saldırdığı hastalıklar söz konusu olduğunda, bir doktora görünmek en iyisidir. Örneğin, Ulusal Alopesi Areata Vakfı'na göre alopesi areata tedavileri steroid enjeksiyonlarını ve kremleri içerebilir. American Journal of Translational Research dergisinde 2019 yılında yapılan bir incelemeye göre, araştırmalar düşük D vitamini düzeylerini alopesi areata ile ilişkilendirirken, kesin mekanizma henüz anlaşılamamıştır.
 
L

Leo

Üye
Mesajlar
16
Puanları
1
Hocam geniş açıklamalar için teşekkürler devit 3 günde kaç damla almamız gerekiyor saç için
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

O
Yeni tedavim
oscar
Cevaplar
6
Gösterim
427
oscar
O
D
Cevaplar
2
Gösterim
262
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
403
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
406
O
A
Cevaplar
1
Gösterim
239
DijitalDoctor
DijitalDoctor
B
Cevaplar
1
Gösterim
375
erdemir
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
1
Toplam ziyaretçi
1
Robots
4
Üst Alt