Minoxidil Saç Döker mi?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 1K Görüntülenme
  • 2 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Minoxidil tedavisinin başlangıcında minoxil kullanımından kaynaklanan dökülmeler, topikal minoksidilin yaygın bir yan etkisidir. Minoksidil sülfatın saç büyüme döngüsünün telojen fazı üzerindeki etkisi, minoksidil dökülmesine neden olan başlıca nedendir.

Minoxidil Saç Döker mi.jpg


Minoxidil sülfat telojen fazını kısaltır ve saç tellerinin normalden daha hızlı eksojen veya dökülme fazına girmesine neden olur. Saçın dinlenme evresinde daha az zaman geçirmesine ve saç köklerinden dökülmesine neden olur. Bununla birlikte, minoksidil sülfatın etkisi altında saç da normalden daha hızlı anajen faza girer ve saç büyümesinin hızlanmasına neden olur.

Bu etki, yeni saç, minoksidil dökülmesi nedeniyle kaybedilen saçtan fazla olduğunda görülür. Minoxidil dökülmesinin önemli bir faydası da minoksidil kullanımı nedeniyle incelen ve zayıflayan saçların dökülmesi ve daha yeni, sağlıklı ve gür saçların çıkmasına zemin hazırlamasıdır. Bununla birlikte, topikal minoksidil kullanan herkes minoksidil dökülmesi yaşamaz.

Minoxidil Dökülmesi Ne Kadar Sürer?

Minoxidil dökülmesi, saç dökülmesi için minoxidil tedavisinin ilk aşamasında yaygındır. Minoksidil dökülmesinin başlangıcı, minoksidil tedavisine başladıktan iki ila sekiz hafta sonra ortaya çıkar. Minoksidil dökülmesi dört ila altı ay sürer, bundan sonra kişi, anagen fazdaki yeni ve sağlıklı saçlar, saç büyüme döngüsünün telojen fazındaki zayıf saçların yerini aldığından, saç büyümesinde gözle görülür bir iyileşme gözlemler.

Minoksidil dökülmesi, kullanıcıların çoğu için endişe verici olsa da, yine de iyiye işarettir. Bu, tedavinin işe yaradığını gösterir. Minoxidil dökülmesi, yeni saç büyüme yolculuğuna bir başlangıç sağlar.

Minoxidil Saçı Dökünce Bırakılmalı mı?

Saç dökülmesi için minoxidil tedavisini tercih eden kişilerin en ünlü endişelerinden biri, kayıp saçları minoksidil dökülmesinden kurtarıp kurtaramayacaklarıdır. Saç derisindeki tüm saçları kaybetme korkusuyla birçok insan saç dökülmesi tedavisini yarıda bırakma eğilimindedir.

Ancak minoxidil tedavisini durdurmak çözüm değildir ve saçı Minoxidil öncesi durumuna döndürür. Akut telogen effluvium veya minoksidil dökülmesi geçicidir ve sadece üç ila dört ay sürer. Bu süreden sonra, sağlıklı kalın saçlar, daha ince saçların yerini alır ve saç dökülmesi de önemli ölçüde azalır.

Minoxidil dökülmesi çeşitli yollarla azaltılabilir. Çinko, demir, niasin (B3 vitamini) ve biyotin (B7 vitamini) dahil makrobesinler, vitaminler ve mineraller açısından zengin, dengeli bir diyet saç köklerini besler ve saç büyümesini artırır.

Bu nedenle minoksidil dökülmesini azaltmak için sağlıklı ve dengeli beslenmek önemlidir. Minoksidil dökülmesini bastırmanın bir başka önemli yolu da stres ve kaygıdan kaçınmaktır. Stres hormonları, saç büyüme döngüsünün erken telojen fazını uyararak minoksidil dökülmesini abartır. Stres, fiziksel travma, hamilelik, doğum, ilaçlar ve bozulmuş zihinsel sağlığın bir sonucu olabilir.

Stres ayrıca minoksidil dökülmesinin bir belirtisi olabilir. Bu nedenle, akut telogen effluvium veya minoksidil dökülmesi, stresi çözerek, sakin kalarak ve zihnini huzurlu tutarak durdurulabilir.

Minoxidil Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Minoxidil dökülmesi çoğu durumda kaçınılmaz ve tahmin edilemez. Minoxidil tedavisinin başlangıcında saç dökülmesi, minoksidil sülfatın daha zayıf ve daha ince saçları saç büyüme döngüsünün telojen fazına uyarması nedeniyle meydana gelir. Bu saç dökülür ve yerine daha kalın ve daha güçlü saçlar gelir.

Bu dökülme aşamasından geçmeden minoksidil kullanan kişiler yeni saç çıkaramazlar. Minoksidil dökülmesi önlenemese de saç dökülme hızı kontrol edilebilir.

Minoksidil tedavisi sırasında saç dökülmesi oranı, topikal minoksidil konsantrasyonu ile orantılıdır. %5 topikal minoksidil köpük ve solüsyonu daha yüksek etkiye sahiptir ve daha yüksek saç dökülmesi gibi eşit derecede yoğun yan etkilere neden olur.

Aksine, %2 topikal minoxidil köpük ve solüsyon daha az etkilidir ve daha az miktarda saç dökülmesine neden olur. Bir kişi minoksidil tedavisi üzerine önemli saç dökülmesi yaşarsa, daha düşük konsantrasyonda topikal minoksidil seçmeli ve daha güçlü bir minoksidil dozunu bırakmalıdır. Saç dökülmesini baştan önlemek için kişi minoxidil tedavisine %2 köpük veya solüsyon ile başlamalıdır.
 
E

Eleanor

Üye
Mesajlar
31
Puanları
8
Merhaba, saç dökülmesi sorunum yok ancak anne tarafımda kel olan sayıların var ve annemde de saç seyrelmesi olduğu için tedirginim. Son yılda dökülmemde artış yaşadım tepe bölgemde seyrelmeye başlayınca doktora gittim. Bana minoxil forte %5 önerdi. Ancak forumlarda araştırdım minoxil kullanalarda dökülmeler oluyormuş, bir kere kullanırsan bırakmamak gerekiyormuş bunun gibi bir çok yorumla karşılaştım. Kullanmakta kararsız kaldım kullanayım mı kullanmayayım mı?
 
B

Bilgili

Üye
Üye
Mesajlar
50
Puanları
6
Kesinlikle döker ilk 3 ay kullanımda zayıf saçlar dökülür
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

B
Cevaplar
1
Gösterim
270
yunusemre
Y
R
Cevaplar
1
Gösterim
170
Charismax
C
C
Cevaplar
1
Gösterim
628
L
A
Cevaplar
3
Gösterim
2K
E
R
Cevaplar
2
Gösterim
526
Ragna
R
P
Cevaplar
3
Gösterim
552
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
18
Çevrim içi ziyaretçiler
9
Toplam ziyaretçi
27
Robots
7
Üst Alt