Trombositten Zengin Plazma Tedavisi Nedir?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Chemist
  • 157 Görüntülenme
  • 0 Yorum
C

Chemist

Onursal Üye
Moderatör
Mesajlar
111
Puanları
16
Trombositten zengin plazma tedavisi nedir, nasıl hazırlanır, trombositten zengin plazma (TZZP) tedavisi, hastanın kendi kanından alınan plazmanın işleme tabi tutulmasıyla elde edilen bir tedavi yöntemidir. Plazma, kanın sıvı kısmıdır ve hücrelerden ayrılarak elde edilir. TZZP tedavisinde, plazmanın içindeki trombositten zengin plazma (TZZP) adı verilen bir bileşen kullanılır.

TZZP, kanın pıhtılaşma sürecinde yer alan hücrelerden biridir ve büyüme faktörleri gibi biyoaktif maddeler içerir. Bu nedenle, TZZP tedavisi, dokuların iyileşme sürecini hızlandırmak için kullanılabilir.

TZZP tedavisi, birçok alanda kullanılmaktadır. Başta cilt gençleştirme, saç dökülmesini önleme, diz ağrıları, spor yaralanmaları, tendon yaralanmaları ve osteoartrit gibi durumlarda etkili olduğu düşünülmektedir. Tedavi, genellikle bir dizi enjeksiyon şeklinde uygulanır ve tedavi edilen bölgeye doğrudan enjekte edilir.

TZZP tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için doktorunuza danışmanız önerilir.

Trombositten zengin plazma nasıl elde edilir?​

Trombositten zengin plazma (PRP) serumu, kişinin kendi kanından elde edilen ve trombositlerin yoğunlaştığı bir plazma serumudur. Trombositler, kan pıhtılaşmasını sağlayan ve yaralanma sonrası iyileşmeyi teşvik eden proteinler içerir.

PRP serumu, yüksek konsantrasyonda trombositler, büyüme faktörleri ve diğer aktif bileşenleri içerir. Bu serumun içeriği, hastanın sağlık durumuna ve tedavi gereksinimlerine bağlı olarak değişebilir.

Genel olarak, PRP serumu içeriği şunları içerebilir:

  • Trombositler: Kanın pıhtılaşmasında önemli bir rol oynayan hücrelerdir. Trombositler ayrıca, yaraların iyileşmesini teşvik eden büyüme faktörlerini salgılar.
  • Büyüme faktörleri: Yaralanma sonrası hücrelerin yeniden yapılanmasına yardımcı olan proteinlerdir. İnsan büyüme faktörü, epidermal büyüme faktörü, trombosit kaynaklı büyüme faktörü ve diğerleri gibi farklı büyüme faktörleri PRP serumunda bulunabilir.
  • Hücrelere özgü matriksler: Çeşitli hücrelerin doğru şekilde işlev görmesi için gereken yapısal bileşenlerdir. Kıkırdak, kemik ve diğer dokular için özel matriksler de PRP serumunda bulunabilir.
  • Anti-enflamatuar ajanlar: PRP serumu, inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan bazı bileşenler içerebilir.
PRP serumunun bu bileşenleri, tendon hasarı, kas yaralanması, osteoartrit gibi çeşitli ortopedik problemlerin tedavisinde kullanılır. Ayrıca, cilt gençleştirme tedavisi olarakta kullanılır.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

O
Yeni tedavim
oscar
Cevaplar
6
Gösterim
419
oscar
O
D
Cevaplar
2
Gösterim
256
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
398
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
398
O
A
Cevaplar
1
Gösterim
233
DijitalDoctor
DijitalDoctor
B
Cevaplar
1
Gösterim
372
erdemir
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
32
Çevrim içi ziyaretçiler
17
Toplam ziyaretçi
49
Robots
2
Üst Alt