Saçkıran olanlar var mı?

• Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Yalçınakan
  • 294 Görüntülenme
  • 4 Yorum
Y

Yalçınakan

Üye
Saçkıran, derideki saçlı deri bölgesinde oluşan ve saçların dökülmesine neden olan bir hastalıktır. Saçkıranın bilimsel adı "Alopesi"dir. Saçkıranın nedeni, bağışıklık sisteminin saç köklerine saldırması sonucu saçların dökülmesidir.

Saçkıran olanlar var mı.jpeg

Saçkıran genellikle başın üst kısmında veya sakal bölgesinde başlar ve yavaş yavaş yayılır. Belirtileri arasında saçlı deri bölgesinde oval veya yuvarlak şekilli açık alanlar, kısa saç kılları veya kırılmış saç kılları yer alır.

Saçkıran genellikle tedavi edilebilir bir durumdur, ancak tedavinin etkinliği kişiden kişiye değişebilir. Tedavi seçenekleri arasında kortikosteroid kremler, topikal immünomodülatörler, fototerapi, saç nakli gibi çeşitli yöntemler yer alır.

Saçkıran nasıl tedavi edilir?​

Saçkıran, saç derisinde (ve bazen vücudun diğer bölgelerinde) oval veya yuvarlak bir şekilde saç kaybına neden olan bir cilt hastalığıdır. Tedavisi, saçkıranın şiddeti ve türüne bağlı olarak değişebilir. İşte saçkıran tedavisi için bazı seçenekler:

1. Topikal tedaviler: Bu tedaviler, saçkıranlı bölgeye uygulanan losyon, krem veya merhem gibi topikal ilaçlar içerir. Örneğin, kortikosteroid kremleri ve losyonları, saçkıranı tedavi etmek için kullanılan yaygın bir topikal tedavi seçeneğidir.
  2. Enjeksiyon tedavileri: Bu tedaviler, saçkıranlı bölgeye kortikosteroid veya immünsupresif ilaçların enjekte edilmesini içerir. Bu tedaviler genellikle saçkıranın daha ciddi formlarında kullanılır.
  3. Işın tedavisi: Işın tedavisi, saçkıranlı bölgeye yüksek enerjili radyasyon uygulanmasını içerir. Bu tedavi, saçkıranın tedavisi için bir seçenek olarak kabul edilir, ancak yan etkileri nedeniyle risklidir.
  4. Oral ilaçlar: Bazı durumlarda, saçkıranı tedavi etmek için oral kortikosteroidler veya immünsupresif ilaçlar reçete edilebilir. Bununla birlikte, bu ilaçların uzun süreli kullanımı ciddi yan etkilere neden olabilir, bu nedenle doktorlar bunları dikkatle kullanmalıdır.
  5. Saç protezleri: Bazı kişiler, saçkıranlı bölgeyi örtmek için saç protezlerini tercih ederler. Bu, saçkıranın tedavisinde bir seçenek olmasa da, saç kaybı nedeniyle psikolojik olarak rahatlamaya yardımcı olabilir.
Saçkıran tedavisi için en iyi seçenekleri belirlemek için, bir dermatologla görüşmeniz önerilir.

Arkadaşlar merhaba bir arkadaşım saçkıran tedavisi görüyor ancak hiçbir faydasını görmedi ve bu kafasındaki kaçırmalar giderek çoğaldı şu an kafasının neredeyse 10-15 yerinde birden yuvarlak şekilde saçkıran oluşmuş durumda tedavilerin hiçbir etkisini görmedi sizlerden ricam doğal yollarla Bu hastalığı geçiren ya da başka bir tedaviyle iyileşen var mı?

C

Chrisis

Üye
Üye
Sanırım bazı türlerin kesin bir çözümü yok artarak devam ediyor

L

landonx

Üye
1 ay önce berbere gittim tıraşımı oldum bir güzel aynaya bir baktım yan taraf 1 lira büyüklüğünde açıklık görünce şok oldum berber saçkıran olmuşsun söyleyince moralim bozuldu bende bir sürü şey denedim sarımsak tedavisi, bir sürü krem losyon hiç biri sonuç alamadım hatta biraz daha büyüdüler haftaya tekrar doktora gidecem pek umudum yok ama bakalım

C

Creative

Üye
Ardıç katranı iyi geliyor diye duymuştum bi araştır istersen

R

Raul

Üye
Benim arkadaşım sürekli sarımsaklı losyonu sürüyordu fazla yayılmadan düzeldi bir eczaneci tanıdığından bir losyon daha yaptırıyordu adını bulabilirsem yazarım buraya

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
0
Gösterim
37
Mustafa karaca
M
M
Cevaplar
1
Gösterim
50
T
O
Yeni tedavim
isabel
Cevaplar
8
Gösterim
509
I
D
Cevaplar
2
Gösterim
292
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
429
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
431
O

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
3
Toplam ziyaretçi
3
Robots
60
Üst Alt