Setipiprant kullananlar deneyimlerini yazabilir mi?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 429 Görüntülenme
  • 5 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Setipiprant kullananlar deneyimlerini yazabilir mi


Androgenetik alopesi tedavisi için dutasterid 0.5 mg ve günde setipiprant kullananlar saç dökülmesi önleme ve yeni saç çıkışında oldukça etkili sonuçlar aldıklarını bildirmektedir. Gelelim bu iki ilacın saç dökülmesi için faydalarına.

Setipiprant nedir?​

Setipiprant, 2010'lu yılların başında icat edilen deneysel bir ilaçtır, astım tedavisi için icat edilmiştir ve 2019 yılında saç dökülmesi tedavisi olarak popüler hale gelmiştir . Şu anda Setipiprant, düzenli saç dökülmesi ilaçları ile beklenen sonuçlara sahip olamayan insanlar için erkek kellik tedavisi olarak kurulmaktadır.

İşte bu ilacın nasıl çalıştığına dair bir açıklama:

Setipiprant, prostaglandin D2 reseptörü 2'nin (DPD) rakibidir. DPD, alerjiler, astım ve iltihaplanma ile bağlantılı birçok patolojik yanıtla bağlantılı bazı prostaglandinlerle bağlanmayı ve bunlara tepki vermeyi organize eder.

Setipiprant Araştırma ve Denemeler​

Mevcut birçok ilaçta olduğu gibi Setipiprant da birçok araştırma aşamasından ve klinik deneylerden geçmeye devam ediyor. Bu nedenle, bir süre daha geniş kitlelere sunulmayacak. Yukarıda belirtildiği gibi Setipiprant deneysel bir ilaçtır ve sonuçları henüz doğrulanmamıştır.

Setipipirant'ın Tarihçesi Nedir?​

2012 yılında, deney prostaglandin D2 reseptörü (PGD2) ile saç dökülmesi arasında bir ilişki olduğunu keşfettiğinde başladı. İş önemli ve değerli olduğu için devam etti. Araştırmacıların ilginç bulduğu şey, androgenetik alopesi (AGA) olan kafa derisi olan erkeklerin içlerinde söz konusu reseptörün daha fazla konsantrasyonuna sahip olmalarıydı.

AGA veya erkek tipi kellik, erkeklerin saç dökülmesinin en bilinen nedenidir. Semptomlar erken yaşta (gençler) gelişmeye başlayabilir, yaşlanma semptomları yoğunlaştırır.

Androgenetik Alopesi Nedir?​

Androgenetik alopesi (AGA), erkeklerde ve kadınlarda genel bir saç dökülmesi şeklidir. Erkeklerde bu sorun erkek tipi kellik olarak da tanımlanır. Saç dökülmesi çok farklı bir tasarımda başlar, her iki şakakta da başlar. Zamanla, saç çizgisi belirli bir “M” taslağı oluşturmak üzere geriye gider. Saç ayrıca başın üst kısmına yakın yerlerde incelir, genellikle eksik veya mutlak kelliğe ilerler.

Setipiprant Denemeleri Durumu Nedir?​

Şu anda, denemeler hala devam ediyor. Bununla birlikte, ilaç ikinci aşamadadır ve dört aşama vardır. Araştırmanın ve kesin sonuçların sunulmasının tamamlanması biraz zaman alacaktır. Ayrıca ilacın herhangi bir yan etkisinin bulunup bulunmayacağının da garantisi yoktur.

İlaç, yalnızca test başarıyla tamamlandıktan sonra FDA tarafından kabul edilecektir. Ancak kabul edilmezse unutulan bir şey olur.

Saç Dökülmesi İçin Dutasterid (Avodart) Kullanımı​

Bu blogda daha önce birçok kez Dutasteride (marka adı Avodart) hakkında yazdım . Bu ilaç ilk olarak 2002 yılında iyi huylu prostat hiperplazisini (büyümüş prostatlar) tedavi etmek için FDA tarafından onaylanmıştır.

Dutasteride, ABD veya AB'de saç dökülmesini tedavi etmek için henüz resmi olarak onaylanmamıştır. Ancak bu amaçla 2010 yılında Güney Kore'de ve 2015 yılında Japonya'da onaylanmıştır.

GlaxoSmithKline (GSK) artık onay sürecinden geçmek istemiyor gibi görünüyor. Dutasterid ve androgenetik alopesi üzerinde bazı klinik deneyler yaptılar. Sonuçlar 2018'de yayınlandı ve başarılı olarak kabul edildi.

Her halükarda, Güney Kore ve Japonya'daki onay hala büyük bir gelişme. Bugüne kadar, yalnızca iki ilaç ( 1988'de Minoxidil ve 1997'de Finasteride ) ABD FDA tarafından model saç dökülmesini tedavi etmek için onaylanmıştır. Erkek tipi saç dökülmesini tedavi etmek için bir ilacın son ABD onayından bu yana neredeyse 25 yıl geçti!

Dutaterid Saç Dökülmesine Faydası ve Yan Etkileri​

Mevcut birçok çalışmaya ve anekdot niteliğindeki kanıtlara dayanarak, Dutasteride'nin Finasteride'ye kıyasla üstün saç büyümesi/yeniden büyümesi ile sonuçlanacağı neredeyse garanti edilmektedir. Bununla birlikte, birincisi, ikincisine kıyasla daha yüksek yan etki oranlarına neden olacaktır. Bu yüksek yan etki oranlarının FDA'nın GlaxoSmithKline'ın Avodart'ı saç dökülmesi için pazarlama iznini reddetmesine yetecek kadar şiddetli olması olası değildir.

Son zamanlarda Finasterid ve Dutasteride ile ilgili çok sayıda çalışmayı gözden geçiren bir 2013 makalesi, yüzde 5-9'luk bir erektil disfonksiyon şansı olduğunu öne sürüyor . Çoğu durumda, bu tür yan etkiler kalıcı değildir, ancak bazı kişilerde ilaç alımının tamamen kesilmesinden sonra bile kalıcı sorunlar görülmüştür.

Asıl soru, GSK'nın saç dökülmesi için Avodart'ı üretmeye ve pazarlamaya değip değmeyeceğidir. Potansiyel pazar ve gelir beklentileri ilerlemek için yeterli olmayabilir. Ayrıca Propecia (Finasteride) yan etkileriyle ilgili olarak Merck aleyhine açılan son davalara dayanan potansiyel kayıpları da göz önünde bulundurmak zorunda kalacaklar. Dutasteride, Finasteride'ye kıyasla kesinlikle daha fazla insanın yan etkilerden şikayet etmesini sağlayacaktır.

Topikal Dutasteride ve topikal Finasteride hakkındaki gönderilerimi de gördüğünüzden emin olun. Saç büyümesi için Dutasteride ile mezoterapinin yeni trendi de ilgi çekicidir. Dutasterid enjeksiyonları olarak da bilinir.
 
PLAYMAKERS

PLAYMAKERS

Üye
Mesajlar
40
Puanları
8
Ne yazık ki Setipiprant'ın androgenetik alopesi için yapılan klinik denemelerinde saç uzamasında hiçbir fayda görülmedi.
 
B

Bilgili

Üye
Üye
Mesajlar
50
Puanları
6
Ne yazık ki Setipiprant'ın androgenetik alopesi için yapılan klinik denemelerinde saç uzamasında hiçbir fayda görülmedi.
Başka bir seçenek var mı hocam
 
PLAYMAKERS

PLAYMAKERS

Üye
Mesajlar
40
Puanları
8
Başka bir seçenek var mı hocam
Ru58841 buda bir antiandrojen yabancı forumlarda sürekli takip ediyorum etkisi olduğundan bahsediyorlar ben 3 ay kullandım ama uzun süre kullanmadığım için kayda değer bir gelişme göremedim o yüzden etkisi hakkında bişey söyleyemem
 
D

Dejampe

Üye
Mesajlar
12
Puanları
1
Ru58841 buda bir antiandrojen yabancı forumlarda sürekli takip ediyorum etkisi olduğundan bahsediyorlar ben 3 ay kullandım ama uzun süre kullanmadığım için kayda değer bir gelişme göremedim o yüzden etkisi hakkında bişey söyleyemem
Abi alabileceğim bir yer var mı?
 
PLAYMAKERS

PLAYMAKERS

Üye
Mesajlar
40
Puanları
8
Abi alabileceğim bir yer var mı?
Alabileceğin 2 site var alibaba yada aliexpres burlarda gr olarak satılıyor ama dolar bazında fiyat çıkıyor birde kargo eklenince 3000 tl geçiyor.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

O
Yeni tedavim
oscar
Cevaplar
4
Gösterim
216
O
D
Cevaplar
2
Gösterim
188
K
P
Cevaplar
1
Gösterim
241
M
O
Cevaplar
2
Gösterim
305
O
A
Cevaplar
1
Gösterim
166
DijitalDoctor
DijitalDoctor
B
Cevaplar
1
Gösterim
286
erdemir
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Sponsor Bağlantı

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
19
Çevrim içi ziyaretçiler
13
Toplam ziyaretçi
32
Robots
6
Üst Alt