Saç Çıkaran İlaçlar Tecrübelerim

• Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi lastmorn
  • 676 Görüntülenme
  • 2 Yorum
L

lastmorn

Üye
Üye
Saç Çıkaran İlaçlar Tecrübelerim

Merhaba arkadaşlar şimdi sizlere 15 yıldır genetik saç dökülmesi ile nasıl mücadele ettiğimi anlatmaya çalışacam. Öncelikle saç çıkaran ilaçlar var mıdır bunu açıklamak istiyorum. Saç çıkaran ilaç var mıdır bu sorunun cevabı evet diyebilirim. Pek çoğunuz zaten ismini sıkça duymuşsunuzdur ilacın ilki finasterid diğeri minoxidil sprey. Diğer ilaçlarda var dutasterid, estradiol, progesteron, spreteron asetat, androcur, setipiprant, ru58841 gibi ilaç isimlerini de sayabiliriz. Sizlere öncelikle anlatmak istediğim saçlarınızın dökülmeye başladığını fark ettiğiniz anda erkenden müdahale etmeniz gerekmektedir. Ne kadar erkenden saç tedavisine başlarsanız o kadar başarılı olma ihtimaliniz artacaktır. Özellikle şakak bölgelerindeki dökülen saçlar yani yanların açılması bu bölgedeki saçların tekrar çıkma ihtimali neredeyse imkansıza yakındır. Ya çok güçlü anti androjen ilaçlar kullanacaksanız yada tedavinizi sürekli uygulamak zorundasınız. Şimdi gelelim hangi ilaçların ne derece etki ettiğine;

Saç Çıkaran İlaçlar.jpg

Saç Dökülmesinde Başarılı İlaçlar​

Minoxidil %5: Kullandığım ilk ilaçlardan biri olan minoxidil saç çıkarmada çok başarılı sonuçlar verir. Kullanmaya başladıktan sonra ilk 3 ay içinde saç döngüsünü hızlandırır bu zamanla saçlarda anormal dökülmeler oluşur. Pek çok insan saçlarım daha çok dökülüyor diye kullanmayı yarıda bırakıyor. Bu geçiş döneminde panik yapmamak istikrarlı bir şekilde kullanmaya devam etmek gerekir. Gözle görülür sonuçlarını 5. aydan sonra göstermeye başlar maksimum etkisi 12. ayın sonun ortaya çıkar. Bir yıllık kullanımdan sonra eğer dht önleyici ilaçlar yada losyonlar kullanmıyorsanız saçlarınızda tekrar eskisi kadar olmasada dökülmeler görülme eğilimi artar. Bir yıllık kullanımdan sonra saçları korumak için günde 1 kez ve günün aynı saatinde temiz saç derisine sürmeye özen gösterin.

Finasterid 1mg: Sürekli kullanmasamda yıllar boyu kullandığım ve yan etkilerine katlanmak zorunda kaldığım bir ilaçtır. Finasterid minoxidil ile birlikte sinerjik güçlü etki yaratıyor. Gözle görülür etkisini kısa sürede değilde 1 yıllık sürede göstermeye başlar. Testosteron hormonu çevre dokularda daha etkili olması için dehidrotestosterona (dht) hormonuna dönüşmesini engeller. Saç kökleri bu hormon baskısından kurtulunca tekrar aktif hale gelmeye başlıyor. Zamanla ince ayva tüyler termal kalın saç haline geliyor. Bu ilacın yan etkileri vardır ve kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Bende çok yan etkisi olmadı ama sosyal ve cinsel hayatımı etkilediğini belirtmek isterim.

Dutasterid 0.5mg: Sürekli olmasada 2 yıl aralıklı olarak kullandığım ilaçtır. Finasterid gibi her gün değilde 3 güne 1 ilacı içtim. Sebebi ise bu ilacın vücutta yarılanma ömrünün uzun olması. Yani 1 tane ilaç vücutta etkisini 3 gün kadar gösteriyor. Finasteridten daha etkili olur. Yan etkileri de finasteride göre daha fazladır. Gördüğüm kadarıyla bu ilacı pek çok insan kullanamadan yarıda bırakıyor. Finasterid FDA onaylı saç dökülmesi önleyici ilaçtır. Dutasterid ile yapılan çalışmalarda finasteridten daha etkili olduğu gösterilmiş ancak FDA tarafından saç için onay alamamıştır. Sebebi ise yan etkileri olabilir diye düşünüyorum.

Setipiprant: Son 4 yıl içinde yeni çıkmış bir etken madde. Bu ilaç hormonu azaltıcı etki göstermez. Sadece hormonun sebep olduğu PGD2 artışını azalttığı gösterilmiş. Yapılan çalışmalarda saçların dökülen bölgelerde prostaglandin D2 proteinin 400 kat artış göstererek saçların dökülmesine sebep olduğu bildirilmiş. Setipiprant saç köküne pgd2 bağlantısını kesiyor. Setipipranttı 8 ay losyon olarak kullandım ancak beklediğim verimi alamadım. Henüz saç dökülmesi önleyici olarak resmi bir satışı yoktur. Çin menşeli sitelerde toz hammadde olarak satılır. Fiyatı dolar kuruna bağlı olduğundan bir hayli yüksektir.

Androcur 50 mg: Androcur erkeklerde yüksek teststeron seviyelerini azaltmak için kullanılan bir ilaçtır. Diğer ilaçlara göre ciddi düzeyde yan etkileri vardır. Androcur ilacını 6 ay kullandım etkisi oldu mu derseniz evet oldu. Saç çıkartıyor ancak 1 yıl gibi uzun süreli kullanımlarda daha çok saç çıkartır. Yalnız uzun süreli kullanımı karaciğer enzimi yükselmesine ve diğer yan etkilere sebep olabilir. Bu yüzden sürdürülebilir daha az yan etkisi olan tedavilere yönelmenizi öneririm.

Ketoral Şampuan %2: Erkek tipi saç dökülmesini önlemeye yardımcı lokal etkili bir şampuandır. İçerisindeki ketokonazol maddesi saç köklerinde ki dht androjen hormonlarını azaltıcı etki yapar. Normalde aşırı saç yağlanması, yoğun kepek oluşumu, mantar hastalığı, çok fazla sebum üretimini azaltmaya çalışır. Uyguladığınız tedavinize yardımcı olarak konazol şampuan eklemenizi öneririm.

Procapil %5: Procapil içeren bir tane saç spreyini 4 ay kullandım ancak beklediğim verimi göremedim. Daha uzun aylar kullansaydım etkisi olurmuydu bilemiyorum. Ama çok bir etki yapacağını sanmıyorum.

Saw Palmetto: Saw palmetto bitkisel dht önleyici özelliği olduğu söyleniyor. Pek çok sitede saç dökülmesini önlediğine dair işaretler olduğu saçların uzamasına katkıda bulunduğu yazıyor. Ancak saw palmettoyu 1 yıl yağ asit olanı ve toz ekstrat kapsüllerini kullandım yazıldığı kadar etkisini göremedim sonra bir daha kullanmamak adına bıraktım.

Biotin 5 mg: Biotin saç uzatan, saç kalınlaştıran bir vitamin olarak bilinir. Biotini 5 mg olarak 6 ay kullandığınızda saç tellerinde gözle görülür gürleşme farkı yapar. saçları kalınlaştırır. Yeni uzayan ayva tüylerin daha hızlı gelişmesine, uzamasına yardımcı olur. En makul kullanım şekli 2 günde 1 tane 5 mg biotin almak yeterli olur.

Estradiol Losyon: Son yıllarda çok değişik tedavi seçenekleri ortaya çıktı. Bunlardan en etkili olanı estradiol losyon diyebilirim. İçerisindeki östrojen ve progesteron anti androjen etki göstererek dht ile testosteron hormonları ile yarışarak hücre reseptörlerine bağlanarak androjen azaltıcı etki yapıyor. Aynı zamanda etkili bir saç büyüme ilacı diyebilirim. Yan etkisi topikal kullanımda çok göstermez ancak uzun aylar kullanımı yan etkilerini hissettirebilir.

Spiro Losyon: Bu losyonda aldactone, diane35 ve decort ampül ile hazırlanan bir anti androjen etkileri olan losyondur. İçerisinde spirolonakton, etinil estradiol ve spreteron asetat katılır. Bu losyonda kullandım çok etkisini gördüğümü söylemem ama işe yaradığını söyleyenler az değil.

Kafein %3 Losyon: Son yıllarda kullandığım bir saç losyonu, içinde %3 oranında saf kafein tozu katılarak hazırlanıyor. Kafein losyonu 1 yıl aralıklı olarak kullandım ve halen kullanıyorum. Etkisi çok olmasada saç dökülmemi azalttığını söyleyebilirim.

Arginine %5 Losyon: Arginine ismini sık olarak duymuşsunuzdur. Etkisi kılcar damarlarda sirkülasyonu artırır damarları genişletici etki yaparak saç folikülü hücrelerinin daha çok oksijen ile besin almasını sağlar. Bu sayede saçlar daha sağlıklı, dolgun ve hacimli uzamaya başlar.

Şimdilik sizlere anlatacaklarım bunlar uzun yıllar saç tedavisi uyguladım ve halen uyguluyorum. Adını hatırlamadığım pek çok saç losyonu ve vitamin kapsülleri de kullanmışlığım vardır. İleride konumu yine güncellerim. Sorularınız olursa sizlere yardımcı olmaya çalışırım.

R

rooney43

Üye
Eyvallah hocam çok güzel bilgiler paylaşmışsın, finasterid konusunda kısmen size katılmıyorum 20 li yaşlarında bir kullanıcı ile 35 40 yaş arasındaki kullanıcının yan etkileri çok farklı olur. Saç ekimi sonrası doktorlar proscar öneriyor sizce bunu neden öneriyorlar saçların daha iyi çıkması için mi.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
L

lastmorn

Üye
Üye
bir çok kişinin saçları tamamen dökülmüş finasterid 1 yıl kullansan bile saçları geri gelmiyor bundan dolayı daha etkili tedaviler uygulanması gerekli. Finasterid ilk yaşlarda kullanımından doğan yan etkiler kısa sürede geçebilir ama yaşı ilerlemiş insanlarda zaten düşük testosteron seviyeleri var birde finasterid alınırsa çok düşük kalabiliyor.

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
0
Gösterim
37
Mustafa karaca
M
M
Cevaplar
1
Gösterim
50
T
O
Yeni tedavim
isabel
Cevaplar
8
Gösterim
509
I
D
Cevaplar
2
Gösterim
292
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
429
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
431
O

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
0
Toplam ziyaretçi
0
Robots
12
Üst Alt