Retinoik Asit Saç Dökülmesi Önleme Hücre Yenileyici

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Chemist
 • 501 Görüntülenme
 • 3 Yorum
C

Chemist

Onursal Üye
Moderatör
Mesajlar
111
Puanları
16
Topikal retinoidler, A vitamininden türetilen bir ilaç sınıfıdır. Retinoik asit çok etkili hücre yenileyici etkileri olan sivilcelerde ve aknelerden kalan izleri yokmeden bir asittir. Retinol-A olarak bilinir. Bu ilaçlar kremler, losyonlar, köpükler, jeller veya emülsiyonlar şeklinde olabilir. Retinoidler, keratinosit adı verilen spesifik cilt hücrelerinin oluşumuna yardımcı olan belirli genleri aktive ederek çalışır. Bu nedenle, birincil rolleri, yeni cilt hücrelerinin oluşumundan yararlanabilecek cilt koşullarının tedavisine yardımcı olmaktır.

Retinoid olan ilaç örnekleri şunları içerir:
 • Adapalen
 • Alitretinoin
 • Tazaroten
 • Tretinoin
 • Trifaroten

Retinoik Asit Ne Tedavi Etmek İçin Kullanılır?

Retinoidler öncelikle kistik akne gibi cilt durumlarını ve yaşlanmayla ilgili sorunları tedavi etmek için kullanılır. Örneğin, birçok insan, yaşlandıkça ve aşırı güneşe maruz kaldığında oluşabilecek kırışıkları ve koyu lekeleri tedavi etmek için yüzlerinde kullanacaktır. Birçok retinoid, cilt koşullarını tedavi etmek için FDA onaylıdır ve hatta kozmetik ürünlerde bulunur.

Bu ilaç sınıfını kullanmadan önce insanların bilmesi gereken retinoidlerin bazı yan etkileri vardır. Örneğin, insanlar şunları yaşayabilir:

 • Güneş yanığına karşı oldukça duyarlı hale geldikleri ışığa duyarlılık
 • Kurumaya neden olduğu için kötüleşen egzama
 • Kırmızılık
 • Yanık tedavisi
 • Pul pul deri
Bu ilaçların teratojenik etkisi de vardır, yani hamile kadınlar bu ilaçları alamazlar.

Topikal Retinoidler Saç Dökülmesine Neden Olabilir mi?

Bazı anekdotsal kanıtlar da bu ilaçların saç dökülmesine neden olduğunu öne sürüyor. Bununla birlikte, şu anda tretinoin gibi retinoidlerin saç dökülmesine neden olabileceğini düşündürecek çok az somut kanıt var.

Yaptığımız çalışmalar küçük ve aslında saç büyümesine yardımcı olmak için minoksidil ile birlikte tretinoin gibi retinoidleri kullanmaya bakın. Ne yazık ki, saç büyümesi için topikal retinoidlerin kullanımıyla ilgili çalışmalar minimum düzeydedir ve bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Bu nedenle, akne gibi bir durumu tedavi etmek için topikal bir retinoid kullanıyorsanız, saç dökülmesine neden olma olasılığı düşüktür. Yine de, bazı kişilerin bu ilaçları kullanırken yaşadığı bazı kişisel deneyimlere dayanarak mümkündür. Bununla birlikte, saç dökülmesi yaşayan herkes, saç dökülmesine yol açabilecek tüm faktörleri (ilaçları içerebilir) araştırmalı ve hemen tedavi etmek için adımlar atmalıdır. Bildiğiniz gibi, saç dökülmesini ne kadar erken tedavi etmeye başlarsanız o kadar iyi.

Saç Dökülmesini Durdurmak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Saç dökülmesi ile mücadele ediyorsanız hemen saç dökülmesine karşı önlem almak isteyeceksiniz.

Yukarıda belirtildiği gibi, ilk adımınız saç dökülmesine neyin neden olduğunu bulmaktır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda kalıcı saç dökülmesinin en yaygın nedenlerinden biri androjenik alopesidir. Bu durumu ne kadar erken tedavi etmeye başlarsanız, o kadar iyidir, çünkü şiddetli saç dökülmesini tedavi etmek daha zordur. Saç dökülmesine yol açabilecek diğer şeyler arasında telogen effluvium (strese bağlı saç dökülmesinin geçici bir şekli), yeni ilaçlar, kafa derisi enfeksiyonları ve otoimmün bozukluklar bulunur.

Saç dökülmesine neyin neden olduğunu belirlemeye çalıştıktan sonra, onu tedavi etmek için adımlar atmak isteyeceksiniz. Saç dökülmesini tedavi etmenin en etkili yollarından biri, 1950'lerden beri saç dökülmesi için kullanılan minoxidil gibi bir saç uzatma ürünü kullanmaktır. Minoxidil, DHT duyarlılığına bağlı saç dökülmesini ve androjenik alopesi gibi diğer saç dökülmesi biçimlerini durdurmada etkilidir.
Bununla birlikte, daha yeni alternatifler piyasada. Bu formüller, minoksidile eşlik edebilecek hoş olmayan yan etkiler ve yağlılık olmadan saç köklerinize daha derinlemesine nüfuz etmede daha iyi olabilir. En iyi saç büyütme formülü için, bir saç büyütme ürününde %5 Nanoxidil arayın. Bu tescilli formül, cildinizin derinliklerine inmek için nanosome teknolojisini kullanır:
 • DHT hassasiyetini engelle
 • Saç köklerinize dolaşımı artırın ve
 • Enflamasyonu azaltın.
 
R

Racing

Üye
Mesajlar
26
Puanları
1
Ben 3 yıl boyunca minoxidili tretin krem ile birlikte kullanmıştım geceleri sağ sol şakaklara mercimek tanesi kadar sürüp yayıyordum 5 dakika sonrada minoxidili uyguluyordum. Tam 10 yıl önce çok süper sonuçlar vermişti sonradan minoxun etkisi azalınca tedaviye ara verdim sonrada parça parça kullandım eskisi gibi bakım yapamadım tedavi dağıldı gitti
 
O

Osman

Üye
Mesajlar
13
Puanları
1
Hocam vallaha ben biraz yabancıyım bu konulara azelaik asit - retinol asit derken nasıl yapıcaz açar mısın biraz daha bu terimleri yeni yeni öğreniyorum
 
A

Alahan

Üye
Mesajlar
46
Puanları
6
Saç ekimi sonrası çıkan saçları güçlendirmek için tretin krem kullanılabilir mi?
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
0
Gösterim
34
Mustafa karaca
M
M
Cevaplar
1
Gösterim
45
T
O
Yeni tedavim
isabel
Cevaplar
8
Gösterim
489
I
D
Cevaplar
2
Gösterim
287
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
426
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
426
O

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
21
Çevrim içi ziyaretçiler
11
Toplam ziyaretçi
32
Robots
5
Üst Alt