Erken yaşta saç dökülmesi tedavisi

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 144 Görüntülenme
  • 1 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Günümüzde saç dökülmesi orta yaşlı erkeklerden ziyade 20-36 yaş arasındaki gençlerin önemli sorunlarından biri haline geldi. Son yıllarda yapılan araştırmalar saç dökülmesi yaşının gittikçe düştüğünü özellikle genç erkeklerde görülme sıklığının arttığını göstermiştir. Gençlerin en büyük kabusu haline gelen saç dökülmesi türlerinin en başından gelen androjenik alopesi tipi saç dökülmesi kişinin psikolojik durumunu olumsuz etkilemesi yanında özgüveninin de ciddi derecede düşürmektedir. Ciddi derecede saç kaybı özellikle tepe bölgelerde ve vertex bölgesinde açılmalar kişide güven kaybından tutun da iç dünyasında yaşadığı travmalara kadar çok sayıda soruna neden olabilmektedir.

Çok ciddi daç kayıpları özellikle de erken yaşlarda görülen kelleşme durumu gençlerde özgüveni düşüren ve bireyi kendini toplumdan soyutlar hale getiren önemli bir sorun. Bu sorunu yaşayan pek çok genç genç kişiler çevresinde ve iç dünyasında maruz kaldığı yaklaşımlar nedeniyle bir eksiklik hissediyor. Her ne kadar çevresinde olumlu bir izlenim verse de kişinin iç dünyasında önemli bir psikolojik rahatsızlık duymaktadır. Erken yaşta saç kayıpları gençleri 10 yaş yaşlı göstermesine neden olarak bireyi olduğundan daha yaşlı gösterebilmektedir. Bu nedenden bazı genç erkekler erken yaşlarda saçlarını kazıtmak zorunda kalmaktadır. Biz bu tip sorunları gençler yaşamasın diye elimizden gelen tedavi seçeneklerini en yan etkisiz şekilde sunmaya çalışıyoruz.

Saçlar Herkeste Dökülebilir Ancak 50 teli geçerse dikkat edilmeli​

Her bireyde günlük olarak belirli sayıda saç dökülmesi yaşanabilir bu durum günlük 10-20 20 saç teli dökülmesi normal olarak kabul edilen bir durumdur. Ancak çok sayıda saç dökülmesi fark edildiğinde özellikle tarama sırasında ya da duş sırasında yıkamada ellerde aşırı miktarda yoğun saç telleri görülüyorsa bu duruma bir an önce önlem alınması gereklidir. Dökülme sayısı günlük 100 TL açıyorsa bu aslında size bir alarm verildiğinin işaretidir. Eğer hastanın günlük saç kaybı 100 telin üzerindeyse ve dökülmeler öbekler halinde gerçekleşiyorsa vakit kaybetmeden bir bir cilt doktoruna başvurup acil önlem alması gerekiyor. Doktor hastaya bir takım testler yapar eğer bu testlerde vitamin eksikliği mevsimsel geçişler ya da başka hastalıklardan dolayı kaynaklanma varsa mevcut tedavi seçenekleri uygulanır. Ancak genetiksel erkek tipi dökülme mevcut ise minoxil ve finansal tedavisine başvurulabilir. Bununla, yaşanan problemin altında yatan faktörlerin araştırılıp ortadan kaldırılması ya da tedaviyle en aza indirilmesi hedeflenir.

Saç Dökülmesi Erken Yaşlara İndi​

Son yıllarda genç erkeklerde görülen saç seyrelmesi ve kellik durumunun çok erken yaşlarda görüldüğü belirtiliyor. Bu durumun görülmesinde başlıca nedenleri arasında düzensiz ve sağlıksız beslenme, bakım adına yaptırılan uygulamalar ve genetik etki bulunuyor.

Saçlar Şakaklarda Açılmaya Başlıyor​

Erkek tipi saç dökülmesi bayanlar dahil olmak üzere erkeklerde sıklıkla görüken bir durumdur. Saçlar ilk olarak aldığın her iki yanından çekilmeye başlar ve kişideki cen aktivitesinin durumuna göre tepe ve vertex bölgesine doğru ilerleme yapar. Sonunda kişiyi kalıcı kelliğe doğru götürür. Eğer siz de genç yaşlarda şakaklarınızla açıl ma görürseniz bu normal bir durum olarak algılamayıp zaman kaybetmeden bir doktora başvurmalı gerekli tedaviyi saçlar dökülmeden önce uygulamanız gerekmektedir. Saç dökülmesi herkeste aynı derecede ilerlemez günümüzde erkeklerin %50'sinde şakaklar açılmaktadır. Geri kalan diğer kısımda ise genelde kellikte sonuçlanmaktadır. Saçları kaybetmeden önce mutlaka erkenden tedavi seçenekleri uygulanmalı zamanında uygulanan etkili tedaviler ile kalıcı kellik oluşmadan var olan saçlar korunabilir. Buradaki en önemli maksat saçların dökülmeden önce tedaviye başlanılmasıdır. Çok ileri derecede seyrelmiş saçlarda da tedaviler ile başarı yakalama olasılığı bulunmaktadır ancak biraz daha zorlu bir süreç olmaktadır.
 
E

eryılmaz

Üye
Mesajlar
3
Puanları
1
Hocam 23 yaş için proscar kullanmak uygunmudur şakaklarımdaki açıklığın ilerlemesini önlemek için günde 1.25 mg almayı düşünüyorum
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

O
Yeni tedavim
oscar
Cevaplar
6
Gösterim
398
oscar
O
D
Cevaplar
2
Gösterim
244
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
381
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
381
O
A
Cevaplar
1
Gösterim
223
DijitalDoctor
DijitalDoctor
B
Cevaplar
1
Gösterim
360
erdemir
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
0
Toplam ziyaretçi
0
Robots
2
Üst Alt