Seboreik Dermatit İçin Hangi Şampuan Kullanılır?

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Uzman
 • 690 Görüntülenme
 • 2 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Seboreik dermatit için hangi şampuan kullanılır, öncelikle bu durum kafa derisini ve vüdudun diğer bölgelerini etkileyen dermatolojik bir rahatsızlıktır. Saç derisinde, yüzde veya kulaklarda kızarıklık ve pullanma gibi belirtiler olarak ortaya çıkar. Beraberinde kaşıntı, ağrı ve kızarıklıkta görülebilir.

Bu kronik inflamatuar durumun nedeni bilinmemektedir, ancak genetik, hormonlar ve stres gibi belirli tetikleyiciler rol oynayabilir. Seboreik dermatit herkesi etkileyebilirken, 3 aylıktan küçük bebeklerde ve 30 ila 60 yaş arasındaki yetişkinlerde görülme olasılığı daha yüksektir .

Kafa derisinin seboreik dermatiti, istenmeyen kepek ve pullu lekelere neden olabilir. Bununla birlikte, satın alabileceğiniz veya kendiniz yapabileceğiniz, yardımcı olabilecek birkaç şampuan vardır.

Saç Derisinde Egzama Nasıl Tedavi Edilir.jpg

Seboreik Dermatite En İyi Gelen Şampuanlar​

Kepek bu durumda yaygındır. İlaçlı şampuanlar, doktorların rahatsızlığı hafifletmeye ve dökülmeyi kontrol etmeye yardımcı olmak için önerdiği birinci basamak tedavidir. Yerel eczanenizde veya internette iyileştirici şampuanlar satılır

Selenyum sülfür içeren şampuanlar​

Selenyum sülfür gibi mantar önleyici maddeler, yeterli miktarda kullanıldığında yardımcı olabilir. Bu tü şampuanlar:
 • Belirli bir mayayı hedefler, Pityrosporum ovale
 • Kafa derisindeki kepek hücrelerinin sayısını azaltır
 • Tahrişi ve kaşıntıyı hafifletir
Bu bileşeni içeren piyasadaki şampuanlar şunlardır: Head & Shoulders Clinical Strength Şampuan, Selsun Blue Maksimum Güçlü Mentollü Kepek Şampuanı, Selsun %2.5 Vol Selenium Sulfade Şampuanı, Vichy Dercos Selenyum DS ve Salisilik Asit şampuanı.

Pirition çinko içeren şampuanlar​

Birçok kepek önleyici şampuanın içeriğinde bulunan pirition çinko, hem antimikrobiyal hem de mantar önleyici etkiye sahip olabilir. Ayrıca iltihaplanma ve kaşıntı ile yardımcı olabilir. Amerikan Dermatoloji Akademisi gibi bazı yetkililer, vücudun etkilenen bölgelerinin pirition çinko sabunları ile yıkanmasını bile önermektedir.

Bioblas Şampuan Zinc Pyrithione şampuan, Prozinc şampuan, Bioblas Zinc Pyrition Kepeğe Karşı Şampuan, Hair 360 Selenium Zinc Kepeğe Karşı Bakım Şampuanı, Max Strength Selenium & Zinc şampuan, Seboderm şampuan, L'Oreal Paris Serie Expert Instant Clear Zinc Pyrithione Kepek Önleyici Şampuan, Zinco şampuan

Salisilik asit içeren şampuanlar​

Salisilik asit, seboreik dermatit için diğer bileşenler kadar iyi çalışılmamıştır. Diğer tedavilerle birlikte kullanıldığında faydalı olabilir. Başlıca faydası, kafa derisindeki pullanmayı azaltmaya yardımcı olmasıdır.

Revolution Haircare Şampuan Salisilik Asit şampuan, Zigavus Medicade 250 ml, Cosmed Hair Guard Anti-Dandruff 400 ml, Prozinc Salicade 300 ml, selyum şampuan

Ketokonazol içeren şampuanlar​

Antifungal ketokonazol ise, etkisi yüksek olan kepek, yağlanma ve kaşıntılı gibi durumlar için bir tedavi edici olarak kullanılan şampuanlardır. Mantarların yayılmasını ve gelişimini engeller. Sadece bu değil, ketokonazol gibi azoller de olabilir.

Bu bileşen, aşağıdaki gibi şampuanlarda OTC olarak mevcuttur: Konazol, nizoral, ketoral ve fungoral şampuan.

İlk semptomlar bir kez azaldığında, bazı insanlar sadece ketokonazol şampuanları kullanarak seboreik dermatitlerini yönetebilirler. Bu aşampuanlar haftada 2 defa kullanılmalıdır.

Ketokonazol güvenli kabul edilir. Çalışmalar, cildi tahriş ettiğini veya başka yan etkilere neden olduğunu göstermedi.

Kömür katranı içeren şampuanlar​

Kömür katranı mantarı bastırır ve iltihabı azaltır. Bu bileşen sebum üretimini bile azaltabilir.

Araştırmalar, kömür katranını ketokoaznol ile aynı derecede etkili mantar önleyici madde olarak göstermiştir.

Redwin Kömür Katranı Şampuanı, İyonil T - Kömür Katranı Şampuanı, Terapötik Şampuanda Denorex 2 şampuanı, MG 217 Katran Şampuanı, Neutrogena T / Jel Şampuanı - Ekstra Güç şampuanı, PsoriaTrax Kömür Katranı Şampuanı, DHS Katran Şampuanı, Protar K Şampuanı, Salytar Şampuanı.

Kömür katranının birçok ilişkili yan etkisi vardır. Bazı kişilerde uygulamadan sonra parmaklarında kontakt dermatit gelişebilir. Toksisite belirtileri mide bulantısı, kusma ve siyah idrarı içerir. Kömür katranı, skuamöz hücreli karsinom gibi bazı kanserlerin gelişme şansını artırabilir.

En İyi Doğal İlaçlar​

Reçeteli tedavilere ulaşmadan önce kendin yap ev ilaçlarını da denemek isteyebilirsiniz. Bu doğal seçenekler farklı sonuçlar verir. Bu tedaviler hakkında çevrimiçi olarak bulacağınız bilgiler genellikle anekdot niteliğindedir. Endişelerinizi doktorunuzla tartışın.

Hindistan cevizi yağı​

Hindistan cevizi yağı antimikrobiyal ve antifungal özelliklere sahiptir. Blogcu Seth Pollins , şampuanlamadan sonra saç derisine bir hindistancevizi yağı maskesi - 1 yemek kaşığı sızma hindistan cevizi yağı - uygulayarak seboreik dermatitini 10 yıldan uzun süredir başarıyla tedavi ettiğini paylaşıyor. Bu işlemi haftada sadece iki kez takip ediyor, yağı birkaç saat açık bırakıyor ve ardından yıkıyor.

Elma sirkesi​

Elma sirkesindeki (ACV) malik asit, kafa derisindeki fazla deri hücrelerinin dökülmesine yardımcı olabilir. Sadece bu değil, asetik asidi potansiyel olarak kepeğe neden olan maya ve bakterilere karşı çalışır. Elma sirkesi mantar öldürücü çözücü etkisi vardır. Bu amaçla Ogx Elma Sirkesi şampuanı deneyebilirsiniz.

Saçlarınızı elma sirkesi ile yıkayabilirsiniz. Saçlarınızı canlandırır, kaşıntıyı, kepeklenmeyi önler. Saçların daha hızlı uzamasına destek olur. Saç dibindeki yağ, kir gibi artıkları arındırır.
Saçların parlak görünmesini sağlar.

Uçucu yağlar​

Uçucu yağ Melaleuca alternifolia (çay ağacı yağı), antibakteriyel, mantar önleyici ve iltihap önleyici özellikleri nedeniyle çeşitli cilt rahatsızlıklarının tedavisinde alternatif bir çaredir.
Çay ağacı yağı, topikal olarak uygulandığında genellikle güvenlidir, ancak bazı insanlar dermatit yaşayabilir. Çay ağacı yağı şampuanları da birçok doğal kozmetik markette mevcuttur. Kepeğe yardımcı olabilecek diğer uçucu yağlar arasında limon otu ve tütsü bulunur.

Yağları kepek tedavisi için kullanmak için önce onları bal, bir taşıyıcı yağ (hindistan cevizi veya üzüm çekirdeği gibi) veya normal şampuanınızla seyreltmeniz gerekir. Birkaç damla ekleyin ve karışımı saç derinize masaj yapın. Durulamadan önce 5 dakika kadar bekletin.

Ham bal​

Bal antimikrobiyaldir ve cildi nemlendirir, aynı zamanda iyi bir saç kremidir. Ham bal işlenmemiş ve özellikle vitaminler ve mineraller, protein ve enzimler gibi iyi maddelerle doludur. Saç derisine uygulamak yatıştırıcı olabilir ve cilt enfeksiyonlarını önleyebilir.

2 yemek kaşığı ham, filtre edilmemiş balı 3/4 bardak su ile birleştirin. Çözülmesi için karıştırın ve ardından saçınızı karışımla durulayın. Saç derisine masaj yapmak için parmaklarınızı kullanın.

Kafa Derisinin Seboreik Dermatiti İçin Ek İpuçları​

Belirli ürün veya bileşenlerin yanı sıra, belirli hijyen uygulamalarına uymak da kepek konusunda yardımcı olabilir.
 • Belirtiler hafifleyene kadar günlük bu tür şampuanları kullanın. Bundan sonra, bunları haftada bir ila üç kez kullanmak semptomları yönetmek için yeterli olabilir.
 • Birini kullanmak işe yaramazsa, iki veya daha fazla şampuan türü arasında geçiş yapın. En iyi sonuçlar için her zaman paket talimatlarını izleyin.
 • Saç spreyleri ve jeller gibi şekillendirici ürünleri atlayın. Alkol içeren kişisel bakım ürünlerinden de kaçının. Ölçeklemeyi ve tahrişi daha da kötüleştirebilirler.
 • Mineral yağ veya zeytinyağı uygulayarak saç derinizdeki pulları çıkarın. Saçınızı taramadan ve yıkamadan önce yaklaşık bir saat bekletin.
 • Erkekler: Yüzdeki tüyleri düzenli olarak şampuanlayın. Saç derisi ana odak noktası olurken, sakal ve bıyık bölgesindeki dermatite bu şampuanlar iyi etki verebilir. Tıraş olmak da belirtilerinizin azalmasına neden olabilir.
 • Bebekler: Beşik kapağı için günde bir kez ilaçsız bir şampuan deneyin. Yumuşak kıllı bir fırça, durulamadan önce pulların nazikçe çıkarılmasına yardımcı olabilir. Değilse, mineral yağı birkaç saat deneyin ve ardından pulları nazikçe tarayın.

Dematoloğa Muayene Olun​

OTC şampuanlarını veya diğer ev ilaçlarını denediyseniz ve yine de rahatlama bulamadıysanız, bir doktorla randevu alın. Deneyebileceğiniz daha yüksek konsantrasyonlarda aktif bileşen içeren reçeteli birçok şampuan vardır.

Daha ciddi seboreik dermatit vakalarını hafifletebilecek mantar önleyici ilaçlar gibi başka tedaviler de vardır.
 
R

Racing

Üye
Mesajlar
26
Puanları
1
Yıllardır bu hastalıktan muzdarip biri olarak bana çok yararı olan zeytin yağından yapılan sabun. Köyde yaşayan bir tanıdığımızı hediye olarak bu sabunu o kadar etkili oldu ki yıllardır ara sıra kullanıyorum.
 
G

Gökay

Üye
Mesajlar
5
Puanları
1
Dermatologum Konazol ve Vichy kepek karşıtı önerdi. Bende çok az miktarda olduğu ve daha çok kepek şikayetim olduğu için işimi gördü bunlar. Sizin de işinize yarar umarım.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

O
Yeni tedavim
oscar
Cevaplar
6
Gösterim
419
oscar
O
D
Cevaplar
2
Gösterim
256
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
398
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
398
O
A
Cevaplar
1
Gösterim
233
DijitalDoctor
DijitalDoctor
B
Cevaplar
1
Gösterim
372
erdemir
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
6
Çevrim içi ziyaretçiler
4
Toplam ziyaretçi
10
Robots
4
Üst Alt