Minoxil Ne Zaman Etki Eder?

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Uzman
 • 587 Görüntülenme
 • 3 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Minoxidil kullanmaya başlayan her insanın aklına en sık gelen sorulardan birisi minoxil ne zaman etki eder sonuçlarını ne zaman görebilirim işe yaracakmı gibi sorulardır.

Minoxil Ne Zaman Etki Eder


Minoxil erkek tipi saç dökülmesini (androgenetik alopesi) yavaşlatmak için yaygın olarak kullanılan ve hatta saçların yeniden çıkmasına yardımcı olabilen topikal bir tedavidir. Tezgahtan sıvı veya köpük olarak iki güçte (%2 ve %5) satın alınabilir ve genellikle Rogaine markası altında satılır. Minoxidil kullanan hastalar birkaç ay içinde sonuçları görebilirler.

Minoxidil Aslında Saç Dökülmesi Tedavisi Olarak Çalışıyor mu?​

Evet. Minoxidil'in 3 erkekten 2'sinde saç dökülmesini önlediği gösterilmiştir ve şu anda FDA tarafından onaylanan tek tedavidir. Minoxidil'in birincil işlevi saç dökülmesini önlemek ve yavaşlatmaktır; Saçın yeniden çıkması daha çok bir yan etkidir.

Minoxidil yeni saç kökleri oluşturamaz, bu nedenle zaten dökülen saçları büyütmek için kullanılamaz. Bu nedenle, Minoxidil, saç dökülmesi erken yakalandığında, gelecekteki kayıpları önleyebilmesi ve yavaşlatabilmesi için en yararlı olacaktır.

Bir çalışma, %5 Minoxidil'in saç dökülmesini önlemede daha etkili olduğunu ve %2'lik solüsyon muadilinden %45 daha fazla saç büyümesini teşvik ettiğini gösterdi. Ek olarak, %5 Minoxidil, saç büyümesini hem daha erken hem de daha hızlı elde etmede üstündü (Olsen).

Sonuçları görmek ne kadar sürer?​

Minoxidil'in işe yaradığı kanıtlanmıştır, ancak gözle görülür sonuçlar sabır gerektirir. Birçok insan 4 ila 6 ay içinde daha az saç dökülmesi ve bazı yeni büyüme görmeye başlar. En iyi sonuçlar için, bu ilaç günde iki kez uygulanmalıdır. Minoxidil'in kesilmesi tedavinin ilerlemesini durduracağından, günlük rutinin bir parçası olarak kullanıldığında en etkilidir.

Minoxidil Nasıl Çalışır?​

Minoxidil'in nasıl çalıştığını anlamak için normal saç büyümesinin nasıl çalıştığını anlamakta fayda var. Saç üç aşamalı bir döngüden geçer: Anagen, Katagen ve Telogen.
 • İlk aşama olan anagen aşaması , kıl folikülünün kanlanma aldığı ve aktif olarak büyüdüğü aşamadır. Bu aşamada saç kökündeki hücreler hızla bölünür ve yukarı doğru itilir. Ortalama olarak, saç her 28 günde bir yaklaşık yarım inç uzar. Yaşınıza bağlı olarak, bu daha hızlı veya daha yavaş olabilir. Anagen faz, katagen fazın tetiklenmesinden önce yaklaşık 3-6 yıl sürer.
 • Bir sonraki aşama olan katagen aşaması , anagen aşamasından hemen sonra meydana gelen bir geçiş aşamasıdır. Bu geçiş döneminde saç köklerinin kanlanmaları kesilir ve saç büyümesi durur. Bu noktada, saç folikülü yukarı doğru itilir ve altındaki bir sonraki saçın büyümesi için yer açılır. Saç yukarı itildikten sonra, saç telojen faza girer ve 'kulüp kılı' olarak bilinen hale gelir.
 • Telojen fazda , kulüp kılları dinlenir ve anagen fazdaki başka bir kıl altında büyürken yerinde kalır. Saç, anagen fazdan gelen saç tarafından dışarı doğru itilene kadar yerinde kalır ve döngü yeniden başlatılır. Her saç kökü birbirinden bağımsızdır ve tüm saç köklerinin bir anda dökülmemesi için farklı zamanlarda farklı evrelerdedir. Androgenetik alopesi olan bireylerde her bir anagen faz kısalırken telogen faz uzar, bu da saç folikülünün büyümek yerine dinlenmeye daha fazla zaman harcayacağı anlamına gelir.
Minoxidil bir vazodilatördür. Bu, uygulandığında Minoxidil'in saç köklerine giden kan akışını arttırdığı anlamına gelir. Kıl foliküllerine artan kan akışı, onları dinlenme telojen fazlarından büyüme anagen fazlarına uyarır. Ek olarak, Minoxidil anajen fazın kendisini uzatır, bu da saçın büyümesi için daha fazla zaman harcadığı anlamına gelir. Artan kan akışı ayrıca foliküllerin çapını artırarak daha kalın saçlara yol açar.

Herhangi bir yan etkisi var mı?​

Genel olarak, Minoxidil çok güvenli bir topikal tedavidir. Herhangi bir ilaç gibi, bunlar nadir olmakla birlikte bazı olası yan etkiler vardır.

Yan etkiler uygulama yerinde meydana gelir ve şunları içerebilir:
 • Kaşıntı
 • Tahriş oluşması
 • Deri döküntüleri, kepek
 • Pul pul olmuş deri
Çoğu zaman bu yan etkiler geçicidir ve kendi kendine düzelir. Yan etkiler devam ederse Minoxidil kullanmayı bırakmalı ve dermatoloğunuza başvurmalısınız.

Saç dökülmesini daha da kötüleştirebilir mi?​

Tedavinin ilk birkaç haftasında bazı kişiler saç dökülmesinin kötüleştiğini fark edebilir. Ancak bu, Minoxidil telojen döngüsünü hızlandırdığı için tedavinin işe yaradığının bir işaretidir. Yani başlangıçta dökülen saçlar aslında dökülme sürecinde olan saçlardır.

Ortaya çıkan yeni büyüme hem daha kalın hem de daha sağlıklı olacaktır. Minoxidil daha sonra ortaya çıkan yeni saçın büyüme döngüsünü (anagen fazı) uzatarak genel saç dökülmesinde bir azalmaya neden olur.

Minoxidil sadece erkeklerde mi işe yarıyor?​

Hayır. Minoxidil hem erkek tipi kelliği hem de kadın tipi kelliği tedavi etmek için kullanılabilir. Minoxidil'in ana odak noktası başlangıçta erkek tipi kelliği tedavi etmekti, ancak etkinliği nedeniyle daha sonra araştırıldı ve kadın tipi kelliği de tedavi etmek için genişletildi. Kadınlar için önerilen tedaviler, %2'lik sıvıyı günde iki kez veya %5 köpüğü günde bir kez uygulamaktır.
 
J

Jackal

Üye
Mesajlar
2
Puanları
1
Bendede yazdığını dökülme oldu saçlarımın %50 oranında götürdü. Arkadaşlar tekrar çıkacaktır diyorlar bekliyorum bakalım.
 
H

Haki

Üye
Mesajlar
9
Puanları
1
Düzenli kullanmazsanız saç döngünüz bozulur zor düzeltirsiniz.
 
M

Mehmet33

Üye
Mesajlar
8
Puanları
1
Günde 1 kere minoxil kullanmayla yinede sonuç verir mi? Sabahları kullanamıyorum işten dolayı.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

B
Cevaplar
1
Gösterim
271
yunusemre
Y
R
Cevaplar
1
Gösterim
170
Charismax
C
C
Cevaplar
1
Gösterim
629
L
A
Cevaplar
3
Gösterim
2K
E
R
Cevaplar
2
Gösterim
526
Ragna
R
P
Cevaplar
3
Gösterim
552
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
18
Çevrim içi ziyaretçiler
10
Toplam ziyaretçi
28
Robots
2
Üst Alt