Egzama İçin Hangi Şampuan Kullanılmalı?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Invincible
  • 292 Görüntülenme
  • 1 Yorum
I

Invincible

Üye
Moderatör
Mesajlar
58
Puanları
1
Saç derisinde kepek, kaşıntı, yağlanma olan bir çok kişi sıklıkla egzama için hangi şampuan kullanılmalı sorusunu araştırma yapıyorlar. Egzama saçlı deri rahatsızlıkların en çok görülen problemlerden biridir ve bir çok insan bu sorundan dolayı bir çok ürün kullanamıyorlar. Egzamanın neden olduğu kaşıntılı, pul pul saç deriniz varsa en iyi 7 şampuan bunları mutlaka araştırmanızı önerebilirim. Egzama en sık hangi bölgelerde oluşur;
  • Egzama genellikle dirseklerin iç kısımlarında, dizlerin arkasında ve ellerde oluşur, ancak kafa derisinde de ortaya çıkabilir.
  • Saç derisindeki egzamaya "seboreik dermatit" denir ve cildi kuru, kaşıntılı ve pul pul bırakabilir.
  • Kuru ciltler için tasarlanmış bir şampuan tahrişi hafifletmeye yardımcı olabilir.
Egzama İçin Hangi Şampuan Kullanılmalı.jpg

Tipik olarak elleri, dirseklerin iç kısımlarını ve dizlerin arkasını etkileyen egzamayı düşünürüz , ancak cilt durumunun mevcut olduğu diğer bir ortak alan kafa derisidir. Bu tıbbi olarak seboreik dermatit olarak bilinir. Dermatolog Sharon Belmo , POPSUGAR'a “Kelimenin tam anlamıyla 'cilt iltihabı' anlamına gelen dermatit, egzama için başka bir kelimedir” dedi. Seboreik dermatit, yüz ve kafa derisi gibi yağ bezlerinden zengin bölgeleri etkileyen yaygın bir egzama şeklidir ve her yaşta görülebilir. Bebeklerde beşik kapağı aslında bir seboreik dermatit şeklidir.

Dr. Belmo, egzama, cildin "kırmızı [veya bazen ciltte daha koyu kahverengi], ağrılı, kaşıntılı, kuru ve pul pul olmasına neden olabilen yaygın bir durumdur" dedi. Gençlerde ve yetişkinlerde seboreik dermatit söz konusu olduğunda, durum aşırı kepek, kızarıklık ve kafa derisinde kaşıntıya neden olabilir. Dr. Belmo, "Ayrıca yüzde, özellikle kaşlarda, burun ve kulak çevresinde kızarıklık, kuruluk ve pullanmalara neden olabilir. Daha koyu ten tonlarında bazen cildin renginin açılmasına neden olabilir" diye ekledi. Seboreik dermatitin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, cildin malassezia adı verilen yaygın bir maya türünün aşırı büyümesine aşırı tepki vermesi nedeniyle olabileceğini açıkladı.

Tüm bu faktörler, seboreik dermatitiniz olduğunda ve saç bakımı ve daha spesifik olarak şampuan satın alırken kafa karıştırıcı ve yanıltıcı hale getirebilir. Bununla birlikte, kafa derisi egzaması olan herkesin özel bir şampuana ihtiyacı yoktur; Cadogan Clinic'te dermatolog ve Eczema: How to Ditch the Itch kitabının yazarı Amélie Seghers, yalnızca durumunuz kaşıntılı veya pul pul ise veya tabii ki bir doktor tavsiye ettiyse, bir tanesine ihtiyacınız var.

"Çinko pirition, selenyum sülfür veya kömür katranı gibi içerikli şampuanlara dikkat edin (yan not: kömür katranının güçlü bir kokusu vardır), çünkü bunların hepsinin kepek önleyici ve/veya mantar önleyici özelliklere sahip olması, kaşıntı ve dökülmeye yardımcı olur," dedi. Dr. Belmo hafif vakalar için bu yeterli olabilir. "Ketokonazol içeren şampuanları da deneyebilirsiniz. Bu antifungaldir ve bu nedenle ciltteki mayaların azalmasına yardımcı olabilir" diye ekledi. Buna ek olarak, Dr. Belmo, salisilik asidin kafa derisindeki pullanmayı azaltmaya da yardımcı olabileceğini kaydetti.

Dr. Seghers, kaçınılması gereken şeyler söz konusu olduğunda, bunun nemlendiricilerle aynı genel kuralı izlediğini söyledi : Parfüm kokulu şampuanlardan kaçının ve nazik formülasyonları tercih edin. Bazı hastalarının, genellikle kafa derisi üzerinde çok nazik oldukları için bebek şampuanlarından fayda sağladığını söyledi.

Bu tür şampuanları kullanmaya başladıktan sonra Dr. Belmo, kepek veya kabuklanma kontrol altına alınana kadar haftada iki veya üç kez yeni bir şampuan, ardından bakım olarak haftada bir kez kullanılmasını tavsiye etti. "İyice köpürtmeye çalışın ve durulamadan önce yaklaşık beş dakika kafa derisinde bırakın" dedi.

Saç derisi egzaması için özel olarak formüle edilmiş bazı dermatologlar tarafından önerilen şampuanlar vardır. Bu tip ürünlerde egzamaya iyi gelebilir.

Şampuan İçine Salisilik Asit Katabilirsiniz​

Salisilik asit yağ çözücü etkisi vardır ve uygulandığı alandaki kepeği, kabuklanmayı, yağlanmayı derinlemesine temizleyerek kısa sürede başarılı sonuçlar verebilir. Salisilik asit bildiğiniz Aspirin 500 mg'lik olan ilacın ana etken maddesidir. Şampuan içine 3-4 tane atacağınız aspirin ile saçlarınızı güzelce yağdan, kirden, kepekten arındırabilirsiniz. Düzenli olarak 3 güne 1 salisilik asi içeren şampuanla saçlarınızı ılık su ile yıkarsanız etkisini görebilirsiniz. Günlük olarak saç yıkamaktan kaçının. Çünkü her gün saç yıkamak saç derisini pH derecesini bozabilir ve aşırı yağlanmayı tetikleyebilir.
 
Kınık

Kınık

Üye
Mesajlar
14
Puanları
1
Konazal Şampuan kullanılabilir,eğer etki etmiyorsa dermovote saç losyonu kullanımı yapıyor yine bir yakınım onu deneyebilir
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

O
Yeni tedavim
oscar
Cevaplar
6
Gösterim
398
oscar
O
D
Cevaplar
2
Gösterim
244
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
381
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
381
O
A
Cevaplar
1
Gösterim
223
DijitalDoctor
DijitalDoctor
B
Cevaplar
1
Gösterim
360
erdemir
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
40
Çevrim içi ziyaretçiler
20
Toplam ziyaretçi
60
Robots
3
Üst Alt