Minoxil Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 375 Görüntülenme
  • 2 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Minoxidil kullanmaya başlayanların merak ettiği konulardan birisi de minoxil ne kada süre kullanılmalı sorusudur. Minoxidil saç dökülmesini önlemek, dökülmüş saçları çıkarmak için günümüzde en etkili ilaçların başında gelir. Amerika sağlık bakanlığı (FDA) tarafından dökülmüş saçları çıkardığı kesin olarak kanıtlanmış ve onay almıştır. Minoxidil normalde anti hipertansif ilaç olarak üretilmiş. Aslen yüksek tansiyonu düşürücü ilaç olarak kullanılmıştır. Kullanan kişilerde saçların çıktığı, vicutta tüylenmeler yapması gibi yan etkiler görülünce bu konuda saç ilacı olarak denemelere başlanmış ve başarılı sonuçlar alınca üretime geçilmiştir.

Minoxil Ne Kadar Süre Kullanılmalı.jpg


Minoxidil vazadilator ilaç sınıfına ait bir ilaçtır. Kulvar damarları genişletici etki yaparak hücrelerin daha fazla oksijen ile besin almasını sağlayıp daha sağlıklı hücre bölünmesini teşvik eder. Bu sayede saç kökü hücreleri yenilenme sürecine girer saç döngüsü olmaya başlar. Minoxidil ilk kez kullanan kişilerde anormal saç dökülmeleri gözükmeye başlar. Özellikle saçları çok güçsüz olan kişilerde bu durum daha çok şiddetli olabilir. Saç döngüsü olayı şu şekilde gerçekleşir. Saç kökleri yenilenme sürecine girer bu durumda eski ince, güçsüz saçı atar yerine daha sağlıklı saç büyütmeye başlar. Bu süreç ilk 6 ay içinde oluşur.

Minoxidili saç dökülmesinin olduğu bölgelere bir iki kez püskürtülür, parmak uçları ile hafifçe yayılarak masaj yapılır. Bu işlemi 5 kez tekrarlanır. Saçlarından dolayı kullanamayan kişiler damlalık kullanmalıdır. Bölgenin büyüklüğü ne olursa olsun 5 püskürtmeyi (1 ml) aşmayın. Bir şişe 60 ml minoxil 30 günlük kullanım dozu içerir. Gereğinde çok daha fazla kullanmak zarar verir.

Losyonu kullanan kişiler bu durumda panik yapmamalı ve istikrarlı bir şekilde minoxili kullanmaya devam edilmelidir. Minoxil döngüsü 5 ay sürer 6. ayın sonunda sonra erer. Bu aydan sonra saç döngüsü bitmiş olur yeni saçlar çıkmaya başlar. Maksimum etkili sonuçlar 12. ayın sonunda görülür. Bu aydan sonra etkisinde azalmalar olsa bile saçlar yan süre bu şekilde kalabilir. Ancak çok şiddetli saç dökülmesi probleminşz varsa 1 yıl sonrasında dökülmeler de artış yaşanabilir. Bunun olmaması için mutlaka dht önleyici ilaçlar yada losyonlar ile birlikte kullanılması gerekir.

Minoxdil Kullanmayı Ne Zaman Bırakmalıyım?​

Minoxidili 1 yıl kullanıp sonrasında günde 1 defa günün aynı saatinde kullanmaya devam etmek gerekir. Erkek tipi saç dökülmesi ömür boyu devam eden bir hastalıktır. Androjen hormonları sürekli aktif olduğundan tekrar saç köklerine saldırmaya başlayacaktır. Genetik yatkınlığı olan kişilerde saç köklerine testosteron hormonunun dht dönüşü daha çok oluşur.

Minoxidil ile Birlikte Finasterid Kullanılmalı mı?​

Genetik saç dökülmesinin ana sebebi 5nalfa resüktaz enziminin dht dönüşümü çok fazla olmasıdır. Dht azaltmak için mutlaka finasterid yada dutasterid ilaç kullanmak gereklidir. Eğer yan etkilerden dolayı ilaçları oral kullanmıyorsanız topikal dht önleyici estradiol, finasterid yada dutasterid losyon kullanım seçeneğine göz atmanızı tavsiye ederim.
 
S

sadri5

Üye
Mesajlar
7
Puanları
1
Merhaba hocam sakal çıkmaması içinde minoxidil kullanılabilir mi? nasıl kullanmak gereklidir sarımsak ile birlikte kullanmak daha çok etkili olur mu?
 
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
  • #3
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Minoxilin sakal kullanımı konusunda işe yaradığına dair net bir bilimsel bir açıklama yok ancak kullanıp etkisini gördüğünü yazan insanlar var
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

B
Cevaplar
1
Gösterim
271
yunusemre
Y
R
Cevaplar
1
Gösterim
170
Charismax
C
C
Cevaplar
1
Gösterim
629
L
A
Cevaplar
3
Gösterim
2K
E
R
Cevaplar
2
Gösterim
526
Ragna
R
P
Cevaplar
3
Gösterim
552
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
41
Çevrim içi ziyaretçiler
26
Toplam ziyaretçi
67
Robots
6
Üst Alt