Prostaglandin D2 Artışı Saç Dökülmesi Yapıyor

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Chemist
  • 190 Görüntülenme
  • 1 Yorum
C

Chemist

Onursal Üye
Moderatör
Mesajlar
111
Puanları
16
Günümüzde başta erkekler olmak üzere kadınlarda da sıklıkla görülen en önemli sorunların başında saç dökülmesi problemi gelmektedir. Bunların başında en sık görüleni AGA, hem erkekleri hem de kadınları etkileyen, saçların incelmesine ve dökülmesine neden olan bir hastalıktır. Bu tip saç dökülmesine sebep olan faktörler az çok tespit edilmiş olsa da engelleyen kesin bir tedavi yöntemi halen bulunamamıştır.

Araştırmacılar ilk önce AGA'lı beş erkeğin kel ve saçlı kafa derisini incelediler ve prostaglandin D2 ( PGD2 ) sentaz enziminin sadece kel kafa derisinde mRNA ve protein seviyelerinde yükseldiğini gösterdiler. 17 erkekten oluşan daha büyük bir grupta, sentaz ürünü PGD 2'nin saçlı kafa derisine karşı kel kafa derisinde de yükseldiğini doğruladılar. Senkronize saç folikülü döngüsüne sahip farelerde,mPGD2 gen ekspresyonu ile saç folikülü regresyonu arasında zamansal bir ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar ayrıca PGD2 ve ilgili bir metabolit olan 15-dPGJ 2'nin, prostaglandin yolu ile AGA arasında çok önemli bir fonksiyonel bağlantı sağlayarak hem farelerde hem de insan saç foliküllerinde saç büyümesini engelledi.

Araştırmacılar var profesörler, GPR44 reseptörünün PGD2'nin olumsuz etkilerine aracılık etmekten sorumlu olduğunu belirlediler. Topikal bir tedavi gibi sonraki ilaç geliştirme için bu tür terapötik hedefleri keşfederek AGA'lı hastalara uzun zamandır beklenen bir tedaviye yakın zamanda çözüm bulunmuş olabileceğini açıkladılar.

Prostaglandin D2 Etkisi Sonuç Olarak​


Androgenetik alopesi (AGA) olarak bilinen erkek tipi kellik gelişimi için testosteron gereklidir; yine de, bu hastalıkta azalmış saç büyümesinin mekanizmaları belirsizdir. Prostaglandin D2 sentezın (PTGDS), AGA'lı erkeklerin saçlı kafa derisine kıyasla kel kafa derisinde mRNA ve protein seviyelerinde yükseldiğini gösteriyoruz. PTGDS enzim aktivitesinin ürünü olan prostaglandin D2 ( PGD2 ), benzer şekilde kel kafa derisinde yükselir. Farelerde normal folikül döngüsü sırasında, Ptgds ve PGD 2 seviyeleri, gerileme fazından hemen önce artarak, saç büyümesi üzerinde inhibitör artarak, saç büyümesi üzerinde inhibitör bir etki olduğunu düşündürür. PGD 2'yi gösteriyorki Eksplante edilmiş insan saç foliküllerinde ve farelere topikal olarak uygulandığında saç büyümesini engeller. Saç büyümesinin inhibisyonu, PGD2 reseptörü G proteini (heterotrimerik guanin nükleotidi)-bağlı reseptör 44'ü (GPR44) gerektirir, ancak PGD 2 reseptörü 1'i (PTGDR) gerektirmez. Ayrıca, cilde prostaglandin-endoperoksit sentaz 2 ifadesini hedefleyen transgenik bir farenin, K14 - Ptgs2'nin, deride yüksek seviyelerde PGD2 gösterdiğini ve alopesi, foliküler minyatürleşme ve yağ bezi hiperplazisi geliştirdiğini bulduk; bunların tümü ayırt edici özelliklerdir. insan AGA'sı. Bu sonuçlar, PGD 2'yi AGA'da saç büyümesinin bir inhibitörü olarak tanımlar ve PGD 2'yi önerir. Tedavi için potansiyel bir hedef olarak -GPR44 yolunu kesmek.
 
R

Realite

Üye
Mesajlar
19
Puanları
1
Antiandrojen etkili pgd2 inhibitör yapmamız için hangi ilaçları katmamız daha etkili olur sizce proscar ve setrizin ikisini karıştırarak yada oral içmek arasındaki fark nedir?
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

O
Yeni tedavim
oscar
Cevaplar
6
Gösterim
354
oscar
O
D
Cevaplar
2
Gösterim
220
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
351
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
352
O
A
Cevaplar
1
Gösterim
205
DijitalDoctor
DijitalDoctor
B
Cevaplar
1
Gösterim
331
erdemir
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
17
Çevrim içi ziyaretçiler
8
Toplam ziyaretçi
25
Robots
5
Üst Alt