Saç Derisinde Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 381 Görüntülenme
  • 1 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Egzamadan dolayı saç dökülmesi yaşayan bir çok insan sıklıkla şu soruyu soruyordur, saç derisinde egzama nasıl tedavi edilir? Bu saç derisi rahatsızlığının kesin bir tedavisi yoktur ancak kullanacağınız bazı şampuanlar yada losyonlar ile hastalığı yok etmeniz mümkündür. Hastalığı iyileştirebilmek için yazımızı sonuna kadar okumanızı öneririm.

Egzamaya Bağlı Saç Dökülmesi (Seboreik Dermatit)

Ömrünün bir dönemini egzama ile uğraşan biri için, bu hastalığı atlatmak için pek çok çareler aramıştır. Egzama, günümüzde çok yaygınlaşan bir saçlı deri sorunudur, bu hastalık düşündüğünüzden çok daha yaygındır ve ülkemizin nüfusunun neredeyse üçte biri hayatlarının bir noktasında bundan muzdariptir.

En yaygın şekli olan atopik dermatitte egzama, vücudun her yerinde, cildin iyileşmesine yardımcı olmak için steroid bazlı kremler ve yatıştırıcı topikal merhemlerle tedavi edilmesi gereken iltihaplı, çatlamış ve kaşıntılı cilt lekeleri bırakır. Bununla birlikte, durumun birçok farklı şekli vardır ve bunlar bazen kafa derisini ve saçın büyümesini etkileyebilir, ancak egzama nedeniyle saç dökülmesinin tedavisi var mı?

Kronik egzama veya seboreik dermatit nedeniyle saç dökülmesi her yaştan insanı etkileyebilir. Durum kafa derisinde meydana gelirse, saç kökleri iltihaplı, hasarlı cilt yoluyla büyümeyi zor bulabilir ve aşırı kaşıntıdan zarar görebilir. Neyse ki, tamamen tedavi edilebilir.

Saç Derisinde Egzama Nasıl Tedavi Edilir.jpg

Seboreik Dermatite Ne Sebep Olur?

Bu egzama formunun ne kadar yaygın olabileceğine rağmen, bilim adamları hala nedenlerinden emin değiller - durumu bir dizi tetikleyiciye bağlayan gözlemler yapılmış olsa da:
  • Sert ev kimyasalları ve sabunlar kullanan kişilerin seboreik dermatit lekeleri oluşturduğu bilinmektedir. Bu nedenle hassas ciltler için tasarlanmış iyi bir şampuan ve saç kremi bulmaktır.
  • Stresli ortamlarda çalışan veya kişisel yaşamlarında stresli bir krizin ortasında olan kişilerin seboreik dermatit riski altında olduğu bilinmektedir.
  • Soğuk ve kuru hava gibi iklim değişikliklerine duyarlı kişilerde seboreik dermatit gelişir.
  • Listelenemeyecek kadar çok belirli hastalıklar ve hormonal değişiklikler cildin seboreik dermatit ile iltihaplanmasına neden olabilir.
  • Psoralen, interferon ve lityum ilaçlarını alan kişiler de seboreik dermatit geliştirme riski altındadır.

Seboreik Dermatit Daç Dökülmesine Nasıl Neden Olur?

Seboreik dermatit bulaşıcı değildir ve çoğunlukla erkeklerde görülür, yine de oluşumuna yatkın olan herkesi etkileyebilir.

Bu durum, kafa derisindeki derinin iltihaplanması ve ham hale gelmesi sonucu saç dökülmesine yol açar ve cildin pul pul dökülmesini daha da artıran kaşıntıya neden olur. Akneye benzer şekilde seboreik dermatit, ciltteki yağ bezlerinden aşırı sebumun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu fazlalık daha sonra cilt yüzeyinde doğal olarak gelişen bir maya olan malassezia'nın aşırı büyümesini tetikler.

Malassezia ürünü kontrolden çıktığında cildi daha da alevlendirebilir ve kıl kökleri fiziksel olarak yeni kılları itemez ve tedavi edilmezse zamanla incelmeye neden olur.

Saç dökülmesi, egzamadan muzdaripken aşırı kaşınmanın bir sonucu olarak da meydana gelebilir, çünkü saçlar yanlışlıkla koparılır ve foliküller zarar görür.

Saç Derisinde Dermatit Nasıl Tedavi Edilebilir?

Neyse ki, bir hasta tarafından kullanıldığında çok başarılı olan çok sayıda reçetesiz satılan ilaçlı şampuanlar (öncelikle kepek giderme için tasarlanmıştır) vardır. Cildi onarmaya yardımcı olan aktif maddeler pirintiyon çinko, salisilik asit, ketokonazol ve selenyum sülfittir.

Bununla birlikte, çoğu durumda durum bir aile doktorundan reçete gerektirir. Hastalara hidrokortizon (steroidler), fluosinolon, desonid ve klobetasol gibi topikal merhemler reçete edilebilir, ancak güçleri nedeniyle sadece iki haftadan fazla olmayan bir süre boyunca kullanılabilirler.

Bunlar işe yaramazsa, muhtemelen size ketokonazol veya siklopiroks gibi çeşitli mantar önleyici maddeler reçete edilecektir. Ancak bunlar genellikle son çaredir.

Saçlarınızı her gün yıkamaktan kaçının. Her gün saç yıkamak saç derisinin sebum salgısını kurutur ve yağlanmaya zorlar. Ilık su ile saçlarınızı yıkayın. İçerisinde alkol, propilen glikol ürünleri kullanmaktan kaçının. Saçlarınızı çok uzun tutmayın.
 
M

Moniker

Üye
Mesajlar
6
Puanları
1
Egzama tedavisinin belirli bir sonucu yok sanırım yakın bir arkadaşım dermovote losyon kullanıyor ve şampuan ile biraz kullanmayı biraksa hemen kırmızılılar çıkıyor du
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

O
Yeni tedavim
oscar
Cevaplar
6
Gösterim
350
oscar
O
D
Cevaplar
2
Gösterim
216
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
339
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
352
O
A
Cevaplar
1
Gösterim
201
DijitalDoctor
DijitalDoctor
B
Cevaplar
1
Gösterim
328
erdemir
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Sponsor Bağlantı

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
49
Çevrim içi ziyaretçiler
25
Toplam ziyaretçi
74
Robots
5
Üst Alt