Saç Dökülmesine Karşı Kullanılan İlaçlar

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 208 Görüntülenme
  • 0 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Genetik saç dökülmesine karşı kullanılan ilaçlar, losyonlar, vitaminlerin önleyici etkisi gerçekten etkisi var mı? Bu konuda ilaç kullanımıyla ilgili pek çok araştırmalar yapılmıştır ve bazı olumlu sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Genetik Saç Dökülmesi Neden Olur?​

Aşağıda saç dökülmesi tedavileri için kullanılan bu anlamda etkisi olduğu kanıtlanmış ilaçlar gösterilmiştir. Genetik kaynaklı dökülmeler erkeklik hormonu androjenler tarafından tetiklenir. Testosteronun çevre dokularda daha etkili olması için dht hormonuna dönüşmesi, saç foliküllerine 5 alfa redüktaz enzimi ile kıl kökü hücrelerine zarar verdiğini görülmüştür.

Saç Dökülmesine Karşı Kullanılan İlaçlar.jpg

Andro genetik alopesi tedavisi için en çok kullanılan ilaçlar şunlardır.​

  • Minoksidil. Minoxidil, saç büyümesini uyaran ve saç dökülmesini yavaşlatan topikal bir ilaçtır. Günlük olarak kullanıldığında saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olabilir ve hatta gözle görülür incelme olan bölgelerde saçların yeniden uzamasına yardımcı olabilir. Minoxidil'i tek başına veya saç dökülmesi tedavisi için reçetesiz kitimizin bir parçası olarak çevrimiçi sunuyoruz .
  • Finasterid. Finasterid reçeteli bir ilaçtır. Erkek tipi kelliğe yatkın erkeklerde saç dökülmesine neden olan dihidrotestosteron hormonunun (DHT) üretimini bloke ederek çalışır. Bir reçetenin uygun olup olmadığını belirleyecek bir sağlık kuruluşu ile yaptığımız görüşmenin ardından finasterid'i kullanabilirsiniz. Bazı kozmetik ve cerrahi prosedürler, incelme olan bölgelerdeki saçları eski haline getirebilir veya daha kalın bir saç başı görünümü oluşturabilir.
  • Dutasterid. Androgenetik alopesi için çoklu tedavileri karşılaştıran bir çalışmanın bulgularına göre, günde 0,5 mg'lık bir oral dutasterid dozu, 24 haftada toplam saç sayısında minoksidil ve finasteridden daha etkili sonuçlar verdi. Dutasterid testosteronun her iki tip 1 hem tip 2 izoenzimi engeller.
  • Procapil. Procapil™, zeytin ağacı yapraklarından elde edilen apigenin ve oleanolik asit ile vitaminli bir matrikin kombinasyonudur. Saç dökülmesini önlemek için folikül yaşlanma süreciyle savaşır. Kozmetik olarak, bu ürün losyonlar, saç kremleri ve kalıcı ürünler gibi saç güçlendirme ve saç dökülmesini önleyici tedavilerde kullanılır. Procapil™ saç dökülmesinin ana nedenlerini hedefler: saç derisindeki mikro kan dolaşımını hızlandırır, folikül yaşlanması geciktirir ve dihidrotestosteronun neden olduğu folikül atrofisini önler.

Saç Ekimi Yaptırmak​

  • Saç ekimi ameliyatı. Bu cerrahi prosedür, başın arkasından ve yanlarından saç derisine ve saç çizgisine ekilmesini içerir. Saç ekimi ameliyatı, tipik olarak binlerce veya on binlerce dolar olarak fiyatlandırılan prosedürlerle maliyetli olabilir. Bununla birlikte, kalıcı sonuçlar verir ve uzun vadede kapatıcılara güvenmekten kaçınmak istiyorsanız iyi bir seçenek olabilir. Saç ekimi kılavuzumuz, bu prosedürün nasıl çalıştığı, şu anda mevcut olan farklı teknikler ve daha fazlası hakkında daha ayrıntılı bilgi veriyor.
  • Ameliyatsız saç değişimi. Ameliyatsız saç değiştirmenin çeşitli biçimleri mevcuttur. Bu kategorideki seçenekler, saç değiştirme sistemlerini (saç parçaları) ve saç dökülmesini kamufle etmek için tasarlanmış mikropigmentasyon prosedürlerini içerir. Ameliyatsız saç değiştirme kılavuzumuzun tamamında saç dökülmesini gizlemek için ameliyatsız yöntemler hakkında daha fazla konuştuk.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Nasıl Bir Tedavi Uygulanmalı?​

Tedaviye başladıktan sonra düzenli ve sürekli kullanım gereklidir. Tedaviyi bırakırsanız saçlarınız 1 ay sonra eskisi gibi dökülmeye başlayacaktır. İlk yapmanız gereken erkekler için minoxil %5 losyonu sabak akşam aynı saatlerde kullanmak gerekir. Günde 1 mg proscar alınmalı ve saçlar 3 güne 1 olarak konazol şampuan ile yıkanmalıdır. Bu tedaviye big 3'lü denilmektedir. Saç köklerinde oluşan DHT hormonu aktivitesi azalması gerekir. Tek başına minoxidil kullanımı başarı sağlasada 1 yıl sonra saçlar tekrar dökülmeye başlar. Bunun sebebi minoxidilin DHT önleyici etkisi olmamasıdır.

Diğer etkili tedaviler arasında estradiol anti androjen losyonu kullanmak faydalı olabilir. Estradiol kadınlık hormonu olan östrojen içerir. Östrojen DHT azaltılması için etkili bir alternatif yoldur.

Biotin vitamini kullanılabilir. Saçlarda kalite artışı için günde 5 mg biotin içeren takviye edici kapsül faydalı olacaktır.

Ketakonazol içeren şampuanlar az etkili olur. İçerisindeki ketakonazol dht azaltıcı etkisi vardır. Ancak şampuanlardan çok beklenti içine girmeyin.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

O
Yeni tedavim
oscar
Cevaplar
6
Gösterim
427
oscar
O
D
Cevaplar
2
Gösterim
262
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
403
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
406
O
A
Cevaplar
1
Gösterim
239
DijitalDoctor
DijitalDoctor
B
Cevaplar
1
Gösterim
375
erdemir
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
2
Toplam ziyaretçi
2
Robots
5
Üst Alt