Setipiprant Nedir, Fiyatı ve Nereden Satın Alınır?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Invincible
  • 524 Görüntülenme
  • 1 Yorum
I

Invincible

Üye
Moderatör
Mesajlar
58
Puanları
1
Setipiprant Nedir Nasıl Kullanılır Nereden Satın Alınır.jpeg


Setipiprant nedir nasıl kullanılır nereden satın alınır hakkında bilgileri paylaşıyoruz. Saç dökülmesinden muzdarip çoğu insan her zaman bir sonraki devrim niteliğindeki saç dökülmesi tedavisinin peşindedir. 2019'da hakkında çok şey duyduğumuz 'çığır açan' tedavilerden biri, astım tedavisi ile bilinen bir ilaç olan setipiprant saç dökülmesi özellikleridir.

Setipiprant nedir?​

Setipiprant, 2012 yılında astım tedavisi için geliştirilmiş bir araştırmacı ilaçtır ve 2019 yılında saç dökülmesi tedavisi olarak popülaritesi artmıştır. İlaç, prostaglandin D2 reseptörü 2'nin (DP2) seçici, oral yoldan temin edilebilen bir antagonisti olarak işlev görür. Şu anda, geleneksel saç dökülmesi ilaçları ile başarılı sonuçlar alamamış olanlar için erkek tipi kellik tedavisi olarak setipiprant saç dökülmesi nitelikleri ve özel bir ilaç geliştirilmektedir.

Setipiprant nasıl etkili olur?​

Setipiprant, prostaglandin D2 reseptörü 2'nin (DPD) bir antagonistidir. DPD, alerjiler, astım ve iltihaplanma ile bağlantılı olanlar da dahil olmak üzere çeşitli patolojik tepkilerle bağlantılı belirli prostaglandinlerle bağ kurmaktan ve bunlara yanıt vermekten sorumludur.

Saç Dökülmesi İçin Etkisi​

2012 yılında araştırmacılar, PGD2 reseptörü ile saç dökülmesi arasında bir bağlantı keşfettiler . Daha spesifik olarak, bu reseptör, Androgenetik Alopesi (AGA) teşhisi konan erkeklerin kafa derilerinde yüksek seviyelerde görülür.

AGA (Erkek Tipi Saç Dökülmesi) erkeklerde saç dökülmesinin en sık nedeni olmakla birlikte kadınlarda da görülmektedir (Kadın Tipi Saç Dökülmesi). Foliküllere bağlanan ve iltihaplanma ve tahrişe yol açan bir androjen hormonu olan DHT'ye duyarlılığın neden olduğuna inanılıyor.

PGD2'nin bir enzim olan PGD2 sentazdan üretildiği bilinmektedir. Ve PGD2 sentaz seviyeleri artar - tahmin ettiniz! -DHT. PGD2'deki bir artışla, kafa derisindeki PGD2 reseptörü tetiklenir ve bu da iltihaplanmaya neden olur.

Araştırmacılara göre setipiprant, PGD2 reseptörlere bağlanmadan önce devreye giriyor ve bu nedenle reseptör aktivasyonunu ve sonuç olarak saç dökülmesini engelliyor.

PGD2 reseptörleriyle olası bağlantının keşfedilmesiyle birlikte, ilaç Kythera tarafından satın alındı ve setipiprantın saç dökülmesi üzerindeki etkileri test edilmeye başlandı.

Setiprant saç dökülmesi ilacı​

Araştırma, PGD2 reseptörü ile saç dökülmesi arasındaki bağlantıyı vurguladı. Erkek tipi kellik teşhisi konan erkeklerin kafa derisinde bu reseptör yüksek oranda görülmektedir. Saç köklerine yapışan ve iltihaplanma ve tahrişe yol açan androjen hormonu olan DHT'ye duyarlılığın neden olduğu düşünülmektedir. DHT'nin neden olduğu tahriş, zamanla saçsızlığa yol açacak saç folikülünün minyatürleşmesine neden olabilir.

PGD2, bir enzim olan PGD2 sentazdan üretilir. PGD2 sentaz seviyeleri DHT tarafından yükseltilir, PGD2'deki artışla birlikte kafa derisi üzerindeki reseptör tetiklenir ve bu da iltihaplanmaya neden olur.

Araştırma, setipiprant saç dökülmesi özelliklerinin PGD2'nin reseptörlere bağlanmasını durdurduğunu ve dolayısıyla reseptör aktivasyonunu önlediğini buldu.

Setipiprant saç dökülmesi araştırmaları ve denemeleri?​

Pek çok yeni ilaç ve tedavide olduğu gibi, Setipiprant ve saç dökülmesi ile olan ilişki hala çok sayıda araştırma aşamasından ve klinik yollardan geçiyor ve ilacın daha geniş kitlelere sunulması biraz zaman alacak.

Setipiprant İşe yarıyor mu?​

Androgenetik alopesi (AGA), saç dökülmesinin yaygın bir şeklidir. Erkeklerde bu durum erkek tipi kellik olarak da bilinir. Başın üstünde veya kafa derisinin önünde gelişir ve yaşla birlikte kötüleşir. Yaygın tedaviler finasterid ve minoksidil içerir. Bu tedaviler genellikle tam saç büyümesi ile sonuçlanmaz. Setipiprant, saç köklerinde belirli olası moleküler hedeflerde çalışan, saç büyümesi için araştırma amaçlı bir oral ilaçtır. Bu, setipiprantın AGA'lı erkeklerde saç büyümesi üzerindeki etkisinin ilk klinik çalışmasıydı. Çalışma, setipiprantı plasebo tedavisiyle ve çalışmanın bir parçası olarak AGA hedefli bir 5-α-redüktaz inhibitörü olan finasterid ile karşılaştırdı. Finasterid grubu daha sonra diğer çalışma gruplarına katılımı artırmak için çıkarılmış olsa da, yine de bir grup denek çalışmayı tamamladı. Erkekler 24 hafta tedavi gördü ve 32 hafta boyunca takip ziyaretleri yaptı. Yardımcı sonlanım noktaları, hedef alan saç sayısında ve deneğin saç büyümesindeki değişimi kendi değerlendirmesinde başlangıçtan 24. haftaya kadar olan değişimi içeriyordu. Setipiprant, plaseboya kıyasla saç büyümesinde önemli gelişmelere neden olmadı, ancak güvenli ve iyi tolere edildi. Finasterid grubu ile setipiprant ve plasebo grupları arasındaki farklar istatistiksel olarak değerlendirilmese de, beklendiği gibi, finasterid grubunda ortak sonlanım noktalarındaki ortalama değişikliğin değeri sayısal olarak daha büyüktü.

Setipiprant Ne Zaman Satışa Sunulacak?​

Setipiprant hala klinik denemelerin ortasında olduğu için, kullanıma sunulması muhtemelen birkaç yıl alacaktır. Bu, elbette, ilacın çeşitli aşamalardan (özellikle aşama 3) geçip geçmemesine de bağlı olacaktır.

Eğer ve ne zaman kullanıma sunulursa, muhtemelen sadece reçete ile olacaktır.

Setipiprant Nereden Temin Edilir​

Setipiprant genellikle yurtdışından Alibaba ve Aliexpress yada AB ülkelerine bağlı sitelerde satılır ve gümrükten geçer.

Setipiprant Fiyatı​

Ülkemizde dolar kurundan dolayı fiyatı çok yüksektir. Setipiprantı kg olarak fiyatı oldukça pahalı bir üründür. Bu nedenle gram olarak almak gerekir. Gramı ise 5 dolar ila 15 dolar arasında değişmektedir.
 
F

Ferman

Üye
Mesajlar
9
Puanları
1
Çok etkili olduğunu zannetmiyorum hairlostalkta bile bir çok kullanan okudum hepsi memnun değil. Ru58841 ise etkili olduğunu yazmışlar.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

O
Yeni tedavim
oscar
Cevaplar
6
Gösterim
427
oscar
O
D
Cevaplar
2
Gösterim
262
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
403
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
406
O
A
Cevaplar
1
Gösterim
239
DijitalDoctor
DijitalDoctor
B
Cevaplar
1
Gösterim
375
erdemir
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
1
Toplam ziyaretçi
1
Robots
3
Üst Alt