Saw Palmetto Saç Çıkarır mı?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 734 Görüntülenme
  • 3 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Tıpkı dünyadaki diğer birçok erkek gibi, erkek tipi kellik ile yaşıyorsanız saw palmetto'yu duymuşunuzdur. Genelde insanlarda saw palmetto saç çıkarır mı gibi sorular akıllarına geliyor ve finasterid kullanmak istemeyen kişiler bu bitkisel ürünü araştırmaya başlıyor. Şu anda, bu tür saç dökülmesi için kanıtlanmış bir tedavi yok, ancak iki ilaç – finasterid ve minoksidil – daha fazla saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir ve hatta bazıları için saçların yeniden büyümesini teşvik edebilir. Bu seçenekler ilginizi çekiyorsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

saw palmetto saç çıkarır mı.jpg


İlaç konusunda ne yapmaya karar verirseniz verin, yine de, ne kadar çok olursa olsun, sahip olduğunuz saçlara bakmak için önlemler almalısınız. Saw palmetto gibi saçınızı güçlü ve sağlıklı tutmak için deneyebileceğiniz birçok farklı doğal çözüm var.

Saw Plametto Meyvesi Nedir?​

Basitçe söylemek gerekirse, testere palmetto (aynı zamanda Serenoa repens olarak da adlandırılır ), Florida gibi güneydoğu eyaletlerinde yetişen bir tür palmiye ağacıdır. Aklınıza gelebilecek geleneksel palmiye ağaçlarının aksine, testere palmetto çok daha kısa ve çalı benzeridir. Bu nedenle “lahana palmiyesi” veya “Amerikan cüce palmiye ağacı” olarak adlandırılır.

Saw palmetto bitkileri, yaklaşık %90'ı yağ asitleri ve steroller (bir tür lipid) olan bir özü üreten meyvelere sahiptir.

Saçınızda Saw Plametto Kullanmanın Faydaları Nelerdir?​

Saw palmetto'nun saç dökülmesini önleyebileceğini kanıtlamak için yeterli çalışma olmamasına rağmen, özü en çok konuşulan doğal DHT (dihidrotestosteron) blokerlerinden biridir . Bunun nedeni, testere palmetto özündeki yağ asitlerinin, testosteronu DHT'ye dönüştüren enzim olan 5α-redüktazı (5-alfa-redüktaz) hedefleyip engelleyebileceğine inanılmasıdır. DHT'ye karşı genetik bir duyarlılık erkek tipi kelliğe neden olduğundan, onu ne kadar çok engellerseniz o kadar iyidir.

Bir çalışma, saw palmetto özü kullanmanın folikül büyümesini önemli ölçüde teşvik ettiği ve iltihaplanma tepkisini azalttığı sonucuna varmıştır; bu, iltihaplanmanın saç köklerine zarar verebileceği ve saç büyütme yeteneklerini engelleyebileceği için önemlidir. Topikal saw palmetto'nun etkinliği üzerine yapılan başka bir çalışmada, katılımcıların %48'inde saç büyümesi görülmüştür.

Saw Palmetto Saç Dökülmesini Durdurmada Gerçekten Etkili mi?​

Sonuç olarak, mevcut çalışmalar finasteridin daha fazla insan için işe yaradığını gösteriyor. Araştırmacılar, ikisini karşılaştırırken, finasteridin katılımcıların %68'inde saç dökülmesini durdurmak için çalıştığını, palmetto özünün ise saç büyümesini yalnızca %38 oranında artırdığını buldu. Bununla birlikte, erkek tipi kellik daha az gelişmiş kişilerde ilacın daha etkili olduğu (ve ayrıca başka bir finasterid çalışmasının %90'a varan bir başarı oranı gösterdiği) unutulmamalıdır .

Saw Palmetto Hangi Formlarda Kullanılmalıdır (saçınız için en iyisi nedir)?​

Saw palmetto, topikal ve oral olmak üzere birkaç farklı biçimde gelir. Saw palmetto özünü doğrudan serum formunda kullanarak veya içeriğinde bulunan doğal bir şampuan veya losyon satın alarak uygulayabilirsiniz. 62 erkek ve kadınla yapılan biraz daha büyük bir çalışmada, üç ay boyunca testere palmetto ile aşılanmış şampuan veya losyonun uygulanması saç yoğunluğunu %35 oranında artırdı.

Saw palmetto içeren bir şampuan mı arıyorsunuz? Sawpo şampuan, saç dökülmesi uzmanları tarafından, dökülen saçların mümkün olduğunca kalın görünmesini sağlarken gelecekteki dökülmelere karşı koruma sağlamak için formüle edilmiştir.

Saw palmetto kapsül şeklinde satılır, iki tür formu vardır. Kurutulmuş meyve tozları ve sıkılmış yağ asitleri. İkisini sırayla kullanmak mantıklı olabilir. Toz kapsül bitince fatty acid olan kapsüller kullanılmaya başlanılabilir. ancak herhangi bir takviyeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Şu anda, palmetto'nun saç dökülmesini önleyeceğine dair yeterli somut kanıt yok. Popüler olmasına rağmen, etkinliği hakkında daha fazla araştırma görmemiz gerekiyor. Buna rağmen, kesinlikle saçınızı güçlü ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir. Aynı şeyi yapacak ek doğal maddeler arıyorsanız, kafein, yeşil çay ve biyotini deneyin. Ve saç dökülmesini önlemek ve en iyi şekilde görünmesini sağlamak için ilaç tedavisine gitmek istiyorsanız, finasterid ve minoksidil hakkında bir doktorla konuşun.
 
M

Moniker

Üye
Mesajlar
6
Puanları
1
Saç çıkardığını düşünmüyorum, gelişimi için birebir olabilir saç tellerinin
 
Y

yenike

Üye
Mesajlar
16
Puanları
1
Faydası var ama çok şiddetli genetik dökülmeler de işe yaramıyor
 
Apocalypse

Apocalypse

Üye
Mesajlar
22
Puanları
1
8 ay saw palmetto yağ asit ve toz olan kapsülleri sırayla kullandım şunu diyebilirim faydası çok çok az kelliği önleyemezsiniz
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

O
Yeni tedavim
oscar
Cevaplar
6
Gösterim
350
oscar
O
D
Cevaplar
2
Gösterim
216
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
339
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
352
O
A
Cevaplar
1
Gösterim
201
DijitalDoctor
DijitalDoctor
B
Cevaplar
1
Gösterim
328
erdemir
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Sponsor Bağlantı

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
22
Çevrim içi ziyaretçiler
13
Toplam ziyaretçi
35
Robots
4
Üst Alt