Doğum Kontrol Hapı Saç Gürleştirme

• Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Esra
  • 361 Görüntülenme
  • 3 Yorum
Esra

Esra

Üye
Üye
Doğum Kontrol Hapı Saç Gürleştirme

Oral doğum kontrol hapları bazı kadınlarda saç dökülmesine neden olabilir. Ancak genel olarak bakıldığında içinde bulunan östrojen ve progesteron antiandrojenik etkileri sayesinde özellikle androgenetik alopesi olanlar için aslında etkili bir saç dökülmesi tedavisi olabilir.

Bir çok kadın bir çeşit doğum kontrol hapı kullanmıştır. Ancak cildimiz üzerindeki etkilerinin farkında olsak da, bazen saç derimizin ve saçımızın durumunu değiştirme şekli daha az bilinir. Bu tür ilaçların içinde bulunan hormonlar vücutta tüylenmeleri azaltırken saçlara faydalı etkiler sağlar.

Hormonlar saç derisini ve saçı nasıl etkiler?​

Saç, üç evreli döngüler halinde uzar; anagen (büyüme) fazı, katagen (geçiş) fazı ve telojen (dinlenme) fazı. Bu döngüler kısmen hormonlar tarafından kontrol edilir, bu nedenle doğum kontrol hapı almak saç büyümemizi etkileyebilir - bu hem olumlu hem de olumsuz sonuçlara yol açabilir. Saç foliküllerinizin hormonlara tepki verme derecesi, genetik dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır.

Bazı kadınlar, örneğin kadın tipi saç dökülmesi ve polikistik over sendromu olanlar gibi 'hormonal saç dökülmesi' yaşayabilir. Bu kadınlar, saç dökülmesine sebep olabilecek daha yüksek androjen seviyelerine (erkek hormonları) sahip olma eğilimindedir.

Farklı doğum kontrol hapları var mı?​

İki farklı doğum kontrol hapı türü vardır: sentetik östrojen ve progesteron hormonları içeren kombine haplar; ve sadece sentetik progesteron içeren 'mini haplar'.

Doğum kontrol hapı almak saçınızı gürleştirebilir mi, hızlı uzatabilir mi?​

Bazı kadınlarda saç kökleri doğal olarak androjenlere karşı daha duyarlı olabilir ve bu da saç dökülmesine katkıda bulunabilir. Bazı doğum kontrol hapları anti-androjeniktir ve daha yüksek östrojen seviyelerine sahiptir, bu nedenle saçın daha uzun süre büyüme aşamasında kalmasına yardımcı olurlar. Bu tür haplar hormonal saç dökülmesi olan kadınlara yardımcı olabilir. Zamanla saçların gürleşmesine katkıda bulunurlar. Bazı durumlarda saçları güçsüz olan kadınlarda ilk başlarda dökülmeler de artış görülmesi normaldir.

Doğum Kontrol Hapı almak saç dökülmesine veya incelmesine neden olabilir mi?​

Bazen evet diyebiliriz. Özellikle androjenlere duyarlı saçlarınız varsa, bazı haplar 'daha yüksek androjenik aktiviteye' sahip oldukları için saç dökülmesinin artmasına neden olabilir. Bunlar tüylerin daha uzun süre dinlenme 'telojen' fazında kalmasına neden olabilir.

İlaç kullanımını durdurmak bazen östrojendeki ani düşüş nedeniyle saçın dökülme aşamasına çok hızlı girmesine neden olabilir - bu durumda 'telogen effluvium (TE)' adı verilen yaygın, geçici bir saç dökülmesi tipine neden olur. Saç, genellikle yaklaşık altı ay sonra tekrar uzar.

Bu herkesin başına gelecek mi?​

Neyse ki hayır! Saçınızın hapı almaya tepki verip vermeyeceği, genetik dahil bir dizi faktöre bağlıdır. Pek çok kadın, hapı alarak saçlarının büyümesinde herhangi bir değişiklik fark etmeyecektir.

Peki doktorumdan saçlarımın uzamasına yardımcı olacak bir hap vermesini isteyebilir miyim?​

Bazı durumlarda doktorunuz veya dermatoloğunuz içinde daha yüksek düzeyde östrojen bulunan bir doğum kontrol hapı önerebilir. Bu haplar 'anti-androjenik'tir. Hormonal saç dökülmesi olan kadınlarda faydalıdırlar, ancak kan pıhtısı geliştirme riski daha yüksektir. Bu nedenle, dikkatli ve sadece gerektiğinde kullanılmalıdırlar.

E

Esvet

Üye
Abla şampuan içine karınca faydası olmuyo diyorlar doğru mu sizce bende şampuan içine katmıştım diane35 şişe içine 21 tane attım kullanıyorum hızlı saç uzamasını sağlamaz mı?

S

Simel

Üye
Ben kullanıyorum ve faydasınıda görüyorum memnunum yani

Z

zeynep

Üye
Diane 35 saç losyonu deneyecem bu formülü ama ne kadar zamanda sonuc verir?

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
0
Gösterim
37
Mustafa karaca
M
M
Cevaplar
1
Gösterim
50
T
O
Yeni tedavim
isabel
Cevaplar
8
Gösterim
509
I
D
Cevaplar
2
Gösterim
292
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
429
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
431
O

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
3
Toplam ziyaretçi
3
Robots
68
Üst Alt