Saçkıran bulaşıcı mı, Saçkıran nedir?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Zwing
  • 371 Görüntülenme
  • 3 Yorum
Z

Zwing

Üye
Mesajlar
3
Puanları
1
Saç kıran nedir, tıp literatüründe alopesi areata olarak da bilinen bir saç dökülme hastalığıdır. Bu durum, vücudun bağışıklık sisteminin kendi saç foliküllerini hedef alarak saldırması sonucu oluşur. Saç kıran, genellikle yuvarlak veya oval şekilde saçsız bölgelerin oluşmasıyla kendini gösterir.

Saç kıranın kesin nedeni bilinmemektedir, ancak otoimmün bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Otoimmün hastalıklarda bağışıklık sistemi normalde vücuda zararlı olan maddeleri hedef alırken, yanlışlıkla kendi vücut dokularını da hedef alabilir. Saç kıran durumunda, bağışıklık sistemi saç foliküllerini yabancı bir tehdit olarak algılar ve onları yok etmeye başlar.

Saç kıran genellikle saçlı deride yuvarlak veya oval şekillerde saçsız alanlarla başlar. Bu alanlar genellikle kafa derisi üzerinde görülse de, vücudun diğer bölgelerinde de ortaya çıkabilir. Saç kıran, her yaşta görülebilir, ancak genellikle çocukluk veya erken yetişkinlik döneminde başlar.

Saç kıran tedavisi, hastalığın şiddetine ve yaygınlığına bağlı olarak değişir. Bazı durumlarda saçlar kendiliğinden geri gelirken, diğer durumlarda tedavi gerekebilir. Tedavi seçenekleri arasında kortikosteroid kremler veya enjeksiyonlar, topikal minoksidil, kontakt immün terapi, ışık tedavisi (fototerapi) ve oral ilaçlar bulunabilir. Her durumda, saç kıran hakkında bir dermatologla görüşmek, doğru teşhis ve tedavi planının belirlenmesi için önemlidir.

Saçkıran Bulaşıcı mıdır?​

Hayır, saç kıran (alopesi areata) bulaşıcı bir hastalık değildir. Saç kıranın nedeni, bağışıklık sisteminin kendi saç foliküllerini hedef almasıdır ve bu durum genellikle kişinin genetik yatkınlığı ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonuyla ilişkilidir. Saç kıran kişiden kişiye bulaşmaz, dolayısıyla başka bir kişiye geçmez.

Ancak, saç kıranı olan bir kişi için psikolojik stres faktörleri tetikleyici olabilir ve bu stres faktörleri saç dökülmesini daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle, bir kişi saç kıranla yaşarken, duygusal destek ve uygun stres yönetimi önemlidir.

Saç kıran hakkında daha fazla bilgi ve tedavi seçenekleri için bir dermatologla görüşmek önerilir.
 
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
  • #2
Z

Zwing

Üye
Mesajlar
3
Puanları
1
Arkadaşlar iş yerimde bir arkadaş var saçlarında 1 tl büyüklüğünde bir çok saç kıran oluşmuş doktora gitti bir çok ilaç kortizon felan kullandı düzelmedi. Açılmalar sanki ilerliyor gibi. Ne yapabilir sizce düzelmesi için? Bazen bu arkadaşla tokalaşma falan yapıyorız. Saç kıran bulaşıcı mıdır bana da geçme ihtimali var mı?
 
T

Trider

Üye
Mesajlar
4
Puanları
1
Sanmıyorum bulaşıcı olduğunu kişideki bağışıklık sistemiyle ilgili bir sorun
 
R

Rossi

Üye
Mesajlar
7
Puanları
1
Bulaşıcı değil arkadaşlar kişideki farklı genetik sorunlardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
0
Gösterim
36
Mustafa karaca
M
M
Cevaplar
1
Gösterim
49
T
O
Yeni tedavim
isabel
Cevaplar
8
Gösterim
499
I
D
Cevaplar
2
Gösterim
287
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
428
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
426
O

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
40
Çevrim içi ziyaretçiler
24
Toplam ziyaretçi
64
Robots
5
Üst Alt