Minoxidil Ne Zaman Saç Çıkarır?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Invincible
  • 238 Görüntülenme
  • 1 Yorum
I

Invincible

Üye
Moderatör
Mesajlar
58
Puanları
1
Minoxidil Ne Zaman Saç Çıkarır


Minoxilin etki etmeye başlaması ne kadar sürer? Minoxidil ne zaman saç çıkarır? Minoxil sonuçlarının görülmesi biraz zaman alır - genellikle yaklaşık 3-6 ay. Ancak bu, çalışmadığı anlamına gelmez.

Neden bu kadar uzun? Saç dökülmesi, Minoxidil'in sağlığa dönmesine yardımcı olan küçülmüş ve zayıflamış saç köklerinin sonucudur . Ancak bu hızlı bir süreç değil. Saç büyümesinin doğal döngüsünün bir parçası olarak, foliküller büyüme veya “anagen” aşamasına dönmeden önce farklı aşamalardan geçerler.

Ancak minoxidil işe yarıyor. Erkeklerin %60'ı minoxil tedavisi ile saçlarının yeniden çıktığını görüyor. Ve Finasteride ile kombine edildiğinde rakamlar daha da yüksek.

Saç dökülmesi - veya erkek tipi kellik (MPB) - erkeklerin çoğunu yaşamları boyunca etkileyen bir durumdur. Rakamlar, aslında, 35 yaşındaki erkeklerin üçte ikisinin bir dereceye kadar saç dökülmesine sahip olacağını gösteriyor.

Ancak günümüzde erkeklerde saç dökülmesi için etkili tedaviler var. Minoxidil - veya genellikle satıldığı gibi Regaine - bunlardan biridir. Ancak bir araştırmaya göre erkeklerin yaklaşık %60'ında etkili olabilirken, çalışmaya başlamanın ne kadar sürdüğünü merak ediyor olabilirsiniz.

Burada keşfedeceğimiz şey bu. Ancak Minoxidil sonuçlarının hemen olmadığını bilmenizde fayda var. Saç büyümesi zaman alır. Bu yazıda size nedenini anlatacağız ve uzun vadede ilacın etkilerini nasıl iyileştireceğinizi göstereceğiz.

Minoxidil Nasıl Etkisi Olur?​

Minoxidil, Finasteride ile birlikte, bugün piyasada MPB için en iyi bilinen ve kanıtlanmış tedavilerden biridir. Ancak Finasteride'den farklı olarak reçeteye ihtiyacınız yok - ve herhangi bir hap almanıza da gerek yok.

MPB, kafa derinizdeki saç köklerinin büzülmesi nedeniyle oluşur. Bu minyatürleşme süreci , bilindiği gibi, yaşın doğal bir sonucudur ve vücudunuzun saç derisi foliküllerinin duyarlı olabileceği hormon olan dihidrotestosteron (DHT) üretmesinden kaynaklanır.

Minoxidil bu süreci tersine çevirmek için çalışır. Vazodilatör olarak tedavi, kafa derinizdeki kan damarlarını genişleterek bölgeye kan akışını teşvik eder. Daha fazla kan miktarından saç kökleriniz daha fazla besin ve oksijen alır ve bu da hem kendi sağlığının hem de saçınızın sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Ancak bu işlem zaman alır; küçülen foliküller öylece devam edemez. Bunun yerine Minoxidil , saç büyüme döngüsü olarak bilinen duruma müdahale eder. Folikülleriniz saç üreterek, kendilerini saçtan ayırarak ve dinlenerek döngüsel olarak çalışırlar ve bu noktada saçlarınız sonunda dökülür.

Minoxidil, büyüme fazının veya “anagen” fazın daha erken başlamasına neden olarak daha uzun sağlıklı saç büyümesi periyodu sağlar. Ancak foliküllerin önce döngünün diğer kısımlarından geçmesi gerekir. Bu yüzden zaman alır ve aynı zamanda yeniden büyümeye başlamadan önce bir miktar saçın düştüğünü göreceğiniz anlamına da gelebilir.

Minoxidil Ne Kadar Etkili?

Minoxidil sonuçları erkeklerin büyük çoğunluğunda görülmektedir. Aslında, 11.000'den fazla erkek üzerinde yapılan bir araştırma [iii], bir yıllık Minoxidil kullanımından sonra, %92'sinin sonuçta ortaya çıkan saç büyümesinin mükemmel, iyi veya orta düzeyde olduğunu bildirdiğini buldu.

Bununla birlikte, bu çalışmada %2 Minoxidil solüsyonu kullanılırken, kanıtlar %5 topikal solüsyonun daha etkili olduğunu gösteriyor. İki gücü karşılaştıran araştırmaya göre , %5 solüsyonu kullananlar 48 hafta sonra %2 solüsyonu kullananlara göre %45 daha fazla saç kapatıcılığına sahipti.

Gerçekten de, yukarıda bahsedilen çalışma Minoxidil %5 solüsyonunun etkinliğini doğruluyor gibi görünüyor: 48 hafta sonra erkeklerin %60'ında etkilidir.

Fark edeceğiniz gibi, bu işler zaman alır. Ancak bu “48 haftanın” sizi ertelemesine izin vermeyin. Bir ömür gibi görünse de, bu mutlaka ne kadar beklemeniz gerekeceği değildir.

Minoxidil Sonuçlarını Ne Zaman Göreceğim?

Minoxidil hemen çalışmaya başlar. Bununla birlikte, görünür sonuçlarını görmeden önce üç ila altı ay beklemeniz gerekir .

Bunun nedeni, saç köklerinin saç büyümesinin anagen fazına dönmesi için geçen süre olmasıdır. Araştırmalar, sağlıklı saç büyümesinin yılda dört ila beş inç arasında olabileceğini gösterse de, minyatür saç kökleri için bu oran daha yavaştır.

ABD FDA tarafından alıntılanan bir çalışma, dört ay sonra erkeklerin %26'sının orta ila yoğun yeniden büyümeye[vi] sahip olduğunu ve %33'ünün de bir miktar yeniden büyüme gösterdiğini buldu. Minoxidil ile ilgili başka bir çalışma , üç ayda herhangi bir değişiklik bulamadı, ancak altı aylık sürekli kullanımdan sonra önemli etkiler gördü.

Ne yazık ki, MPB için hızlı bir düzeltme yoktur. Ancak Minoxidil'i ne kadar uzun süre kullanırsanız, sonuçları görme olasılığınız o kadar artar.

Minoxidil'i Daha Etkili Hale Getirmenin Yolları Var mı?

MPB tedavileri sabır ve azim gerektirir. Bir gecede gerçekçi bir şekilde yeni bir saç başı bekleyemezsiniz. Bununla birlikte, kararlılıkla - ve erkeklerin çoğunluğunun düzenli bir uygulama ile yeniden büyüme gördüğünü bilerek - Minoxidil sonuçlarını göreceksiniz.

Bu arada, tedavinizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için birkaç ipucu:

Minoxidil'i Finasterid ile birleştirin

Minoxidil'in yanı sıra Finasteride, MPB için başka bir etkili, güvenli ve klinik olarak onaylanmış tedavidir. Neyse ki, bu iki ilaç saçların yeniden çıkma şansını daha da artırmak için birlikte kullanılabilir.

Minoxidil, oksijen ve besinlerin kafa derisine taşınmasını teşvik ederek foliküler sağlığı teşvik ederken, Finasteride vücudun foliküler minyatürleşmeye neden olan hormon olan DHT üretimini engeller. Bu, MPB'nin nedenini kökünden keser.

Bir çalışma Finasterid'in erkeklerin %87'sinde saç büyümesini arttırdığını buldu. Minoxidil ve Finasteride bağımsız olarak saç dökülmesini durdurur ve hatta tersine çevirir, ancak ikisi tek bir tedavi planında birlikte kullanıldığında en iyi sonuçları verir.

Tedaviye Erken Başlayın

Söylememiz gereken bir şey daha var: Tedaviye ne kadar erken başlarsanız, sonuçlar o kadar iyi olur.

Minyatürleşme süreci çok ileri giderse kafa derinizdeki saç kökleri kalıcı olarak hasar görür ve onları canlandırmanın bir yolu kalmaz. Bu, eğer kafanızda hiç saç olmayan alanlar varsa Minoxidil tedavisi sonucunda hiç saç çıkmayabileceğiniz anlamına gelir.

MPB tedavisi söz konusu olduğunda, ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olur.
 
Panelist

Panelist

Üye
Mesajlar
38
Puanları
6
finasterid ile birlikte kullanıldığında etkisini çok hızlı gösteren, kısa zamanda hem dökülen saçların bir kısmını tekrar çıkarıp hem de zayıflamış saçların kalitesini arttırıyor ve saçların dökülmesine engel olduğunu söyleyebilirim.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

B
Cevaplar
1
Gösterim
303
yunusemre
Y
R
Cevaplar
1
Gösterim
202
Charismax
C
C
Cevaplar
1
Gösterim
704
L
A
Cevaplar
3
Gösterim
2K
E
R
Cevaplar
2
Gösterim
576
Ragna
R
P
Cevaplar
3
Gösterim
601
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
13
Çevrim içi ziyaretçiler
8
Toplam ziyaretçi
21
Robots
2
Üst Alt