Minoxidil Kullananlar Resimli

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 1K Görüntülenme
  • 5 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Minoxidil %5 saç spreyi erkek tipi saç dökülmesini önlemeye yönelik geliştirilmiş bir ürün kullananların gördükleri faydalarına-zararlarına baktığımızda genel olarak birçok insan memnun ancak ilk aylarda saç döktüğünden sıklıkla bahsetmektedir. Minoxidil nedir ilk olarak bunu açıklayalım aslen il olarak antihipertansif tansiyon ilacı olarak üretilmiştir, ilacı kullanan kişilerde kıllanma, saç dökülmesinde azalma ve hızlı saç uzaması gibi yan etkiler ortaya çıkınca, saç büyümesini teşvik etmek için topikal bir formülasyonun geliştirilmesine yol açtı.

Minoxidil Kullananlar


Bugüne kadar topikal minoksidil, androgenetik alopesi için temel tedavi seçeneğidir ve diğer saç dökülmesi koşulları için etiket dışı bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Bu ila yaygın kullanılmasına rağmen minoksidilin tam etki mekanizması hala tam olarak anlaşılamamıştır. Bu yazıda topikal minoksidilin farmakolojisi, etki mekanizması, klinik etkinliği ve yan etkileri hakkındaki güncel bilgileri gözden geçirmeyi ve güncellemeyi amaçlıyoruz.

Minoxidil Nedir?​

Minoxidil (Rogaine), saç seyrelmesi sorunu yaşayan kişiler için popüler bir üründür. Ürün jel veya köpük olarak gelir ve günlük olarak saç derinize topikal olarak uygulanması amaçlanmıştır.

İnsanlar dökülen saçlarını tekrar eski haline getirmek için minoxidil kullanmaya ilk başladıklarında, bazıları aslında en azından kısa bir süre için daha fazlasını kaybetmeye başladıklarını fark eder.

Androgenetik alopesinin neden olduğu orta derecedeki saç dökülmesi için minoksidil kullanımını destekleyen çok sayıda klinik çalışma ve tıbbi kanıt vardır . Ama gerçekten işe yarayıp yaramadığını nasıl anlarsınız, özellikle de eskisinden daha fazla saç kaybediyormuş gibi görünüyorsanız?

Rogaine'in neden olduğu saç dökülmesini ele alalım, böylece ne kadar yaygın olduğunu, neyin sebep olduğunu ve endişelenmeniz gerekip gerekmediğini anlayabilirsiniz.

Minoxidil Saç Büyümesini ve Döngüsü Hızlandırır​

Saç kökleriniz büyümenin dört aşamasından geçer. Her folikül aynı anda aynı fazda değildir. Minoxidil'in saç büyümesinin iki aşamasını etkilediğine inanılıyor.

Anajen faz evresi​

Saç büyümesinin anagen aşaması, “büyüme” aşamasıdır. Bu, saçın kökünden dışarı itildiği zamandır. Minoksidil uygulamak anagen fazın uzunluğunu uzatabilir.

Telojen evresi​

Saçınızın telojen aşaması, uzamasının tamamlandığı ancak henüz dökülmeye hazır olmadığı “dinlenme” aşamasıdır. Klınik deneylerde sıçanlarda minoksidil, saçın telojen fazını 20 günden 1 ila 2 güne kısalttığı görülmüştür.

Minoksidil İlk Kullanımda Saç Dökülmesine Sebep Olur mu?​

Minoxidil'in yan etkileri tipik olarak hafiftir. Yaygın yan etkiler arasında hafif kaşıntı ve yanmanın yanı sıra pul pul cilt bulunur. Minoxidil, özellikle ilk kullanmaya başladığınızda saçlarınızın dökülmesine de neden olabilir.

Minoxidil saçınızın dinlenme evresini hızlandırdığı için bazen normalde olduğundan daha hızlı saçlar dökülür. Bu durum saç köklerinin eski saçı atıp yerine daha sağlam saç teli büyümesi anlamına gelir.

Bununla birlikte minoksidil, saçınızın büyüme evresini de uzatır. Bu, başlangıçta biraz saç dökülmesi beklense de, yeni saç büyümesinin kaybettiğiniz saçların yerini alması gerektiği anlamına gelir.

Herkes minoksidilin bir yan etkisi olarak dökülme yaşamazken, bazıları bunu ciddi şekilde yaşayabilir. Bu özel yan etkinin ne kadar yaygın olduğunu araştıran şu anda mevcut istatistikler bulunmamaktadır.

Minoxidilin Sebep Olduğu Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer?​

Minoksidil kullanmaya başladıktan sonra etkileri, sonuçları kişiden kişiye değişiklik gösterir. Genel olarak konuşursak, yaklaşık olarak 8 hafta içinde dökülmeler oluşur bu durum etkili olduğu anlamına gelir. Sonuçları görmeye başlamak için en az 8 ay düzenli, sürekli kullanılması gerekir.. Sonrasında 8 hafta kullanımdan sonra, saç döngüsü biter dökülmeler yavaşlar ve saç büyümesini görmeye başlarsınız.

Eğer kullanalı 8 ay olduysa ve hala saç dökülmesi görüyorsanız bunun minoksidil ile ilgisi olmayabilir. Minoxidil'in sizin için doğru ürün olmaması da mümkündür. 4 aylık kullanımdan sonra çok fazla saçınızın döküldüğünü görürseniz, alternatif tedaviler hakkında doktorunuzla konuşun.

Minoxidil Diğer Yan Etkileri​

Minoxidil'in saç dökülmesine ek olarak başka yan etkileri de vardır. Yan etkiler şunları içerebilir:
  • Kafa derisi kaşıntısı ( kaşıntı )
  • Pullanma, tahriş olmuş cilt
  • Seboreik dermatit, egzama, kepeklenme
  • Kafa derisi foliküliti
  • Hipertrikoz
Bunlar minoxilden dolayı değil de losyon içindeki propilen glikol maddesinden kaynaklanmaktadır. Eğer bu durum çok rahatsızlık duyarsanız foam olan ürünleri tercih edebilirsiniz.

Minoxidil Ne Zaman Etki Eder?​

Minoksidil içeren herhangi bir topikal ürünü kullanmaya başladığınızda bir miktar dökülme normaldir. Saç dökülmesinden endişe ediyorsanız, panik yapıp ürün kullanımını yarıda kesmeyin, bu durumda endişelenmenize gerek yoktur. Minoxidil ile bir saç tedavisine başladıktan sonraki 4 ay içinde dökülme durmazsa, kullanmayı bırakın ve diğer saç büyütme seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Minoxidil Kullanırken Biotin Vitamini Kullanın​

Vitaminler saçlar için çok yararları olan besin kaynaklarıdır. Özellikle saç tellerinin kalınlaşması, sağlıklı saç uzaması için biotin vitamini kullanmak oldukça faydalı olacaktır. Günde 5 mg biotin kapsülleri almak saç tedavinize çok büyük katkılar sağlayacaktır. Çinko, b6, b12, folik asit gibi vitaminler içeren takviye edici gıda kapsülleri kullanmanız yararınıza olacaktır. Hem saç döngünüzü düzene sokar hem de tedaviden alacağınız sonucu hızlandırıp başarı kazandırır.
 
K

Kanaryaci

Üye
Mesajlar
4
Puanları
1
Hocam minoxil kullanalı 4 ay oldu saç dökülmem hala durmadı bırakmam gerekir mi ne yapmalıyım?
 
C

Chemist

Onursal Üye
Moderatör
Mesajlar
111
Puanları
16
Hocam minoxil kullanalı 4 ay oldu saç dökülmem hala durmadı bırakmam gerekir mi ne yapmalıyım?
Tam 1 yıl kullan sonraki aylarda günde bir kez olarak devam etmelisin aksi takdirde saç döngün bozulacak bir çok sorun yaşayacaksın
 
K

kelbey

Üye
Mesajlar
39
Puanları
6
Hiç bulaşmayın bence ben 1 yıl kullandım mükemmel sonuçlar aldım ancak etkisini yitirdi ilk başladığımdan daha kötü oldu şuan etkisi hiç yok başka losyonlar kullanıyorum
 
L

lastmorn

Üye
Üye
Mesajlar
58
Puanları
8
Hiç bulaşmayın bence ben 1 yıl kullandım mükemmel sonuçlar aldım ancak etkisini yitirdi ilk başladığımdan daha kötü oldu şuan etkisi hiç yok başka losyonlar kullanıyorum
Kullanmasını bilirsen sorun olmaz minoxidil harici diğer ürünlerden hangileri saç çıkartıyor? Bir çoğu işe yaramaz ürün.
 
Ç

Çetin

Üye
Mesajlar
2
Puanları
1
Arkadaşlar saçım sol ve sağ taraftan hafif açılmaya başladı bende bugün doktara gittim kan tahlilinde sorun yokmuş demir vitamin eksikliği falan açılan yerler içinde minoxil yazdı nasıl kullanmam gerekir saçlarım yeterli kadar var
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

B
Cevaplar
1
Gösterim
236
yunusemre
Y
R
Cevaplar
1
Gösterim
150
Charismax
C
C
Cevaplar
1
Gösterim
576
L
A
Cevaplar
3
Gösterim
2K
E
R
Cevaplar
2
Gösterim
496
Ragna
R
P
Cevaplar
3
Gösterim
515
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Sponsor Bağlantı

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
19
Çevrim içi ziyaretçiler
14
Toplam ziyaretçi
33
Robots
11
Üst Alt