Saça aspirin kullananların yorumları

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Panelist
  • 297 Görüntülenme
  • 5 Yorum
Panelist

Panelist

Üye
Mesajlar
38
Puanları
6
Aspirin bildiğiniz üzere ağrı kesici ateş düşürücü kan sulandırıcı etkileri nedeniyle günümüzde kullanılan ilaçlardan biridir özellikle çözücü etkisi fazla olduğu için kan sulandırıcı olarak sürekli kullanımı doktor tavsiyesiyle bazı hastalarda yaygındır. Doktorlar özellikle felç geçirmiş, felç geçirme riski bulunan hastalara coraspin kullanmayı önermektedirler. Çünkü Aspirin içindeki salisilik asit kan pıhtılaşma mekanizmasını bozarak kanın sorunlu damarlarda yoğunlaşıp katılaşmasını önler bu sayede kan dolaşımı sürekliliği devam eder. Kan pıhtılaşması olmayacağı için felç geçirme riski de önemli derecede azalmaktadır. Salisilik asit son yıllarda yapılan bazı çalışmalarda androjenik alopesi tipi saç dökülmesini önlemede etkili olduğu gösterilmiştir. Aspirin bu etkisini yaparken kanda bulunan bazı prostatlandığın türlerini azaltarak çalışır. Genetik tipte saç dökülmesine sebep olan en büyük etkenlerin başında erkeklik androjen hormonları yer almaktadır. Testosteron hormonu dokularda etkili olabilmesi için dht adı verilen hormona dönüşür. Dht hormonu genetiksel olarak saç köklerine bağlanıp belirli prostatlandın türlerinde çoğalmaya sebep olarak saç büyüme biyolojisini bozmaktadır. Yapılan çalışmada saç kökü hücrelerine etki eden prostaglandin D2 lipit bileşeni ciddi derecede artış göstermiş %400 kat gibi ve bu prostatlandin saç büyüme sürecinde trombosit sinyalizasyonunu bozarak saçların beslenmesinin önüne geçmektedir. Bu prostatlandin çoğalması beraberinde saç derisinde biriktiği yerlerde ağrı, kaşıntı, batma gibi hissiyatlara sebebiyet vererek kişiyi rahatsız etmektedir. Aynı zamanda dht hormonu saç kökünde bulunan sebum hücrelerini de etkileyerek aşırı yağ oluşmasına neden olmaktadır. Aşırı yağlanma genetik dökülmeyi artırabileceğine dair bazı bulgular da vardır.

Aspirin içerisindeki salisilik asit prostaglandin D2 proteini azaltarak minimal düzeye indirmektedir. Çoğalan bu prostaglandin türünü azaltarak saç dökülmesini azalmaya ve saç derisinde inflamasyon oluşmasının önüne önüne geçmektedir. Ancak burada şöyle bir sorun da çıkmaktadır saç için gerekli PGD türleri olan pge2 ve pgf2a gibi yararlı prostaglandinleri de inhibe ettiği için saç büyümesinde yavaşlattırma yapabilmektedir. Ancak Aspirin yine de saç dökülmesini önlemede topikal olarak kullanılabilir ve saç yağlanmasının önüne geçebilmektedir. Aspirin kan sulandırıcı etkileri olduğu için genellikle tropikal olarak saç dökülmesi önleyici losyon olarak kullanılabilir. Aspirin içmek tehlikeli olabileceği için oral kullanımı önerilmemektedir. Çünkü mide kanamasının sebebiyet verebilir, ufak bir kaza sonucu yaralanmada kanamayı artırarak kan kaybı oluşturabilir.

Saça aspirin kullananların yorumları.jpeg

Şampuan içine asprin katmak​

Genelde kullanıcılar aspirini şampuan içine katmayı tercih ederler. Şampuan içinde çözülen Aspirin saç yağlanmasını önler, saç diplerinde biriken kepeği, kabuklanmayı ve kaşıntıyı ortadan kaldırılmasını sağlar. Eczaneden alacağınız 500 mg aspirinden 5-6 tane organik bitkisel şampuan içine toz hale getirip katın. Kullanmadan önce şampuanı çalkalayıp günlük rutin nasıl kullanıyorsanız o şekilde kullanmaya devam edin.

Aspirindeki salisilik asit saçtaki kırıkları azaltır ve saçın daha parlak olmasına yardımcı olur. Şampuana ekleyeceğiniz aspirin ile kepek oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Aspirindeki salisilik asit kafa derisindeki ölü deri hücrelerini çözerek kepekleri azaltacaktır.

Topikal olarak saç dökülmesi losyonu hazırlamak​

Aspirin ağrı kesici özelliğinden faydalanıp saç bakımı için kullanabilirsiniz.

100 ml losyon içine 20 ml etil alkol, 20 ml proplen glikol ve 60 ml distile su içinde 6 adet 500 mg lik aspirin katıp bir gün dinlendirip saçınıza ve saç diplerine uygulayabilirsiniz.

Kafa derisindeki ağrıyı, batma, uyuşukluk gibi hisleri azaltır, mantar, kaşıntı, yağlanmayı önleyebilir.

Saçların dökülmelerine karşı daha dirençli olmasına katkı sağlar.
 
A

Albetis

Üye
Mesajlar
4
Puanları
1
Bugün instagramda gezerken bu yöntemi gördüm. Aspirini toz haline getirip saç diplerine sürüyordu. Sonucu izlemedim, video halindeydi ama gördüğüm için muhtemelen bir faydası vardır diyorum, deneyebilirsiniz bence.
 
M

Mirage

Üye
Mesajlar
24
Puanları
1
Ben de şampuan içine birkaç tane 500 mg olan aspirinden kattım beklediğimden çok daha iyi sonuç verdi yağlanmayı falan kökten söküp attı şu an kupkuru saç derim var kaşıntı da hiç yok
 
O

Owner

Üye
Mesajlar
5
Puanları
1
Ben şampuan içine 3 tane kattım yağlanmada hiç etkisini göremedim saçlarım aynı şekilde yağlanmaya devam ediyor.
 
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
  • #5
Panelist

Panelist

Üye
Mesajlar
38
Puanları
6
Ben şampuan içine 3 tane kattım yağlanmada hiç etkisini göremedim saçlarım aynı şekilde yağlanmaya devam ediyor.
Hangi şampuan içine kattınız ne kadar süre kullandın?
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

O
Yeni tedavim
oscar
Cevaplar
6
Gösterim
427
oscar
O
D
Cevaplar
2
Gösterim
262
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
403
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
406
O
A
Cevaplar
1
Gösterim
239
DijitalDoctor
DijitalDoctor
B
Cevaplar
1
Gösterim
375
erdemir
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
56
Çevrim içi ziyaretçiler
29
Toplam ziyaretçi
85
Robots
3
Üst Alt