Setipiprant Kullananlar Saç Çıkarıyor mu?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Invincible
  • 659 Görüntülenme
  • 6 Yorum
I

Invincible

Üye
Moderatör
Mesajlar
58
Puanları
1
Saç dökülmesi için tedavi uygulayan pek çok insan setipiprant kullananların sonuçlarını araştırmaya başladı. Genetik saç dökülmesi sorunu olan bir çok kişinin merakla beklediği setipiprant saç dökülmesini önlemde çığır açacak mı? Saç dökülmesinden muzdarip çoğu insan her zaman bir sonraki devrim niteliğindeki saç dökülmesi tedavisinin peşindedir. 2019'da hakkında çok şey duyduğumuz 'çığır açan' tedavilerden biri, astım tedavisi ile bilinen bir ilaç olan setipiprant saç dökülmesi özellikleridir.

Setipiprant Kullananlar Saç Çıkarıyor mu.jpg


Bununla birlikte, ilacın klinik denemeleri yeniden başladı, ancak bu sefer bir prostaglandin reseptörü antagonisti - daha spesifik olarak PGD2 reseptörü olarak. Farklı prostaglandin türleri vardır ve şaşırtıcı bir şekilde, antagonist olarak çalışırlar. Saç büyümesini teşvik ettiği gösterilen bir tür varken, aslında onu durduran başka bir tür var.

Science Translational Medicine'de yayınlanan bir çalışma , PGD2'nin saç büyümesini engelleyebileceğini buldu ve saç dökülmesi için potansiyel bir tedavi olarak yolunun araştırılmasını önerdi. Saçsız olan insanların kafa derilerinde daha fazla PGD2 bulundu.

Bu nedenle, eğer setipiprant prostaglandin reseptörlerinin aktive olmasını engelleyebiliyorsa, androgenetik alopesiyi potansiyel olarak tedavi edebilir

Setipiprant Nedir?​

Setipiprant, 2012 yılında astım tedavisi için geliştirilmiş bir araştırmacı ilaçtır ve 2019 yılında saç dökülmesi tedavisi olarak popülaritesi artmıştır. İlaç, prostaglandin D2 reseptörü 2'nin (DP2) seçici, oral yoldan temin edilebilen bir antagonisti olarak işlev görür. Şu anda, geleneksel saç dökülmesi ilaçları ile başarılı sonuçlar alamamış olanlar için erkek tipi kellik tedavisi olarak setipiprant saç dökülmesi nitelikleri ve özel bir ilaç geliştirilmektedir.

Setipiprant Nasıl Etki Eder?​

Setipiprant, prostaglandin D2 reseptörü 2'nin (DPD) bir antagonistidir. DPD, alerjiler, astım ve iltihaplanma ile bağlantılı olanlar da dahil olmak üzere çeşitli patolojik tepkilerle bağlantılı belirli prostaglandinlerle bağ kurmaktan ve bunlara yanıt vermekten sorumludur.

PGD2 reseptörlerinin saç köklerinin minyatürleşmesine yol açan olayların bir parçası olduğu varsayıldı. Yani, eğer yakalanırsa (setipiprant bunun yerine reseptörlere bağlanır), sorunu çözebilir.

Bunun fikri , 5α-redüktaz enziminin testosteronu dihidrotestosterona dönüştürmesini engelleyen finasteridin nasıl çalıştığına biraz benzer . Model kelliğine neden olmaktan birincil olarak sorumlu olan şey budur. Kulağa umut verici gelse de setipiprant klinik deneyleri olumlu sonuçlar vermedi.

Setipiprant Daç Dökülmesi İlacı​

Araştırma, PGD2 reseptörü ile saç dökülmesi arasındaki bağlantıyı vurguladı. Erkek tipi kellik teşhisi konan erkeklerin kafa derisinde bu reseptör yüksek oranda görülmektedir. Saç köklerine yapışan ve iltihaplanma ve tahrişe yol açan androjen hormonu olan DHT'ye duyarlılığın neden olduğu düşünülmektedir. DHT'nin neden olduğu tahriş, zamanla saçsızlığa yol açacak saç folikülünün minyatürleşmesine neden olabilir.

PGD2, bir enzim olan PGD2 sentazdan üretilir. PGD2 sentaz seviyeleri DHT tarafından yükseltilir, PGD2'deki artışla birlikte kafa derisi üzerindeki reseptör tetiklenir ve bu da iltihaplanmaya neden olur.

Araştırma, setipiprant saç dökülmesi özelliklerinin PGD2'nin reseptörlere bağlanmasını durdurduğunu ve dolayısıyla reseptör aktivasyonunu önlediğini buldu.

Setipiprant Saç Dökülmesi Araştırmaları ve Denemeleri?​

Pek çok yeni ilaç ve tedavide olduğu gibi, Setipiprant ve saç dökülmesi ile olan ilişki hala çok sayıda araştırma aşamasından ve klinik yollardan geçiyor ve ilacın daha geniş kitlelere sunulması biraz zaman alacak.

Saç dökülmesi, saç dökülmesi tedavileri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, forum sitemizdeki diğer konulara göz atmanızı öneririm.

Setipiprant Klinik Araştırmalarının Sonuçları Neydi?

Bu ilacın saç büyümesi üzerindeki etkisine ilişkin ilk klinik çalışma, androgenetik alopesi olan erkekler üzerinde yapıldı. 18 ile 49 yaşları arasındaydılar ve Norwood-Hamilton Ölçeğinin 3-5 aşamalarındaydılar . Katılımcılara 24 hafta boyunca günde iki kez 1000 mg setipiprant tableti (toplam 2000 mg) verildi. Randomize, plasebo kontrollü ve sonuçlar 4, 8, 16, 24 ve 32. haftalarda değerlendirildi.

İlacın herhangi bir yan etkisi bildirilmemesine rağmen, işe yaramadı. Plasebo grubu ve setipiprant grubunun sonuçları arasında "istatistiksel olarak anlamlı" bir fark yoktu. Araştırmacılar, belki de daha yüksek dozların gerekli olduğunu öne sürdüler. Bununla birlikte, setipiprant klinik deneme sonuçları genel olarak hayal kırıklığı yarattı. Bu çalışma Allergen'in kendisi tarafından desteklenmiştir.

Saç Dökülmesi İçin Setipiprant İle İlgili Sorunlar Nelerdir?

İşe yaramayacağı gerçeğinden başka, bu ilacın kullanımıyla ilgili başka sorunlar da var. Hepsinin en büyük sorunu, aşırı derecede pahalı olmasıdır. Onları alan kişiler maliyeti binlerce dolar olarak bildiriyor. Saç ekiminden iki veya üç kat daha pahalı olabilir.

Yukarıda bahsedilen çalışma ilacın herhangi bir yan etkisini rapor etmese de, bazı insanlar setipiprant aldıktan sonra uyku güçlüğü yaşadıklarını bildirmiştir. İlaç prostaglandin reseptörlerinin aktivasyonunu engellediği için vücudun diğer bölgelerini etkileyebilir. Bu nedenle, bu ilacı kullanmayı düşünmeden önce dermatoloğunuza danışmanız gerekir. Aksi takdirde, kaynaklarınızın muazzam bir israfı olabilir.

Son Sözler

Uzun yıllardır insanlar kellik için bir tedavi bulmaya çalışıyorlar. Bunun mümkün olabileceği bir çağa doğru ilerliyor olsak da, şu ana kadar durum böyle değil. Saç büyümesini kalıcı olarak geri getirebilecek hiçbir ek, cihaz veya ilaç yoktur. Saç ekimi ameliyatı bunu başaran tek şey olmuştur.

Setipiprant gibi ilaçlar araştırma aşamasındadır, bu nedenle işe yaradığına dair bir kanıt yoktur. Üzerinde yapılan klinik deneme de başarılı olmadı. Ayrıca, son derece pahalıdır ve bazı yan etkileri olabilir. Yaygın olarak bildirilenlerden biri uyku bozukluğudur.

Saç dökülmesi yaşıyorsanız, kendinizi bir dermatolog tarafından kontrol ettirmeniz önemlidir. Saç dökülmeniz androgenetik alopesi dışında birçok farklı nedenle de oluşabilmektedir. Tanı konduktan sonra, tüm artılarını ve eksilerini tartarken tedavi seçenekleri hakkında doktorunuza danışmalısınız.
 
C

Crenw

Üye
Mesajlar
5
Puanları
1
Setipiprant nerde satılıyor temin edeceğimiz bildiğin bir yer var mı.
 
T

tiger

Üye
Mesajlar
6
Puanları
1
setipiprantı 1 yıl kullandım aga tedavisinde başarılı olduğunu düşünüyorum, diğer ilaçlara göre yan etki hiç yok kendi gözlemlediğim etkiler şu şekilde;

1- Saç diplerimde kaşıntı tamamen yok oldu
2- Dökülme hızına direkt etkili ve kesti
3- Saçlarda canlılık ve enerji hissi
4- Yan etki olayı hiç uzun vade güveninir bir etken.
 
L

lusyus

Üye
Üye
Mesajlar
89
Puanları
6
Setipiprant nerde satılıyor temin edeceğimiz bildiğin bir yer var mı.
Setipiprant yurtdışından alibaba gibi siteler üzerinden temin edebilirsin ru58841 gibi toz olarak satılıyor.
 
B

Baha

Üye
Mesajlar
4
Puanları
1
Hormon etkileşimi var mı arkadaşlar..
 
C

Chrisis

Üye
Üye
Mesajlar
65
Puanları
6
Hormon etkileşimi yok ama son gelen bilgilerde saç dökülmesine etkisinin olmadığı ortaya çıktı
 
C

Chemist

Onursal Üye
Moderatör
Mesajlar
111
Puanları
16
Setipirant genetik dökülmesi olan bireylerde saç dökülmesi için kullanımı tıbbi olarak tavsiye edilmemektir. Yazının amacı tıbbi olarak onay almayan yeni çıkmış denemeleri süren ve saç dökülmesi için kullanılan bir içeriği merak edenleri bilgilendirmektir.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
0
Gösterim
37
Mustafa karaca
M
M
Cevaplar
1
Gösterim
50
T
O
Yeni tedavim
isabel
Cevaplar
8
Gösterim
505
I
D
Cevaplar
2
Gösterim
290
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
429
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
428
O

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
1
Toplam ziyaretçi
1
Robots
4
Üst Alt