Minoxil Döngüsü Ne Kadar Sürer?

• Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 977 Görüntülenme
  • 2 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Saç dökülmesini önlemek ve dökülen saçları çıkarmak minoxil kullanan insanlar döngü ne kadar sürer diye merak etmektedirler. Minoxidil vazodilatör etki yaptığı için damarlarda genişletme etkisi yapar ve dolayısıyla kan geçişinde artış meydana gelir.

Minoksidil Döngüsü Ne Kadar Sürer.jpg

Saç köklerine rutin olarak aynı seviyede kan dolaşımı olmaktadır. Vazodilatör ilaçlar kan akımını artırarak hücrelere alışık olmadığı besin ile oksijeni artırırlar. Saç hücreleri daha fazla besin aldıklarında hücre popülasyonunda hızlanma meydana gelir. Hücreler bu duruma adapte olmak için sil baştan saç üretmeye başlar. Dolayısıyla kökler telogen fazdan anagen faza geçiş yaparlar. Bu süreçte eski saçların bazıları dökülür. Kökler dinlenme fazına geçer.

Saç Kökleri Anagen Faza Geçer​

Dinlenme fazı 1 ay felan sürer. Saçların telogen fazdan anagen faza geçişi yaklaşık 4 ay sürmektedir. Bu sürede kalitesi azalmış saçların çoğu dökülmüş olur. Anagen faza geçiş yapan saç kökleri 4. ayın sonunda saç büyütmeye başlar. Yeni çıkan saçlar eskilerden daha kaliteli ve dolgun olarak uzarlar.

Minoxidil kan dolaşımını artırarak saç köklerini bu şekilde uyarır. Foliküller bu sürece alışmak için 4 ay gibi zamana ihtiyaç vardır. Bu süreden sonra döngü olayı olmaz artık.

Minoxidil aslen pge2 proteinini artrarak trombosit agregasyonunu uyarır. Kulvar damarlarda genişleme oluşur. Besleyici trombositler artış gösterir. Saçlar daha sağlıklı uzamaya başlar.

Minoxidil maksimum sonuçları 12 sonunda ortaya çıkar. Bu süreden sonra arrı bir etki yaratmaz. Saçlar bu şekilde uzamaya adapte olmuş ve aynı kalitede uzarlar. Ancak şöyle bir durumda vardır. Minoxil dht inhibitör özelliği yoktur bu ciddi bir sorun teşkil eder.

Dökülmeyi Önlemek İçin Finasterid Kullanılmalı​

Andro genetik saç dökülmesinde daha çok minoxidil kulanılır. Saç köklerini küçülten testosteron hormonunun 5 alfa redüktaz enzimi ile dht hormonuna fazla bir şekilde dönüşmesidir. Köklerde artış gösteren dht hormonu maalesef köklere zarar vermektedir. Bu durumun olmaması için finasterid, dutasterid gibi dht azaltıcı ilaçlar yada eatradiol, spironolakton gibi topikal dht önleyici losyonlar kullanılması gerekir. Dht dönüşümü azalırsa kök hücrelerin yenilenmesi devam eder. Bu sayede saçlar sürekliliğini sağlamış olur. Saç tedavinize vitamin takviyesiyle ekleyebilirsiniz. Biotin, folik asit, selenyum, çinko, d3 vitamini, silica gibi yararlı ek destek sağlayabilirsiniz.

M

Merlin

Üye
Merhaba 6 ay minoxil forte kullandım yazdığınız gibi saçlarım döngüye girdi önlerde seyrelmeler oluştu ancak bu sorun halen devam ediyor 8. aya girdim seyreklikler eskisi kadar olmasada devam ediyor tam kapanma olmadı nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

İ

İlhan

Üye
Merhaba 6 ay minoxil forte kullandım yazdığınız gibi saçlarım döngüye girdi önlerde seyrelmeler oluştu ancak bu sorun halen devam ediyor 8. aya girdim seyreklikler eskisi kadar olmasada devam ediyor tam kapanma olmadı nasıl bir yol izlemem gerekiyor.
Son durumunuz nedir dostum bendede aynı durum oluştu ne yapabilirim dökülen saçlar kalıcımı oldu şimdi

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
0
Gösterim
37
Mustafa karaca
M
M
Cevaplar
1
Gösterim
50
T
O
Yeni tedavim
isabel
Cevaplar
8
Gösterim
509
I
D
Cevaplar
2
Gösterim
292
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
429
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
431
O

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
0
Toplam ziyaretçi
0
Robots
60
Üst Alt